Saulėje pasirodė didžiulis 120 000 km aukščio tornadas

Dešimt kartų didesnis už Žemę: Saulėje pasirodė didžiulis 120 000 km aukščio tornadas

NASA erdvėlaivis padarė stulbinančių neįtikėtinai didelio plazmos išsiveržimo Saulėje vaizdų. Aparatas kelias dienas stebėjo plazmos išmetimą iš Saulės paviršiaus, kuris tarsi tornadas sūkuriavo netoli mūsų žvaigždės šiaurės ašigalio, praneša "Daily Mail".

Kovo 15-18 d. NASA SDO kosminis aparatas stebėjo Saulėje atsiradusį "Saulės tornadą", kurio aukštis siekė 120 tūkst. km, o tai yra maždaug 10 kartų daugiau už Žemę.

Šis tornadas, sudarytas iš karštos plazmos, atsirado netoli Saulės šiaurės ašigalio ir kelias dienas vyko įmagnetintų dujų išmetimas į kosmosą.

Mokslininkų teigimu, plazmos srauto greitis siekė apie 500 000 kilometrų per valandą.

Tokius "Saulės tornadus" sukelia spiralinės magnetinės struktūros, kurios kyla iš Saulės vidaus ir fiksuojasi žvaigždės paviršiuje.

Kai iš magnetinės struktūros vidaus išsiveržia plazmos stulpelis, vadinamas protuberansu, jis juda išilgai spiralinio magnetinio lauko ir dėl to plazma sukasi tornado pavidalu.

Tokių keistų įvykių Saulėje dabar pasitaiko vis dažniau.

Pavyzdžiui, panašų tornadą astronomai stebėjo praėjusių metų vasario mėn. Jis taip pat pasirodė netoli Saulės šiaurės ašigalio.

Mokslininkai spėja, kad tokie plazmos sūkuriai kažkaip susiję su Saulės magnetinio lauko apsisukimu, kuris įvyksta kartą per 11 metų Saulės ciklą.

Pasak Skoto Makintošo (Scott McIntosh) iš Nacionalinio atmosferos tyrimų centro, tokių Saulėje esančių darinių prigimtis iki šiol nebuvo tiksliai suprasta.

"Kodėl šie sūkuriai susidaro tik poliarinėje srityje ir kodėl jie atsiranda tokiu periodiškumu?

Atsakymų į šiuos klausimus dar turime rasti", - sako Makintošas.

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

Nuotrauka: NASA

Saulėje pasirodė didžiulis 120 000 km aukščio tornadas
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder