Nord Stream

Ataskaita: sprogimai „Nord Stream“ prilygsta keliems šimtams kilogramų trotilo

Keturi nuotėkiai „Nord Stream“ dujotiekiuose Baltijos jūroje įvyko dėl povandeninių sprogimų, kurių stiprumas atitinka šimtų kilogramų sprogmenų galią, teigiama penktadienį paskelbtoje Danijos ir Švedijos ataskaitoje.

„Sprogimų stiprumas buvo išmatuotas atitinkamai 2,3 ir 2,1 balo pagal Richterio skalę, o tai tikriausiai atitiko kelių šimtų kilogramų sprogstamosios medžiagos galią“, – teigiama bendroje abiejų šalių ataskaitoje Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai.

Rusijos prašymu JT Saugumo Taryba vėliau penktadienį rengs neeilinį posėdį dėl šių nuotėkių.

„Visa turima informacija rodo, kad šie sprogimai įvyko dėl tyčinio veiksmo“, – sakė šalys. Tačiau sprogimų kaltininkas išliko paslaptis, nes ir Vašingtonas, ir Maskva neigia atsakomybę.

„Negalima atmesti, kad tai yra beatodairiškas išpuolis prieš Europos energetikos infrastruktūrą ir bandymas destabilizuoti ir taip įtemptą saugumo padėtį“, – penktadienį bendrame pareiškime teigė Šiaurės šalių – Švedijos, Danijos, Norvegijos, Suomijos ir Islandijos – gynybos ministrai.

Savo ataskaitoje JT Saugumo Tarybai Danija ir Švedija taip pat teigė, kad „kelia susirūpinimą galimas poveikis gyvybei Baltijos jūroje, o poveikis klimatui greičiausiai bus labai didelis“.

Visi pirmadienį aptikti nuotėkio šaltiniai yra Baltijos jūroje prie Danijos Bornholmo salos. Du iš jų yra Švedijos išskirtinėje ekonominėje zonoje, kiti du – Danijos.

Nors dujotiekiai šiuo metu neveikia, abiejuose vamzdynuose vis dar buvo dujų.

Ketvirtadienį vamzdynų operatorė pareiškė, kad kol kas negalėjo įvertinti žalos, tačiau teigė, kad tai padarys, „kai tik gaus reikiamus oficialius leidimus“. Ji teigė, kad prieiti prie dujotiekio bus galima „tik stabilizavus slėgį ir sustabdžius dujų nuotėkį“.

Danijos institucijos teigė, kad nuotėkis tęsis tol, kol dujos visiškai išeis iš dujotiekių, o tai turėtų įvykti sekmadienį.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai
Sidebar placeholder