Aptiktas radijo signalas iš svetimos planetos, sužadino naujas gyvybės viltis
Naudodami radijo teleskopą mokslininkai nustatė, kad egzoplaneta YZ Ceti b, kuri nuo Žemės nutolusi apie 70,5 trilijono mylių, skleidžia pasikartojantį radijo signalą.
Manoma, kad signalas sklinda iš tolimos Žemės dydžio planetos, o tai gali reikšti, kad jos magnetinis laukas yra panašus į Žemės magnetinį lauką.
Amerikiečių astronomai uolėtą egzoplanetą pavadino "YZ Ceti b", teigdami, kad ji yra pagrindinė kandidatė turėti į Žemę panašų magnetinį lauką, kuris galėtų padėti rasti svarbius atsakymus ieškant ateivių gyvybės.
Astronomai gyrė šį atradimą kaip svarbų ne tik dėl to, kad buvo rasta planeta, kuri, tikėtina, turi magnetinį lauką, bet ir dėl to, kad ateityje bus galima rasti daugiau tokių planetų.
Jie teigia, kad šias bangas gali sukelti egzoplanetos ir mažos raudonosios nykštukės žvaigždės, aplink kurią ji skrieja, vadinamos YZ Ceti, magnetinio lauko sąveika.
Tyrėjai pridūrė, kad tai taip pat galėtų reikšti, jog tolimose planetose ir žvaigždėse bus galima stebėti Šiaurės pašvaistės reiškinį - magnetinių laukų ir Saulės orų sąveiką.
Žemės magnetinis laukas ne tik padeda išlaikyti kompaso rodykles nukreiptas ta pačia kryptimi, bet ir saugo mūsų gyvybę palaikančią atmosferą, apsaugodamas mus nuo Saulės išmetamų didelės energijos dalelių ir plazmos bei jas nukreipdamas.
Planetos magnetinis laukas gali apsaugoti jos atmosferą nuo dalelių, kurias išmeta žvaigždė, poveikio laikui bėgant.
Dabar tyrėjai daktaras Sebastianas Pineda ir docentė Jackie Villadsen, naudodami radijo teleskopą, aptiko pakartotinį radijo signalą, kurį skleidžia raudonoji nykštukė žvaigždė YC Ceti.
Tolima žvaigždė nuo Žemės nutolusi maždaug per 12 šviesmečių. Vieni šviesmečiai prilygsta 5,88 trilijono mylių.
Pora naudojosi Karlo G. Janskio labai didelės matricos (Karl G. Jansky Very Large Array) radijo teleskopu, kurį valdo JAV Nacionalinio mokslo fondo Nacionalinė radijo astronomijos observatorija, kad geriau suprastų tolimų žvaigždžių ir aplink jas skriejančių planetų magnetinių laukų sąveiką.
Moksliniame žurnale "Nature Astronomy" paskelbtus tyrimus taip pat rėmė nepriklausoma JAV federalinė agentūra Nacionalinis mokslo fondas (NSF).
Nacionalinės radioastronomijos observatorijos NSF programos direktorius Joe Pesce teigė, kad šie rezultatai yra labai svarbūs ieškant gyvybės kitose planetose.
Astronomai gyrė šį atradimą kaip svarbų ne tik dėl to, kad buvo rasta planeta, kuri, tikėtina, turi magnetinį lauką, bet ir dėl to, kad ateityje bus galima rasti daugiau tokių planetų (
Jis sakė: "Potencialiai tinkamų gyventi ar gyvybę nešančių pasaulių kitose Saulės sistemose paieška iš dalies priklauso nuo to, ar uolėtos, į Žemę panašios egzoplanetos iš tikrųjų turi magnetinį lauką.
"Šis tyrimas ne tik rodo, kad ši konkreti uolėta egzoplaneta greičiausiai turi magnetinį lauką, bet ir pateikia perspektyvų metodą, kaip surasti daugiau tokių planetų."
Daktaras Pineda iš Kolorado universiteto vakarinėje Jungtinių Valstijų pakrantėje paaiškino, kaip komanda džiaugėsi atradusi planetą, skleidžiančią radijo bangas, panašias į Žemės.
"Pamatėme pradinį sprogimą ir jis atrodė nuostabus, - sakė jis.
"Kai pamatėme jį dar kartą, tai labai rodė, kad, gerai - galbūt mes tikrai kažką turime.
"Ar planeta išgyvens su atmosfera, ar ne, gali priklausyti nuo to, ar planeta turi stiprų magnetinį lauką, ar ne."
JAV rytinėje pakrantėje esančio Beknelio universiteto astronomas asistentas Villadsenas pridūrė: "Aš mačiau tokį dalyką, kokio dar niekas nebuvo matęs."
Tyrėjai mano, kad radijo bangas generuoja uolėtos egzoplanetos YC Ceti b ir žvaigždės, aplink kurią ji skrieja, YC Ceti, magnetinio lauko sąveika.
Tačiau tam, kad tokie signalai būtų aptinkami tokiu atstumu, jie turi būti labai stiprūs.
Anksčiau magnetiniai laukai buvo aptikti Jupiterio dydžio egzoplanetose, tačiau norint aptikti panašaus dydžio egzoplanetas, kaip Žemė, reikia kitokių metodų.
Kadangi magnetiniai laukai yra nematomi, gali būti sudėtinga teigti, kad toli esanti planeta juos turi.
Tačiau docentė A. Villadsen aiškina, kad ji ir jos kolegos ieško būdų, kaip juos aptikti.
Ji sakė: "Mes ieškome planetų, kurios yra labai arti savo žvaigždžių ir yra panašaus dydžio kaip Žemė.
"Šios planetos yra per arti savo žvaigždžių, kad jose būtų galima gyventi, bet kadangi jos yra taip arti, planeta tarsi praplėšia nuo žvaigždės sklindančių medžiagų krūvą.
Rašyti komentarą