Gyvenimas skolon tęsiasi - ar kada nors jiems bus gana?

Naujoji valdančioji dauguma patvirtino senosios valdžios ruoštą tragiškai deficitinį 2025 metų biudžetą. Vietoj to, kad jį persvarstytų ir prieš tvirtinant pasakytų: gal užteks gyventi ne pagal išgales ir švaistyti valstybės pinigus į kairę ir į dešinę, kad reikia vieną kartą valstybėje įvesti griežtą kiekvieno išleidžiamo euro kontrolę, apkarpyti išpūstas išlaidas, naujieji valdantieji nusprendžia 800 mln. eurų padidinti skolinimosi gynybai limitą, dar kai kurias kitas išlaidas.

Jeigu senoji valdžia gyveno plačiai ir švaistė valstybės pinigus beatodairiškai didindama valstybės skolą (nuo 17,5 mlrd. eurų 2019 m. iki beveik 30 mlrd. 2024 m. arba beveik 40 proc. BVP), naujoji nusprendė, kad ir toliau reikia gyventi plačiai, nėra čia ko kuklintis. 

Man tai primena plikbajorišką mentalitetą, kai dėl noro puikuotis ir gyventi ne pagal pajamas buvo užstatomi dvarai.

2025 metais valstybės biudžeto išlaidos (23,1 mlrd. eurų) viršys pajamas (17,98 mlrd. eurų) net 5 milijardais!!! Paskaičiuokim. 5 mlrd. eurų nuo 17,98 mlrd. sudaro 27,8 proc. Kitaip tariant, daugiau kaip kas ketvirtas išleidžiamas euras bus skolintas! 

Akivaizdu, kad geresnio gyvenimo sieksim jau ne vaikų, o anūkų sąskaita. Valstybės skola vos per 4 konservatorių valdymo metus išaugo kone dvigubai ir dabar siekia beveik 10 000 eurų vienam statistiniam gyventojui. 

Toks spartus valstybės skolos augimas darosi baisus. Tačiau tiek valdantieji, tiek opozicija, tiek prezidentas, tiek „dvaro" ekonomistai tame nemato nieko tragiško. Ko gero jiems atrodo, kad skolų niekada nereikės gražinti. Deja, reikės. Ir dar su palūkanomis.

Apie palūkanas. Jos dabar vadinamos gražiais žodžiais - skolos aptarnavimo kaštai. Jie šiais metais priartės prie milijardo, kuriuo praturtinsime pasaulinį finansinį kapitalą. 

Susimąstykime - ką valstybėje galima būtų padaryti už šią sumą? Kiek pastatyti darželių, šiuolaikinių klinikų, pakelti algas mokytojams, gydytojams, kad nebėgtų į užsienį ir t.t.

Visos ligšiolinės valdžios beatodairiškai augino valstybės skolų kuprą. Kaip rodo 2025 metų biudžetas - ši nebus jokia išimtis. 

Atrodo, kad prarastas gebėjimas valdyti valstybę jos nepraskolinant. Jokių pastangų nors kiek subalansuoti valstybės biudžetą! Gal dėl to, kad gyvenimui skolon nereikia daug proto?

Valstybė - kaip narkomanas, pasodinta ant skolų adatos: suėjusio termino milijardais skaičiuojamos skolos grąžinimui reikia vis naujos ir naujos skolos dozės. 

Dėl skolų naštos šalies piliečiai ateinančiais dešimtmečiais neteks galimybės gauti tinkamą išsilavinimą, sveikatos apsaugą, kitas socialines paslaugas. Tam tiesiog neužteks pinigų, nes reikės atidavinėti milijardines skolas, o mokesčių kėlimas nėra beribis.

Taip ir norisi pasakyti: Paluckai, Skverneli, Žemaitaiti - atsitokėkite, valstybėje yra svarbesnių reikalų už Seimo vicepirmininkų postų dalybas! 

Geriau užsiimkite valstybės lėšų panaudojimo auditu, išlaidų analize, pasitelkite Valstybės kontrolę, kurioje dirba apie 230 žm. Ir ne tik ją. Imkitės išmintingai tvarkyti valstybės finansus, negramzdinkit Lietuvos į skolų liūną!

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder