Vidas Rachlevičius: "Labai gera iliustracija, ką reiškia priklausomybė nuo rusiško vamzdžio"

Apie sankcijas Rusijai. Daug žmonių putoja dėl to, kad Rusija neatjungta nuo SWIFT, bet vakar J. Bidenas akcentavo, kad sankcijos eina toliau, jų mastas gerokai didesnis nei paprastas atjungimas nuo SWIFT.

Manau, kad rimti finansininkai turėtų visiems paprastais žodžiais paaiškinti, ką jos reiškia. Nesu didelis finansų rinkų ekspertas, tačiau keliais bullet pointais pabandysiu išvardyti jas. Jei tai skaitys finansininkai, galite mane pataisyti ar papildyti.

Pagrindinis tikslas – paversti Rusiją, vaizdžiai tariant, raupsuotąja ar atstumtąja pasaulinėje rinkoje, galiojant šioms sankcijomis, nėra jokių galimybių normaliai ir moderniai egzistencijai.

Tai yra koordinuotas galingiausių ekonomikų ir finansų rinkų atsakas į agresiją ir nemanau, kad Putino režimas bus pajėgus išgyventi, nebent jie ten lakstys su akmeniniais kirvukais ir apsijuosę lokio kailiais.

Taigi... Sankcijos apima daugiau kaip 80% Rusijos finansų sektoriaus. Didžiausi bankai ir jų aktyvai doleriais užšaldyti.

Pavyzdžiui, vien „Sberbank“ turi 30% Rusijos rinkos, jis atjungiamas nuo JAV, Europos ir Japonijos finansų rinkų, kitaip tariant, uždraudžiamos transakcijos doleriais, eurais, svarais ir jenomis.

(Čia finansininkai galėtų patikslinti, ką tai reiškia, palyginti su atjungimu nuo SWIFT).

Tai yra apie 80% pasaulinės finansų rinkos, rusams belieka tik juanis, daugiau kreditų, kuriais ir buvo finansuojama Rusijos ekonomika, gauti nėra iš kur.

Nebent kreditai per tarpininkus, bet tai bus gerokai daugiau, o paskolos vidaus rinkoje nepalyginamai brangesnės. Vakarų rinkose ramu, o štai Maskvos birža vakar krito daugiau kaip 33%, kitas indeksas, rodantis Rusijos ekonomikos būklę, krito daugiau kaip 40%.

Beje, rusų bankai patenka į sankcijas su dešimtis savo antrinių įmonių.

Yra sąrašas bankų, patekusių į žiauriausią sąrašą, kurių aktyvai užšaldomi ir konfiskuojami.

Be bankų, tokių, kaip „Alfabank“, „ Gazprombank“, sankcijų sąraše – visa grupė didžiausių Rusijos kompanijų, kurios yra deimantai Putino karūnoje – „Gazprom“, „Gazpromneft“, „Transneft“, „Alrosa“ (Rusijos deimantai), „Rusijos geležinkeliai“, transporto laivynas ir t.t.

Bendra sankcijų finansinė išraiška maždaug 1,4 trln. dolerių.

Sankcijos taikomos ir visiems šių kompanijų vadovams.

Pavyzdžiui, VTB bankas yra artimiausias Putiną supančio elito bankas, kuriame, kaip teigiama, ganosi ne tik visi Putino parankiniai, bet ir jų vaikai bei auksinis jaunimas.

Sankcijų sąraše – visi pirmojo Putiną supančio rato pareigūnai su sūnumis ir net anūkais.

Užrauktas naujausių technologijų eksportas į Rusiją. Svarbiausia - rusai nebegaus mikročipų kur jie bebūtų gaminami.

Rusijos aviacijos, kosmoso ir gynybos ir bet kokių aukštųjų technologijų pramonė bus paralyžiuota. Svarbu ir tai, kad sankcijos neturi galiojimo pabaigos.

Rusijoje jau jaučiama panika, nors sankcijos dar nepradėjo veikti. Sankcijų paketas stipriai kirs per visų Rusijos gyventojų kišenes, o tai skatins nepasitenkinimą režimu.

Ką daro konkrečiai Britanija? Vakar premjeras B. Johnsonas išvardijo visą seriją priemonių.

*Visų didžiųjų Rusijos bankų turtas bus įšaldytas ir jie bus pašalinti iš JK finansų sistemos. Tai apima ir visišką bei greitą VTB banko veiklos įšaldymą. *Įstatymiškai uždraudžiama didžiosioms Rusijos įmonėms ir valstybei gauti finansavimą ar skolintis JK rinkose. *Įšaldomas dar 100 asmenų bei verslo subjektų turtas.

*Oro bendrovei „Aeroflot“ uždraudžiama skraidyti į JK. *Stabdomos dvejopo naudojimo prekių, kurios gali būti naudojamos kariniais tikslais, eksporto licencijos. *Stabdomas aukštųjų technologijų prekių ir naftos perdirbimo įrangos eksportas.

Premjeras sakė, kad „oligarchai Londone neturės kur slėptis“, o panašios sankcijos bus taikomos ir Baltarusijai.
P.S.SWIFT atjungimas - rimtas žingsnis.

BBC aiškina, kad SWIFT leidžia greitai atlikti operacijas ir ją naudoja 11 000 finansų įstaigų 200 šalių. Išjungus šią sistemą, būtų atidėtos įmokos Rusijai už naftos ir dujų eksportą

. Kai 2012 m. SWIFT buvo išjungtas Iranui, jis prarado beveik pusę naftos eksporto pajamų ir 30 % užsienio prekybos.

Tačiau Rusija perspėjo, kad jei jai būtų užblokuota SWIFT, Europai gali nebebūti siunčiama nafta ir dujos.

Gal tai ir stabdo...

Labai gera iliustracija, ką reiškia priklausomybė nuo rusiško vamzdžio.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder