Dujotiekis

Didžiausio Rusijos dujotiekio į Kiniją statybos pradžiai gresia pavojus, kad ji bus nutraukta

Dujotiekio "Sibiro galia-2" ("Power of Siberia-2") į Kiniją statyba, kurią Rusija planavo pradėti 2024 m. pirmąjį ketvirtį, gali būti atidėta, rašo "The Financial Times", remdamasis Mongolijos, per kurios teritoriją turi eiti dujotiekis, vadovybe.

Rusija ir Kinija dar turi susitarti dėl pagrindinių projekto detalių, sakė Mongolijos ministras pirmininkas Luvsannamsrain Oyuun-Erdene.

"Abiem šalims dar reikia laiko atlikti išsamesnius ekonominius tyrimus", - sakė jis.

Premjeras sakė, kad rekordinės pasaulinės dujų kainos per pastaruosius dvejus metus apsunkino derybas.

"Kinijos ir Rusijos pusės vis dar atlieka skaičiavimus ir vertinimus, dirba ties ekonomine nauda", - sakė Oyuun-Erdene.

Sausio 25 d. Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas pareiškė, kad "Power of Siberia-2" statybos terminai ir pagrindiniai techniniai bei ekonominiai rodikliai bus galutinai suderinti "pasirašius įpareigojančius susitarimus su Kinijos partneriais". 

Spalio mėn. ministro pirmininko pavaduotoja Viktorija Abramčenko sakė, kad magistralės statyba prasidės 2024 m. pirmąjį ketvirtį - iš karto po to, kai bus patvirtinta dujotiekio "Sojuz Vostok" per Mongoliją projektinė dokumentacija.

Naujoji sutartis su Kinija labai reikalinga "Gazprom", kuris prarado Europos rinką ir neteko daugiau kaip pusės savo eksporto po Rusijos invazijos į Ukrainą.

Dujų pumpavimas į Europą sumažėjo iki žemiausio lygio nuo paskutiniųjų SSRS gyvavimo metų.

Be to, "Gazprom" buvo priverstas beveik trečdaliu sumažinti gavybą - rekordiškai daug per visą savo istoriją. Įmonė tikėjosi, kad iki 2030 m. pradės eksploatuoti elektros liniją "Sibiras-2".

Praėjusiais metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas du kartus susitiko su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, bandydamas įtikinti jį pritarti projektui, kurį Kremlius propaguoja jau daugiau kaip 7 metus, tačiau abu kartus derybos baigėsi niekuo.

Praėjusių metų gegužės pabaigoje paaiškėjo, kad Kinija nusprendė teikti pirmenybę naujam dujotiekiui iš Turkmėnistano, o ne 50 mlrd. kubinių metrų pajėgumo "Sibiro galia-2".

Nors Turkmėnijos dujos yra 30 proc. brangesnės už rusiškas, o derybos su Ašchabadu dėl nuolaidos nedavė rezultatų, Pekinas uždegė žalią šviesą D linijos projektui, pagal kurį iš Turkmėnijos bus importuojama 30 mlrd. kubinių metrų dujų per metus, sakė "Reuters" šaltiniai.

Kinija jau gauna dujas iš rytinės Rusijos dalies pirmuoju dujotiekiu "Power of Siberia", kuris pradėjo veikti 2019 m.

Pernai juo buvo transportuota apie 23 mlrd. kubinių metrų dujų, tačiau tai kompensuoja tik aštuntadalį buvusio eksporto į Europą, kuris per metus pasiekdavo 170-180 mlrd. kubinių metrų viršūnę.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder