Mėnulio paradoksas: visgi kodėl mėnulis prie horizonto tampa toks didelis?

Iš pradžių į Mėnulį, paskui visur kitur: kas laukia kosmoso tyrinėtojų 2023 metais

(2)

Pastaruoju metu kosmosas tapo toks pat populiarus, kaip ir septintajame dešimtmetyje, kai jis buvo tik pradėtas tyrinėti ir vyko tikros kosmoso lenktynės tarp dviejų (tuo metu tik dviejų) kosmoso galybių - SSRS ir JAV, - rašo bbc.com.

Praėjusieji metai baigėsi sėkmingu nepilotuojamo erdvėlaivio "Orion" paleidimu, misija "Artemis-1", kuri apskriejo Mėnulį, ruošiantis pilotuojamam skrydžiui į kosmosą ir nusileidimui. Taigi, kas mūsų laukia 2023 m.?

Mėnulio misijos

Organizatorių nuotr.

"Nova-C" nusileidimo modulis į Mėnulį keliaus raketa "Falcon 9".

NASA planuoja sėkmingai įgyvendinti pilotuojamą Mėnulio orbitinę misiją "Orion" ir prieš pilotuojamą misiją į Mėnulį siųsti daugiau misijų moksliniams eksperimentams ir įrangai išbandyti.

Pilotuojama misija planuojama 2025 m.

NASA į Mėnulį išsiųs pirmąjį "Nova-C" nusileidimo modulį, kuris nusileis audringame vandenyne ir pristatys penkis mokslinius krovinius, kurių vėliau prireiks astronautams.

Žemo dažnio radijo siųstuvai, jutikliai ir foto bei vaizdo kameros bus išbandyti ne darbo vietoje, siekiant nustatyti, kaip gerai jie renka ir perduoda duomenis, kurie galėtų būti naudingi būsimoms pilotuojamoms misijoms.

Ruošiantis naujam nusileidimui Mėnulyje, pirmoji "Vulcan Centaur" raketa taip pat išsiųs nusileidimo kapsulę "Peregrine".

Penkias varomąsias jėgaines turinti kapsulė bus naudojama atsargoms pristatyti į Mėnulio paviršių.

Kosminis turizmas

Šiais metais į TKS išskris du skrydžiai, kurių metu kosminiai turistai praleis 10 dienų orbitines atostogas.

Tai brangus malonumas - apie 60 mln. dolerių, tačiau vaizdai pro stoties langus - fantastiški. Tačiau kažkam naujaisiais metais pasiseks dar labiau.

Japonų milijardierius Yusaku Maezawa jau įvardijo aštuonis laiminguosius, kuriuos nemokamai nuskraidins į Mėnulį Ilono Musko laivu "Starship".

Maezawa, kuris 2021 m. jau buvo orbitoje (jis skrido į Tarptautinę kosminę stotį Rusijos "Sojuz" laivu kaip turistas), tikisi grįžti į kosmosą ir apskrieti Mėnulį, vykdydamas projektą "dearMoon" ("Brangus Mėnulis").

Skrydis turėtų trukti apie savaitę, nors nusileidimas Žemės palydove nėra įtrauktas į jo programą.

Organizatorių nuotr.

NASA nuotrauka

Pastaraisiais metais pripratome, kad "Space X" "Crew Dragon" yra TKS maršrutinis autobusas: jis pristato atsargas ir keičia įgulą į stotį pagal grafiką. Naujųjų metų "Dragon" tvarkaraštis nesikeičia, tačiau dabar į maršrutą kils ir "Boeing CST-100 Starliner".

"Starliner" yra (įprastai) daugkartinio naudojimo erdvėlaivis, skirtas nugabenti įgulas į TKS ir kitus žemos orbitos objektus, kuriuos pirmą kartą galėsime stebėti naujaisiais metais.

Erdvėlaivyje yra įvairiausių šiuolaikinių įtaisų, jis, žinoma, turi internetą ir yra "sąlygiškai daugkartinio naudojimo", nes skirtas ne daugiau kaip 10 paleidimų (o tai pagal tokių paleidimų standartus yra gana daug).

Lediniai Jupiterio mėnuliai

Organizatorių nuotr.

NASA nuotrauka

Europos kosmoso agentūra (EKA) taip pat nori neatsilikti nuo konkurencijos ir balandžio mėn. planuoja paleisti Jupiterio ledinių mėnulių tyrinėtoją (JUICE, Jupiter Ice Moons Explorer).

Apie jos užduotis galima spręsti iš pavadinimo: 13 metų truksianti misija tirs tris Jupiterio palydovus - Ganimedą, Kalistą ir Europą, kurių paviršiuje, kaip manoma, yra didelės vandens atsargos, todėl jie gali būti tinkami gyventi.

Jei viskas vyks pagal planą, 2031 m. "JUICE" skris į Jupiterį, aplenks jo ištirtus palydovus ir 2034 m. gruodį priartės prie Ganimedo, tapdamas pirmuoju kosminiu aparatu, skriejančiu aplink svetimą mėnulį.

Tuo tarpu NASA taip pat nesėdės nuošalyje ir spalio mėnesį, pasitelkusi privačią Ilono Musko aerokosminę bendrovę "SpaceX", pasiųs "Falcon Heavy" į didelį geležies ir nikelio asteroidą "Psyche".

Paleidimas turėjo įvykti dar 2022 m., tačiau jį teko atidėti dėl programinės įrangos gedimų ir kitų techninių sunkumų. Tačiau kai "Falcon Heavy" ten pakils, jis tuo pačiu metu skries aplink Marsą.

Visiškai slaptai!

Žinoma, visi norėtume daugiau sužinoti apie naujas kosmoso programas, tačiau, deja, kosmosu domisi ne tik civiliai, bet ir kariškiai, todėl daug informacijos vis dar įslaptinta.

Pavyzdžiui, nauja JAV kariuomenės šaka - Kosmoso pajėgos - šiais metais planuoja paleisti kelias raketas, tačiau ką ir kodėl jos skraidins į kosmosą, lieka paslaptis.

Tačiau amerikiečiai dalijasi kai kuriomis paslaptimis: 2022 m. jie pranešė, kad jų eksperimentinis karinis autonominis kosminis lėktuvas X-37B pasiekė 908 dienų orbitoje rekordą.

Taigi gali būti, kad ateinančiais metais apie tai išgirsime daugiau.

Tuo tarpu Rusija, kuriai pavyko sukurti savo karines kosmines pajėgas anksčiau nei JAV (bent jau tam tikra pergalė senosiose kosmoso lenktynėse), paskelbė, kad iki 2024 m. pasitrauks iš TKS.

Pasak naujojo "Roskosmos" vadovo Jurijaus Borisovo, kosmoso pramonė atsidūrė sunkioje padėtyje, todėl dabar monopolinė korporacija daugiausia dirbs Rusijos ekonomikai: teiks navigacijos, ryšių ir meteorologinių duomenų perdavimo paslaugas.
 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder