IL-76: koks lėktuvas sudužo netoli Riazanės ir kiek jis patikimas

Anądien Rusijos Federacijoje sudužo ir visiškai sudegė "oro ir kosminių pajėgų" karinis transportinis lėktuvas IL-76, o pagal rusų "naująją kalbą" - "iš dalies sunaikintas dėl kontakto su žeme".

Iš daugiau kaip 950 visų versijų IL-76 transportinių lėktuvų tik keli sudužo būtent dėl gaisro.

Pirminiais duomenimis, avarijos, per kurią žuvo penki iš devynių lėktuve buvusių žmonių, priežastis - gaisras viename variklyje ir neveikianti gesinimo sistema.

IL-76 patikimumas ir avarijos

Iš viso pagaminta daugiau kaip 950 visų versijų IL-76, iš kurių apie 100 orlaivių buvo prarasti dėl avarijų ir rimtų incidentų, taip pat kovinių operacijų.

Dalis šio skaičiaus apima ant žemės numuštus ir apgadintus orlaivius, tačiau nustatyta, kad dauguma avarijų ir katastrofų įvyko dėl orlaivio perkrovos. Tačiau keturi, neskaitant paskutiniojo, kilo dėl gaisrų.

Iš jų IL-76MD avarija Riazanėje yra panašesnė į komercinio IL-76TD (1982 m. patobulinto civilinio lėktuvo, kurio maksimali apkrova - 50 tonų) avariją Karačyje (Pakistanas) 2010 m. ir karinio transporto IL-76MD avariją Azerbaidžano sostinėje Baku 1989 m.

Karačio katastrofos metu iškart po pakilimo užsidegė ketvirtasis (dešiniojo borto) IL-76 variklis, kuris pradėjo byrėti ir apgadino gretimą variklį, kuris taip pat užsidegė.

Tai reiškia, kad abu tos pačios pusės varikliai buvo išjungti.

Gaisro gesinimo sistema neveikė, o dviejų veikiančių variklių galios nepakako pakrautai transporto priemonei išlaikyti ore.

IL-76 nukrito vos už 500 metrų nuo kilimo ir tūpimo tako, atsitrenkęs į statybvietę. Žuvo visa aštuonių žmonių įgula ir keturi ant žemės dirbę statybininkai. Oficiali avarijos priežastis - techninis orlaivio gedimas.

1989 m. avarijos Baku metu, praėjus penkioms minutėms po pakilimo 1,6 km aukštyje, užsidegė ir nukrito pirmasis variklis (kraštinis kairėje), turbinos mentės nuolaužos pažeidė degalų baką ir degalų vamzdynus, sukėlė gaisrą ir sugadino gesinimo sistemą.

Nepaisant to, orlaivis dar 11 minučių buvo ore ir grįžo į aerodromą. Tačiau liepsnos plito sparnu, konstrukcija susilpnėjo ir sugriuvo. Lėktuvas nukrito į Kaspijos jūrą už 1,5 km nuo kranto. Žuvo devyni įgulos nariai ir 48 desantininkai. Oficialia avarijos priežastimi buvo pripažintas variklio defektas - veleno guolio gedimas.

Atsižvelgiant į turimą vaizdo medžiagą, Riazanės katastrofa labiau primena Karačio katastrofą. IL-76 nesugebėjo pasiekti reikiamo aukščio, todėl visai įmanoma, kad vienu metu iškrito du vienos pusės varikliai, o gaisro gesinimo sistemą sugadino nuolaužos.

Karinis transporto orlaivis IL-76

IL-76 buvo pradėtas kurti dar 1966 m. Aviacijos pramonės ministerijos užsakymu. Tuo metu SSRS aktyviai kūrė oro desantą, kuriam reikėjo vidutinio greičio turboreaktyvinių lėktuvų, galinčių gabenti, o svarbiausia - nuleisti šarvuotąsias mašinas.

Be to, jis galėjo būti valdomas net iš antžeminių aerodromų.

Iš tikrųjų šis orlaivis turėjo papildyti strateginį transportą vykdžiusį lėktuvą "An-22 Antey". Nepaisant daugybės niuansų sovietų aviacijos pramonėje, orlaivio kūrimas vyko gana greitai ir be katastrofiškų problemų, ir jau 1971 m. IL-76 pirmą kartą pakilo į orą.

Archyvų nuotr.

IL-76

IL-76 tebėra Rusijos karinių oro pajėgų pagrindas, jį taip pat naudoja Ukrainos kariuomenė. Be to, jis naudojamas dar maždaug 15 šalių, o kaip civilinis transporto orlaivis yra gana paplitęs oro transporto bendrovėse.

Šaltinis: unian.net

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder