JAV išlaisvinta viena garsiausių Šaltojo karo šnipė

Ana Montes, viena garsiausių Šaltojo karo šnipių, po daugiau nei 20 metų paleista iš Jungtinių Valstijų kalėjimo. 65 metų Montes dirbo Pentagone žvalgybos analitike ir Kubos šnipe, - rašo bbc.com.

2001 m. ją suėmus, JAV pareigūnai teigė, kad ji beveik atskleidė JAV žvalgybos operacijas saloje.

Vieno iš jų teigimu, Montes buvo viena pavojingiausių agentų, kada nors sulaikytų JAV žvalgybos agentūrų, ji padarė didelę žalą Jungtinėms Valstijoms.

Buvęs prezidento George'o W. Busho kontržvalgybos vadovas Michelis Van Cleve'as 2012 m. Kongresui sakė, kad M. Montes atskleidė visus JAV agentų veiksmus saloje.

"Kubiečiai gerai žinojo viską, ką mes apie juos žinojome, ir sugebėjo tuo pasinaudoti savo naudai.

Be to, bendraudama su kolegomis ji galėjo daryti įtaką situacijos Kuboje vertinimams, taip pat rado galimybę gautą informaciją perduoti kitoms valdžioms", - sakė Van Cleve'as.

Po suėmimo Montes buvo apkaltinta atskleidusi keturių JAV žvalgybos agentų tapatybes ir didžiulį kiekį slaptos medžiagos.

Ji buvo nuteista kalėti 25 metus. Skelbdamas nuosprendį teisėjas sakė, kad savo veiksmais ji sukėlė pavojų visos Amerikos tautos saugumui.

Skirtingai nei daugelis kitų garsių Šaltojo karo laikų šnipų, Ana Montes vadovavosi ideologiniais sumetimais, o ne asmenine nauda.

Jai nepatiko, kaip Ronaldo Reigano administracija veikė Lotynų Amerikoje, ir daugeliu atžvilgių būtent tai paskatino ją bendradarbiauti su Kubos žvalgyba.

JAV Gynybos departamento generalinio inspektoriaus ataskaitoje teigiama, kad Montesas piktinosi Amerikos parama "Contras" - dešiniųjų sukilėlių grupuotei, įtariamai Nikaragvoje vykdžius karo nusikaltimus ir kitus žiaurumus.

Ataskaitoje teigiama, kad 1984 m. į ją kreipėsi vienas Džono Hopkinso universiteto studentas. Vėliau ji buvo supažindinta su Kubos žvalgybos agentu ir nedvejodama sutiko dirbti kubiečiams, kad padėtų Nikaragvai.

Kitais metais Montes išvyko į Havaną mokytis šnipinėjimo amato, o vėliau pradėjo dirbti Gynybos žvalgybos agentūroje, kur galiausiai užėmė Kubos vyriausybės vyresniosios analitikės pareigas.

Beveik du dešimtmečius ji kas kelias savaites Vašingtono restoranuose susitikdavo su Kubos tarpininkais ir perduodavo jiems visiškai slaptą informaciją.

Naujos užduotys jai buvo perduodamos per trumpųjų bangų radijo transliacijas.

2001 m. rugsėjį ji buvo sulaikyta - JAV žvalgybos pareigūnai gavo informacijos, kad vyriausybės darbuotoja šnipinėja Kubos naudai.

Paleista į laisvę Montes bus prižiūrima penkerius metus. Jai taip pat uždrausta dirbti vyriausybei arba be leidimo bendrauti su užsienio agentais.

Tačiau FTB mano, kad mažai tikėtina, jog ji vėl užmegs ryšius su savo kubiečiais kuratoriais.

"Ši jos gyvenimo dalis jau praeityje", - CBS televizijai sakė vienas iš Montesą sulaikiusių agentų Pete'as Lappas. - Vargu ar ji rizikuos savo laisve."
 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder