Haubicos

JAV suteikė Ukrainai penkis mėnesius ginklų tiekimui pateisinti: "Tai didžiausia suma, kurią gausite"

Panašu, kad milžiniškos ginklų tiekimo Ukrainai apimtys artėja prie maksimumo, rašo "Financial Times", remdamasis pokalbiais apie kitą karo etapą su 10 aukštų Kijevo sąjungininkų pareigūnų. Kartu daugelis jų mano, kad ateinantis rugsėjis bus kritinis momentas, po kurio reikės pradėti taikos susitarimą su vienokiomis ar kitokiomis sąlygomis.

Fiskaliniai suvaržymai JAV

Europiečiai vis labiau nerimauja, kad artėjant rinkimų metui JAV negalės teikti tokios pat finansinės paramos, kokią teikė iki šiol.

Vašingtono 2022 m. skirti 48 mlrd. dolerių baigsis rugsėjo mėnesį, kai baigsis JAV fiskaliniai metai.

Dėl naujo fiskalinio paketo reikės balsuoti Kongrese šį rudenį, prasidėjus 2024 m. lapkričio mėn. prezidento rinkimų kampanijai.

Nors Džo Baidenas patikina, kad yra pasirengęs padėti Ukrainai tol, kol reikės, visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad Amerikos visuomenėje, ypač tarp respublikonų, parama tokiai pozicijai mažėja.

Be to, JAV politikai dabar ginčijasi dėl skolos lubų: biudžete baigiasi lėšos vyriausybės išlaidoms finansuoti, ir jei nebus leista imti naujų paskolų, vyriausybė gali nevykdyti įsipareigojimų jau birželio pradžioje, pirmadienį perspėjo iždo sekretorė Janet Yellen.

Todėl Vašingtonas mano, kad ateinantys penki mėnesiai yra kritinis laikotarpis, per kurį Ukraina turi parodyti, kad jai skirti milijardai nebuvo iššvaistyti veltui, ir pasiekti reikšmingos pažangos mūšio lauke, FT sakė keli europiečiai, kurie reguliariai aptarinėja Ukrainos padėtį su Baltaisiais rūmais.

Pasak vieno iš jų, "Amerikai svarbu parduoti šį karą kaip sėkmingą, taip pat ir šalies viduje, įrodyti, kad visi šie pagalbos paketai prisidėjo prie sėkmingo Ukrainos puolimo".

"Niekas nežino", ar JAV galės ir ateityje teikti panašias lėšas, teigė kitas aukšto rango Europos pareigūnas: "Mes negalime amžinai teikti tokio paties lygio paramos."

Dabartinis lygis galėtų trukti metus, galbūt dvejus, bet ne ilgiau, sakė jis.

Nors JAV Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Kevinas McCarthy, kuris 2022 m. sakė, kad Ukraina neturėtų tikėtis "pareikštinio čekio", neseniai išreiškė visišką paramą, Donaldas Trumpas - labiausiai tikėtinas respublikonų kandidatas į prezidentus - to nepadarė.

Praėjusią savaitę duodamas interviu CNN jis atsisakė pasakyti, ar nori, kad Ukraina laimėtų karą, ir dar kartą nedviprasmiškai pareiškė, kad būdamas prezidentu galėtų jį sustabdyti per 24 valandas.

Rugsėjo mėnesio tikslas

Kai kurie mano, kad 2023 m. rugsėjis yra svarbus terminas, iš dalies dėl to, kad tą mėnesį vyks JT Generalinės Asamblėjos susitikimas ir G20 vadovų aukščiausiojo lygio susitikimas.

Ten abi konflikto šalys patirs didelį diplomatinį spaudimą.

"Jei ateis rugsėjis ir Ukraina nepasieks reikšmingų pergalių, tarptautinis spaudimas [Vakarams] priversti ją pradėti derybas bus milžiniškas", - sako kitas pareigūnas. - Tas pats pasakytina ir apie Rusiją, jei Ukrainos kontrpuolimas pavers ją [kariuomenę] bėgančia".

Ukrainos sąjungininkai tikisi, kad Vakarų ginkluotas kontrpuolimas bus sėkmingas ir privers Vladimirą Putiną derėtis dėl konflikto užbaigimo sąlygų.

Tai taip pat atvertų duris Kijevui derėtis, mano kai kurie J. Bideno administracijos atstovai. Kijevui "apskritai sakoma: tai yra maksimumas, kurį galite gauti", - apie karinės paramos lygį sakė kitas Europos pareigūnas:

JAV biudžetas nebėra toks lankstus, kad galėtų toliau išrašinėti čekius, o Europos karinės gamyklos jau dirba visu pajėgumu.

Remiantis Kylio universiteto Pasaulio ekonomikos instituto skaičiavimais, vasario pabaigoje Ukrainos sąjungininkės buvo pažadėjusios skirti daugiau kaip 67 mlrd. dolerių karinės pagalbos.

Didžiausia suma buvo gruodžio mėnesį - 24 mlrd. dolerių.

Tiesa, pastarosiomis savaitėmis, Ukrainai rengiantis kontrpuolimui, buvo paskelbta daug naujų pranešimų.

Štai kovo mėnesį JAV skyrė 350 mln. dolerių, balandžio mėnesį - 2,6 mlrd. dolerių, o gegužės pradžioje - dar 300 mln. dolerių (tai buvo jau 37-asis pagalbos paketas).

Lenkija ir Slovakija balandžio mėn. atsiuntė daugiau kaip 20 naikintuvų MiG-29.

Vokietija šiuo metu formuoja didžiausią nuo karo pradžios pagalbos paketą už 2,7 mlrd. eurų (2,9 mlrd. JAV dolerių).

O Didžioji Britanija ir Prancūzija pastarosiomis dienomis pažadėjo tiekti maždaug 250 km nuotolio raketas ir kitų rūšių ginkluotę, įskaitant bepiločius lėktuvus, priešlėktuvines raketas, tankus ir kt.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder