Vilius Kavaliauskas

Vilius Kavaliauskas: Jie pralaimėjo kovą su... vamzdžių klojėjais (3)

Ne, šie didieji Lietuvos menininkai dar nemirė. Juos – tapytoją Aloyzą Stasiulevičių ir skulptorių Antaną Žukauską – išbraukė net iš 12 pretendentų į nacionalinę meno ir kultūros premiją. Tai išgirdus, prisiminė skaudus prof. Sauliaus Sondeckio klausimas: „Nejau jie duos nacionalinę premiją Vamzdžiui?“

Davė. Po to pasaulyje garsus dirigentas Lietuvoje jau savęs nematė.

Už ką nubaudė Stasiulevičių su Žukausku? Tikriausia – už mūsų nacionalinio meno pagrindų kūrimą. Aloyzui šiemet sukako 90 metų. Jį sveikino valstybės vadovai: beveik 100 asmeninių parodų, savita tapybos mokykla, darbai pasaulio muziejuose.

Antano Žukausko darbus kiekvienas nešiojame kišenėse – jis sukūrė lietuviškas euro monetas. Tai tik kasdien matomas 82-mečio skulptoriaus darbas.

Jis nepabijojo įamžinti iškilius mūsų tautos vyrus. Dar niekas nėra sukūręs geresnio paminklo Jonui Basanavičiui nei Antanas Vilkaviškyje. O kur 100-mečiui sukurtas Antano Smetonos paminklas Ukmergės rajone, jo Vincas Kudirka?

Ėmėme bausti menininkus už patriotizmą, už mūsų meno išliekamąją vertę?

Ar išties Kultūros ministerija jau oficialiai draudžia Vytį (juk jis kaip tik ir pavaizduotas ant A.Žukausko monetų)?

Pretendentų tarpe neliko ir Kazimiero Simanonio, jau pusę amžiaus pristatinėjančio Lietuvos meną pasaulio parodose.

Ir pakartosiu jau daug kartų girdėtą klausimą: o fotomenininkai tikrai įsitikinę daugiau nuveikę už Rimantą Dichavičių, kurio nuotraukos ir dabar sutraukia daugiau žiūrovų nei jaunųjų fotografų kartu sudėjus?

Archyvų nuotr.

Raktažodžiai
eitu tie visi siuolaikiniai menininkai dirbti santechnikais,elektrikais kaskokia nauda butu ir saliai ir patiems,nereiketu prasyt valdzios paramos.
rimkietis, 2021-12-04 11:15
gal geriau ir nematyti ir negirdeti tu chunveibinu siautejimo jiems viskas kas buvo gime ir kure sov. laikmeciu tai ne menininkai o va jie tai zino kas menas tik nieko per ta laika isimintino nesukure ir neparode apart fekalijom istepti veliavas ir apsipilti sysalais vamzdzius prie Neries bei gelezinius suvirintus kubus ant Zaliojo tilto pastatyti va cia tai menas
alg, 2021-12-03 17:33
Vis nerimsta ir kursto sovietinį reliktą, nu part org užsakymu kurtas menas dabar nekuria meno.Tik kavenskas krabas to nesupranta. Gal tegul profesionalai menininkai kuria, o ne reliktiniai post sov žurnalist.
Petras, 2021-12-03 06:04
Sidebar placeholder