„Leftistų“ guru žodžiai – tarsi iš Kremliaus propagandos vadovėlio

(4)

Sunku būtų atskirti Rusijos propagandininkų ir Vakarų kairiosios minties patriarcho, MIT lingvistikos ir filosofijos katedros profesoriaus emerito Noamo Chomsky'io kai kuriuos teiginius: įspėjimai apie artėjančią pasaulio pabaigą, kaltinimai JAV dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą ar net „Nord Stream“ sabotažo ir t. t.

Neseniai duodamas interviu laikraščiui „The Brussels Times“ pasaulinio garso intelektualu vadinamas N. Chomsky'is teigė, kad „žmonija pasiryžusi save sunaikinti“.

„Jei neturime galimybės racionaliai diskutuoti svarbiausiais klausimais, tuomet niekas daugiau nesvarbu, mums galas“, – teigė N. Chomsky'is.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą ir absoliučios nesėkmės praėjusių metų COP27 susitikime dėl klimato kaitos jis tikisi, kad netrukus „Bulletin of the Atomic Scientists“ narių nustatyta „Doomsday Clock“ (liet. „Likimo dienos laikrodis“) rodyklė dar labiau priartės prie vidurnakčio, t. y. prie pasaulio susinaikinimo.

„Kiekviena iš šių problemų – klimato kaita, didėjanti branduolinio karo grėsmė ir racionalaus diskurso erdvės degradacija – per pastaruosius metus dar labiau paaštrėjo“, – pridūrė jis „The Brussels Times“.

Interviu metu N. Chomsky'is ne kartą išsakė mintį, kad žurnalistai, užuot prisidėję prie viešojo diskurso, gerokai pakenkė diskusijoms apie svarbiausius žmonijos laukiančius iššūkius. Kaltinimus Vakarų žiniasklaidai nuolat meta ir Kremliaus propaganda.

Kiekvienas, turintis funkcionuojančią pilkąją ląstelę, žino, kad yra tik viena šalis, turinti motyvą ir galimybę susprogdinti vamzdynus.

N. Chomsky'is taip pat paminėjo, jo manymu, puikų pavyzdį – praėjusių metų rugsėjį įvykdyto „Nord Stream“ dujotiekių sabotažo, dėl kurio Vakarų žiniasklaida didžiąja dalimi kaltino Rusiją, nušvietimas.

Pasak jo, žiniasklaida neatkreipė dėmesio į tai, kad, be kita ko, vasario pradžioje JAV prezidentas Joe Baidenas aiškiai pažadėjo „padaryti galą“ dujotiekiams, jei Rusija įsiverš į Ukrainą.

„Kiekvienas, turintis funkcionuojančią pilkąją ląstelę, žino, kad yra tik viena šalis, turinti motyvą ir galimybę susprogdinti vamzdynus“, – teigė N. Chomsky'is.

Gal sutapimas, bet rudenį vos ne tais pačiais žodžiais kalbėjo Rusijos vadovas Vladimiras Putinas.

„Kiekvienam akivaizdu, kam tai naudinga.

Kas gaus naudos, tas, žinoma, ir padarė“, – apie „Nord Stream“ kalbėjo jis spalio mėnesį bei pridūrė, kad dėl sabotažo kalti „anglosaksai“.

„Anglosaksams neužtenka sankcijų, jie perėjo prie sabotažo, tiesą sakant, pradėjo griauti visos Europos infrastruktūrą“, – teigė V. Putinas.

Tiesa, N. Chomsky'is paminėjo „The Washington Post“ straipsnį, kuris, kaip jis teigė, buvo „labai gudrus“, nes jame „teigiama, kad Rusija yra „pagrindinė įtariamoji“, tačiau nurodoma, kad yra šiek tiek skepticizmo dėl to, ar rusai tikrai atsakingi – taip parodoma, koks visapusiškumas“.

„Nėra absoliučiai jokios priežasties, kodėl Rusija sunaikintų vieną iš savo kapitalo investicijų. Jei jie nori nutraukti dujų tiekimą Europai, jiems tereikia pasukti sklendę.

Jiems nereikia sprogdinti savo pačių vamzdynų“, – „The Brussels Times“ kalbėjo kairiosios minties guru.

Vis dėlto dauguma ekspertų mano, kad atakos prieš „Nord Stream“ naudingos Maskvai, nes tai iškart pakėlė dujų kainas, kurios buvo linkusios kristi.

Taip pat V. Putinas esą taip galėjo pademonstruoti, kad pasiruošęs eskaluoti ekonominį karą su Vakarais.

Tai kartu įspėjimas NATO ir Vakarams, kad Rusija gali atakuoti jų infrastruktūrą.

Dar vienas galimas Rusijos motyvas – galutinai užkirsti dujų eksporto į Europą galimybę, jei toks noras atsirastų, tarkime, po perversmo Kremliuje.

Galiausiai teigiama, kad „incidentai“ dujotiekiuose gali padėti Rusijos dujų monopolininkui „Gazprom“ išvengti teismų ir reikalavimų sumokėti milžiniškas kompensacijas už savo įsipareigojimų, t. y. numatyto dujų tiekimo, nevykdymą.

N. Chomsky'is ne pirmą kartą kartoja Kremliaus propagandos žodžius.

Kiek anksčiau kitame interviu jis teigė, kad dėl karo kaltos JAV, nes esą norėjo priimti Ukrainą į NATO, o V. Putinas pasimovė ant paspęstų spąstų ir „šovė sau bei Rusijai į koją, stumdamas Europą gilyn į Vašingtono kišenę, kas yra pastarojo slapčiausia svajonė“.

„Mažų mažiausiai JAV galėtų atsisakyti savo primygtinio reikalavimo tęsti karą, kad susilpnintų Rusiją, ir taip užkirstų kelią diplomatijai“, – lapkritį teigė „leftistų“ dievukas, nes tai gali virsti branduoliniu karu.

Beje, taip nuolat aiškina ir grasina Kremlius, kuris patiria nesėkmes konvenciniame kare Ukrainoje.

Vis dėlto 150 knygų lingvistikos, politinės ir socialinės minties, politinės ekonomikos, žiniasklaidos temomis autorius „The Brussels Times“ pripažino, kad „daugeliu atžvilgių žurnalistai šiandien yra geresni nei šeštajame dešimtmetyje“, ir tai jis aiškino „pilietiniu aktyvizmu“ septintajame dešimtmetyje.

Tačiau N. Chomsky'is atkreipė dėmesį į žalingą glaustumo reikalavimą, kai „reikia spėti pasakyti tai, ką nori pasakyti, tarp dviejų reklaminių klipų“.

„Glaustumas yra puikus propagandos metodas, nes jis užtikrina, kad nebus pasakyta nieko prieštaringo“, – sakė jis ir pridūrė, kad žmonės daugiau laiko praleidžia prie elektroninių prietaisų, kurie taip pat stumia „trumposios formos“ žiniasklaidos platformas, tokias kaip „Tik Tok“ ir „Twitter“.

„Diskursas išnyko. Bet ir anksčiau buvo gan blogai“, – teigė N. Chomsky'is.

Kartu pokalbyje su „The Brussels Times“ jis atkreipė dėmesį į Žemės išteklių išgavimo ir jų vartojimo pražūtingą poveikį.

alfa.lt

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder