Baltos gervės

Gyvūnų seksas: kaip tai daro paukščiai

Žinoma, paukščiai gali skraidyti, bet ar jie užsiima seksu? Ar jie gali tai daryti ore? Ir kur jie laiko savo lytinius organus? Norint suprasti, kaip paukščiai užsiima seksu, reikia peržengti išankstines idėjas apie tai, kaip užsiima seksu kiti gyvūnai, ypač žinduoliai, - rašo Live Science.

 

Gyvūnai užsiima seksu įvairiais keistais ir nuostabiais būdais. Paukščiai seksu užsiima per vidinę kamerą, vadinamą kloaka, kurią turi ir patinai, ir patelės.

"Paukščių ir žinduolių reprodukcinė anatomija gana smarkiai skiriasi", - elektroniniu paštu "Live Science" teigė Kevinas J. McGowanas, Kornelio ornitologijos laboratorijos Paukščių akademijos vyresnysis kursų rengėjas Itakoje, Niujorko valstijoje. 

"Abu turi sėklides ir kiaušides, tačiau skiriasi tai, kaip juda kiaušinėliai ir spermatozoidai, - sakė jis. "Paukščių reprodukciniai takai, šlapimo takai ir viduriai ištuštėja į vieną į išorę atsiveriančią kamerą - kloaką.

Paukščių patelės neturi nei gimdos, nei makšties, kiaušintakiai ištuštėja į kloaką."

Ar paukščiai turi penį?

Dauguma paukščių neturi varpos. Tik keletas jų turi, pavyzdžiui, stručiai, antys ir žąsys. "Ir jie neturi varpos lygiai taip pat, kaip žinduoliai, - sakė Makgovanas. 

Žinduolių sperma ir šlapimas keliauja kanalais, esančiais falo viduje. 

Kelios paukščių rūšys, turinčios varpą, to nedaro.

"Kopuliacijos metu jis būna pakilęs, tačiau sperma keliauja jo paviršiumi, kad pasiektų patelės kloaką."

Kaip paukščių patinai apvaisina kiaušinius?

Organizatorių nuotr.

Poravimosi metu paukščių patinų ir patelių kloakos angos išsipučia ir išsikiša iš jų kūno. Kopuliacijos metu jie trinasi savo išsipūtusiomis kloakomis.

Patino sperma, sukaupta kloakoje, patenka į patelės kloaką, kur keliauja aukštyn ir galiausiai apvaisina kiaušinį.

"Daugumos paukščių patinas ir patelė liečiasi vienas prie kito kloakomis, tai vadinama "kloakos bučiniu". Spermatozoidai perduodami, ir visa tai vyksta labai greitai", - sakė McGowanas.

Nors paukščių apvaisinimo procesas panašus į žmonių ir kitų žinduolių apvaisinimo procesą, paukščių Kamasutros greitai nepamatysite:

Ornithology.com teigimu, paukščiai paprastai mylisi tik vienoje padėtyje. Ir nepaisant priešingų gandų, paukščiai nesimyli skrydžio metu.

Paprastai patinas įsitaiso ant patelės, o ši pasislenka uodegos plunksnomis į šoną, kad atidengtų kloaką. Atlošęs nugarą patinas trina savo kloaką į jos kloaką, rašoma Birdspot.co.uk.

Kaip dažnai paukščiai poruojasi?

Organizatorių nuotr.

Paukščiai labai skiriasi pagal tai, kiek kartų per sezoną poruojasi. 

Pavyzdžiui, giesmininkai (Accipiter sp.) per sezoną gali poruotis iki 600 kartų, rašoma "Encyclopedia of Animal Behavior.

Iš dalies taip yra todėl, kad dėl sudėtingo kloakos balansavimo ne kiekvieną kartą gali pavykti apvaisinti, todėl reikia kelių bandymų.

Tačiau kitas veiksnys yra tai, kad giesmininkų patinai, kaip plėšrūs paukščiai, gali praleisti daug mėnesių medžiodami toli nuo patelės.

Taigi dažnas kopuliavimas gali susilpninti arba išstumti konkurentų spermą, todėl padidėja tikimybė, kad jo sperma apvaisins kiaušinius.

Priešingai, paukštvanagiai (Alauda arvensis) kopuliuoja tik vieną kartą per vieną kiaušinių dėtį, rašoma "Birder's Handbook".

Kada yra paukščių poravimosi sezonas?

Paukščių poravimosi sezonų trukmė labai skiriasi. Pavyzdžiui, gedulo balandžiai (Zenaida macroura) peri daug mėnesių, - sakė Makgovanas.

Per tą laiką jie gali susilaukti kelių vadų.

Kartais paukščiai gali susiporuoti dar kartą, kai jų lizdas sugenda. McGowanas tyrinėja amerikinę varną (Corvus brachyrhynchos).

Jos lizdus pradeda statyti kovo pabaigoje, kiaušiniai išsirita balandžio mėnesį, o jaunikliai lizdą palieka gegužės pabaigoje.

Jei balandžio viduryje lizdas nepavyksta, varnos vėl bando susiporuoti.

 "Tačiau jei nepavyksta gegužės viduryje ar pabaigoje, jos to nedaro", - sakė McGowanas.

Taip gali būti todėl, kad varnų jaunikliai nuo tėvų priklauso nuo maisto maždaug pusantro mėnesio po to, kai palieka lizdą. Jie dar ilgiau sekioja paskui tėvus. Taigi, jei lizdas nesuyra metų pabaigoje, "visas procesas užtrunka per ilgai, kad prasidėtų iš naujo".

Ar visi paukščiai atlieka poravimosi pasirodymus?

Organizatorių nuotr.

Prieš poravimąsi paukščiai atlieka daugybę skirtingų poravimosi ritualų.

Vieni jų šoka šokius arba nardo, kiti savo būsimiems partneriams suka lizdus iš plunksnų, treti atlieka įspūdingas ornitologines arijas, kad susirastų partnerį, rašo Birdspot.co.uk.

"Kai kurių paukščių patinas kurį laiką maitina patelę, o ji maldauja kaip jaunas paukštis. Kartais galima pamatyti šiaurinio kardinolo [Cardinalis cardinalis] patiną, kuris prie lesyklėlės maitina elgetaujančią partnerę sėklomis.

Ji lygiai taip pat lengvai galėtų pati gauti sėklų iš lesyklėlės, bet jie mieliau renkasi šį būdą", - sakė McGowanas.

Kai kurie iš jų gali nedaryti nė vieno iš šių dalykų.

"Ne visi paukščiai prieš kopuliaciją šoka poravimosi šokius ar demonstruoja save. Paukščiai, kurie daugelį metų būna kartu poroje, pavyzdžiui, varnos, prieš poravimąsi demonstruoja labai mažai šokių", - sakė Makgovanas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder