Elono Musko autizmas: Nuo patyčių vaikystėje iki įmonių kūrimo

(2)

Kaip autizmo tyrėjai, manome, kad svarbu didinti informuotumą apie autizmą ir gerinti požiūrį į jį. Šiuo metu visuomenėje, ypač mokslo ir technologijų sektoriuje, vis labiau vertinama "neurodiversitetas", - rašo interestingengineering.com.

Taip pat diskutuojama apie tai, kad žmonės, pavyzdžiui, aplinkosaugos kampanijos dalyvė Greta Thunberg, dėl savo autizmo bruožų gali būti puikūs aktyvistai (nors statistinio ryšio tarp autizmo ir aplinkosaugos nėra).

Todėl keista, kad apie E. Musko autizmą buvo kalbama taip mažai.

Tai ne tik būtų naudinga norint suprasti Muską, kuris dabar yra įtakinga, bet vis dažniau kritikuojama asmenybė, bet ir padėtų atskleisti su autizmu susijusias stipriąsias puses ir sunkumus.

Svarbu nepamiršti, kad jis neatstovauja nei autistų populiacijai, nei visai populiacijai.

Tačiau jei tikime, kad individuali patirtis yra svarbi, E. Musko istorija yra galimybė sužinoti apie jį, autizmą ir neurodiversitetą.

Atsižvelgiant į jo lemiamą padėtį visuomenėje, verta pabandyti suprasti Muską, o ne palikti viešąjį diskursą toliau rūgti.

Patyčios

E. Muskas yra dalijęsis istorijomis apie savo socialines kovas vaikystėje.

Jis pasakoja, kad iš jo buvo tyčiojamasi ir jis buvo "beveik mirtinai sumuštas" dėl to, kad buvo kitoks.

Dokumentiniame filme Musko motina kalba apie jį kaip apie "jauną genijų", bet taip pat drovų ir nerangų vaiką, neturintį draugų.

Kartu Muskas turi, kaip psichologai vadina, "autizmo bruožų ir neigiamos patirties, susijusios su nepripažinimu vaikystėje, raidos istoriją".

Įžeidinėjimai, nukreipti prieš E. Muską dėl to, kad jis yra autistas, tęsėsi ir suaugus, o vienas "Twitter" vadovas pavadino jį "tiesiog ypatingų poreikių" ir "kvaileliu".

Tik keli žmonės tai įvardijo.

Tai, deja, atspindi patyčias, su kuriomis autistai susiduria darbo vietoje ir apskritai.

Populiariausi

Manoma, kad toks priešiškumas iš dalies paaiškina, kodėl autistai susiduria su didžiausiu nedarbo lygiu iš visų neįgaliųjų grupių.

E. Muskas yra daug stipresnėje padėtyje, kad galėtų apsiginti nei dauguma kitų.

Tačiau gali būti, kad patyčios, kurias jis patyrė visą gyvenimą, kalba apie tai, kodėl jis gali būti gynybiškas ir kovingas "Twitter" tinkle.

Taip pat verta prisiminti, kad nors Muskas atrodo emociškai tvirtas, po autistų ir neurodiversantų paviršiumi dažnai vyksta daugiau.

Mūsų tyrimai rodo, kad autistai naudoja psichologiškai varginančias įveikos strategijas, tokias kaip "maskavimas" arba savo autentiškojo "aš" slėpimas, o tai gali pabloginti psichikos sveikatą.

Štai kodėl autizmas laikomas "nematoma negalia".

Pažodinis mąstymas

Autizmas taip pat kartais siejamas su pažodiniu mąstymu.

Tai įkūnijo Muskas, fiziškai nešdamas vonios kriauklę į "Twitter" būstinę, kurią jis neseniai perėmė savo nuosavybėn, taip žaisdamas su paplitusia fraze "tegul tai nuskęsta".

Tai, žinoma, buvo reklaminis triukas, tačiau jis taip pat galėjo komiškai pabrėžti faktą, kad daugelis idiomų neturi tiesioginės prasmės.

Toks neliteratūrinis žodžių vartojimas autistams nebūtinai yra natūralus.

Nors kai kurie žmonės supranta ir vertina šį netradicinį humoro stilių, daugelis gali manyti, kad jis yra keistas ar netinkamas.

Tai tikriausiai prisidėjo prie poliarizuotų nuomonių apie muskusą, kurios iš dalies gali atspindėti autistų ir ne autistų humoro skirtumus, kaip atskleidė tyrimai.

Pats E. Muskas, dalyvaudamas JAV hitu tapusiame šou "Saturday Night Live", komentavo, kad jo autistiškas bendravimo stilius gali būti neįprastas ir juokingas: "Aš ne visada turiu daug intonacijos ar variacijų, kaip kalbu... o tai, kaip man sakė, sukuria puikią komediją."

Neįprastas kalbėjimo būdas iš tiesų tyrimais buvo susietas su autizmu.

Pavyzdžiui, autistai gali pasižymėti skirtingomis akustinėmis kalbos savybėmis, pavyzdžiui, garso aukščiu, dėl to jie gali atrodyti nerišlūs ar grubūs.

Būtent taip viešose situacijose gali atrodyti E. Muskas, įsigijęs socialinės žiniasklaidos milžinę "Twitter".

Tikėtina, kad Musko pasiekimai taip pat atspindi autistų stipriąsias puses mokslo ir technologijų srityje, kurias verta įvertinti.

Praėjusiais metais viename interviu jis kalbėjo apie tai, kad jam "teikia pasitenkinimą visą naktį praleisti programuojant kompiuterius... tiesiog vienam".

Toks atsidavimas konkretiems interesams, o ne socialiai įprastai veiklai, pavyzdžiui, žaidimams su draugais vaikystėje, gali paaiškinti, kodėl kai kurie autistai turi nepaprastų gabumų ir kartais gali pralenkti ne autistus atliekant tam tikras užduotis.

Tyrimų šiuo klausimu yra nedaug, tačiau jų vis daugėja.

Vienas garsiausių pasaulio žmonių, sergantis autizmu, neabejotinai padidins informuotumą apie autizmą.

To jau dešimtmečius siekia mokslininkai, labdaros organizacijos ir autizmo bendruomenė.

Jei prisiminus, kad E. Muskas yra autistas, galima paspartinti šį procesą, tai gali būti naudinga.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder