JAV žvalgyba teigia, kad Kinijos oro balionas yra didžiulės oro stebėjimo programos dalis (1)

Šnipinėjimo oro balionais veikla vykdoma Hainano provincijoje prie Kinijos pietinės pakrantės ir jau daugelį metų renka informaciją apie kelių šalių karinius objektus, teigė pareigūnai.
 

JAV žvalgybos bendruomenė susiejo šeštadienį numuštą Kinijos šnipinėjimo balioną su plačia Kinijos Liaudies išlaisvinimo armijos vykdoma stebėjimo programa, o JAV pareigūnai pradėjo informuoti sąjungininkus ir partnerius, kurie buvo panašaus pobūdžio taikiniai.

Pasak kelių JAV pareigūnų, su kuriais buvo kalbamasi dėl šios istorijos, kalbėjo su anonimiškumo sąlyga dėl šio klausimo jautrumo, jau kelerius metus vykdoma iš dalies Hainano provincijoje prie Kinijos pietinės pakrantės, ir per ją renkama informacija apie karinius objektus šalyse ir teritorijose, kurios kelia Kinijos strateginį susidomėjimą, įskaitant Japoniją, Indiją, Vietnamą, Taivaną ir Filipinus.

Pareigūnai teigė, kad šie stebėjimo dirižabliai, kuriuos iš dalies valdo PLA oro pajėgos, buvo pastebėti virš penkių žemynų.

Vienas pareigūnas teigė, kad "kinai pasinaudojo neįtikėtinai senomis technologijomis ir iš esmės sujungė jas su šiuolaikinėmis ryšių ir stebėjimo galimybėmis", siekdami gauti informacijos apie kitų šalių kariuomenes. "Tai didžiulės pastangos."

Pirmadienį valstybės sekretoriaus pavaduotoja Vendė Šerman (Wendy Sherman) surengė pasitarimą dėl Kinijos šnipinėjimo oro balionais, kuriame dalyvavo apie 150 žmonių iš maždaug 40 ambasadų, sakė su šiuo klausimu susipažinęs aukštas administracijos pareigūnas.

Departamentas taip pat išsiuntė kiekvienai JAV ambasadai "išsamią informaciją" apie šnipinėjimą, kuria galima pasidalyti su sąjungininkais ir partneriais.

Atskirai JAV pareigūnai pradėjo dalytis konkrečia informacija su pareigūnais tokiose šalyse kaip Japonija, į kurių karinius objektus taikėsi Pekinas.

"Mūsų sąjungininkai ir partneriai tuo labai susidomėjo", - sakė aukštas administracijos pareigūnas.

"Daugelis jų pripažįsta, kad jie taip pat gali būti pažeidžiami, jautrūs arba KLR interesų objektas", - sakė pareigūnas, turėdamas omenyje Kinijos Liaudies Respubliką.

"Kai kurie žmonės manė, kad tai NSO, - sakė vienas Japonijos pareigūnas. "Žvelgdami atgal žmonės supranta, kad tai buvo Kinijos šnipinėjimo balionas.

Tačiau tuo metu tai buvo gryna naujovė - niekas to nebuvo matęs.

Nors didžiąją dalį tolimojo stebėjimo pastangų Kinija vykdo naudodama vis didėjantį karinių palydovų masyvą,

PLA planuotojai nustatė, jų nuomone, galimybę vykdyti stebėjimą iš viršutinių atmosferos sluoksnių, t. y. aukščiau nei skrenda komerciniai lėktuvai, naudojant balionus, kurie skraido 60 000-80 000 pėdų ar aukščiau, sakė pareigūnai.

Analitikai vis dar nežino balionų parko dydžio, tačiau nuo 2018 m. buvo surengta "dešimtys" misijų, sakė vienas JAV pareigūnas.

Juose naudojamasi privačios Kinijos bendrovės, kuri yra šalies civilinės ir karinės sintezės - programos, pagal kurią privačios bendrovės kuria technologijas ir pajėgumus, naudojamus PLA, - dalis, teikiamomis technologijomis.

Šeštadienį vykusiame spaudos konferencijoje aukšto rango Pentagono pareigūnai užsiminė apie PLA programą, pažymėdami, kad balionai veikė ir kitur Vakarų pusrutulyje.

Organizatorių nuotr.

"Visi šie balionai yra KLR balionų parko, sukurto stebėjimo operacijoms vykdyti, dalis, kuri taip pat pažeidė kitų šalių suverenitetą", - sakė vienas aukšto rango gynybos pareigūnas.

Pareigūnas kategoriškai atmetė Kinijos tvirtinimą, kad virš Jungtinių Valstijų judantis dirižablis buvo nuo kurso nukrypęs meteorologinis balionas.

"Tai netiesa", - sakė pareigūnas. "Tai buvo KLR stebėjimo balionas. Šis stebėjimo balionas tikslingai skrido virš Jungtinių Valstijų ir Kanados. Ir mes esame įsitikinę, kad jis siekė stebėti jautrius karinius objektus".

Kai kurie komentatoriai Kinijos pastangas įvertino atlaidžiai, pažymėdami, kad oro balionai nėra pačios moderniausios platformos.

Tačiau kiti įspėja neatmesti balionų potencialo.

"Manau, kad tie, kurie optimistiškai vertina šio baliono realias žvalgybos duomenų rinkimo galimybes, nepakankamai įvertina kūrybiškus būdus, kuriais PLA gali jį panaudoti arba žvalgybos ir stebėjimo tikslais, arba kaip ginklų platformą", - sakė Atskiro komiteto dėl Kinijos pirmininkas respublikonas Maiklas Galageris (Michael Gallagher, R-Wis.), komentuodamas savaitgalį Pentagono pareigūnų viešai išsakytas pastabas.

Pastaraisiais metais virš Havajų, Floridos, Teksaso ir Guamo buvo pastebėti mažiausiai keturi oro balionai - be to, vienas buvo stebimas praėjusią savaitę.

Trys iš šių keturių atvejų įvyko D. Trumpo valdymo laikotarpiu, tačiau tik neseniai buvo identifikuoti kaip Kinijos stebėjimo dirižabliai.

Kiti balionai buvo pastebėti Lotynų Amerikoje ir Ramiojo vandenyno sąjungininkų šalyse, sakė pareigūnai.

Prezidentas J. Bidenas nurodė, kad visos jautrios vietos būtų apsaugotos nuo šnipinėjimo, "o tai buvo paprasta, nes galėjome sekti baliono kelią ir užtikrinti, kad jo apylinkėse nebūtų vykdoma jokia jautri veikla ar neužšifruotas ryšys".

Organizatorių nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder