Griuvėsiai

Karybos ekspertai: Pekinas atstato Rusijos karinius pajėgumus

Karą Ukrainoje stebintys ir analizuojantys „Visuomenės informacinio saugumo agentūros“ įkūrėjai, specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas seka veiksmus mūšio lauke ir šalia jo, juos analizuoja ir pateikia savo įžvalgas. Su jomis gali susipažinti ir „Vakarų ekspreso” skaitytojai.

Strateginės aplinkybės

Vakar aukšto rango JAV pareigūnai, kalbėdami su anonimiškumo sąlyga, naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad Kinija netiesiogiai remia Rusijos karo veiksmus Ukrainoje, teikdama dronų ir raketų technologijas, palydovinius vaizdus ir metalo apdirbimo bei kitas stakles.

Dėl šio didžiausio nuo sovietų sąjungos laikų driskių kariuomenės rėmimo JAV prezidentas Džo Baidenas telefonu neseniai įspėjo Si Dzinpingą.

Vienas iš kalbėjusių pareigūnų sakė, kad Kinijos medžiagos užpildo kritines Rusijos gynybos gamybos ciklo spragas ir padeda Maskvai vykdyti "ambicingiausią gynybos plėtrą nuo sovietinių laikų ir greičiau, nei manėme, kad tai įmanoma šio konflikto pradžioje".

Tuo tarpu Kinijos ambasados atstovas spaudai agentūrai "Reuters" sakė, kad esą į „normalią“ Kinijos ir Rusijos prekybą neturėtų būti kišamasi ir ji neturėtų būti ribojama. "Raginame JAV pusę susilaikyti nuo Kinijos ir Rusijos normalių santykių menkinimo ir juodinimo", - sakė Liu Pengyu.

Kur gi ne. Jei ne taip vadinama „normali“ prekyba, Kremlius jau seniai būtų pristigęs vieno svarbiausių karui reikalingų komponentų.

Ir tai ne šaudmenys, ne metalas, ar juo labiau, patrankų mėsa, kurios driskyne kol kas yra pakankamai. 2023 metais apie 90 % Rusijos mikroelektronikos importo atkeliavo būtent iš Kinijos, kurį visą karo nusikaltėliai Maskvoje sunaudojo raketų, tankų ir orlaivių gamybai.

Uždarius šį srautą, orda būtų priversta į Ukrainą žygiuoti pėsčia ir ginkluota kastuvėliais. Pabandyti paspausti šiuo klausimu Kiniją šiandien į ją atvyko Vokietijos kancleris Olafas Šolcas.

Gali būti, kad mainais Pekinas prašys Berlyno nepalaikyti Europos Sąjungos priemonių, kuriomis numatoma kovoti su kiniškais automobiliais bei saulės ir vėjo jėgainių parko įranga, kuri, Briuselio manymu, į jos rinką tiekiama per pigiai.

Vakar Vokietijos pareigūnai tiesiai šviesiai pareiškė, kad Pekino parama ir eksportas į Rusiją sudaro sąlygas Maskvai vykdyti agresyvų karą Ukrainoje ir lemia "vis didėjantį Kinijos reputacijos praradimą" Europoje ir už jos ribų.

Pats kancleris interviu vienam iš Vokietijos laikraščių patvirtino, kad spaus Kiniją būti tarpininke siekiant užbaigti karą Ukrainoje.

"Kalbama apie tai, kad Kinija nepalaikytų Rusijos, vykdančios žiaurų karą prieš savo kaimynę Ukrainą", - sakė jis. "Kinija taip pat gali aiškiai pasakyti, kad šis beprasmis imperialistinis karas turi baigtis".

Taip, Kinija galėtų sustabdyti ukrainiečių genocidą, ir labai gerai, kad Vakarų šalių lyderiai pradeda apie tai kalbėti.

Tačiau taip pat reiktų aiškiai įvardinti, kad Kinija yra ir šalis, kuri, visų pirma, pastūmėjo Rusiją pradėti plataus masto invaziją. Abu šiuos dalykus savo apžvalgose esame kartoję nuo pat pirmųjų invazijos dienų.

Reikšmingi postūmiai 

Pasak vyriausiojo NATO pajėgų Europoje vado Kristoferio Kavolio, Rusijos kariuomenė dabar yra 15 proc. didesnė nei 2022 m., kai ji įsiveržė į Ukrainą.

Per pastaruosius metus, nepaisant nuostolių, karių skaičius padidėjo nuo 360 000 iki 470 000. Tai lėmė Rusijos šaukiamojo amžiaus padidinimas iki 30 metų (anksčiau buvo 27 metai), kuris Kremliui artimiausiais metais leis padidinti šauktinių skaičių 2 milijonais ir turėti didžiausią žemyno kariuomenę. Generolas taip pat pabrėžė, kad Ukraina negali laimėti karo prieš Rusiją viena.

Rusija, nepaisant akivaizdžių savo kariuomenės trūkumų ir disfunkcijos, toliau kelia egzistencinę grėsmę Ukrainai, o per daugiau nei dvejus metus trunkantį pilnavertį karą, Rusijos strateginės pajėgos, tolimojo nuotolio aviacija, kibernetiniai pajėgumai, kosminiai pajėgumai ir elektromagnetinio spektro priemonės neprarado potencialo.

Karinės oro pajėgos prarado orlaivių, tačiau nuostoliai sudaro tik apie 10 proc. turėtų pajėgumų.

Rusijos karinis jūrų laivynas patyrė didelių nuostolių Juodojoje jūroje, tačiau niekur kitur.

Priešingai, Rusijos karinio jūrų laivyno veikla visame pasaulyje pasiekė reikšmingą piką.

NATO pajėgų Europoje galva taip pat sakė, kad nors Rusija neteko daugiau kaip 2 000 tankų ir 315 000 sužeistų ir žuvusių karių, tačiau pajėgas atkuria daug greičiau, nei prognozuota.

Todėl nepriklausomai nuo to, kaip baigsis karas Ukrainoje, generolo manymu, Rusija Vakarams bus didesnė problema, nei prieš plataus masto invaziją.

Mes tik pridursime, kad orda ne tik atstato pajėgumus, bet ir mokosi žudyti tikrame mūšio lauke. Vienintelė jėga ir paguoda, nors ir sunkiai mums verčiasi liežuvis tą sakyti, yra ukrainiečiai, atkakliai gindamiesi ir tuo taip pat saugodami mus vakaruose.

Jų dėka, nors Rusijos gynybos pramonė su Kinijos pagalba kasmet pagamina apie 600 naujų tankų ir gal kiek daugiau nei tūkstantį naujų šarvuotų kovos mašinų, per tą patį laiką praranda daugiau kaip tūkstantį tankų ir apie 2 000 šarvuotų kovos mašinų, ir jų praradimo tempas didėja.

Veiksmai ant žemės

Siekdama papildyti Rusijos okupacinių pajėgų negrįžtamus nuostolius, kuriuos patyrė mūšio laukes Ukrainoje, taip pat sukomplektuoti naujus karinius dalinius, Maskva siunčia į karą Rusijos Federacijos Ramiojo vandenyno laivyno personalą bei 11-osios armijos oro ir oro gynybos pajėgas.

Šie valstybės agresorės kariniai daliniai anksčiau tiesiogiai nedalyvavo karo veiksmuose prieš Ukrainą.

Rusijos Federacijos Ramiojo vandenyno laivyno vado Viktoro Liinos sprendimu, rotacijos į Siriją visiškai sustabdomos ir visi driskiai siunčiami į frontą Ukrainos teritorijoje – apie 2 000 būsimų lavonų iš Primorsko krašto ir Kamčiatkos regionų.

Dar apie 400 mėsos vienetų bus surinkta iš Chabarovsko krašto teritorijoje dislokuotų karinių dalinių.

Per pastarąją parą fronte įvyko 97 kariniai susirėmimai, o sudėtingiausia padėtis buvo Novopavlovsko ir Bachmuto kryptyse.

Driskiai Donecko srityje užėmė Bogdanovkos kaimą ir pasistūmėjo link Časiv Jaro, Novokalinovo ir Tonenkojės.

Vakar iš Libano buvo paleista daugiau kaip 40 raketų į šiaurės Izraelį, o JAV perkelia pastiprinimą į Artimuosius Rytus dėl tikėtino Irano puolimo prieš Izraelį.

Lietuvoje

Kandidatai į prezidentus pateikė savo pajamų deklaracijas. Į jas tuoj sukišo nosis smalsuoliai ir pareigingi valstybės piliečiai.

Pasirodė, kad vienas iš deklaruojančiųjų, tokis, sakytume, gan linksmų plaučių antisemitas fainuolis, kuris dar pasižymėjo ir pasisakymais, turinčiais valstybės išdavystės požymių, nusprendė patrolint rinkėją.

Ar tai iš bukumo, ar tai (aišku, aišku, kad taip) dėl neapsižiūrėjimo, R. Žemaitaitis nurodė, kad per praėjusius metus iš individualios veiklos gavo virš 40 tūkstančių eurų pajamų.

Kaip Seimo deputatas sugebėjo suderint narystę ir darbą, niekas nežino, nors visi žino, kad gauti kitų pajamų, be uždirbamų iš kūrybinės veiklos ir jiems mokamos algos, išrinktiesiems draudžia įstatymas.

Matyt, R. Žemaitaitis iš tiesų labai kūrybingas žmogus, dedantis skersą ir ant rinkėjų, ir ant įstatymų, kuriuos pats ir kuria.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder