Jei Nikita Chruščiovas neperdavė Ukrainai Krymo, kas tai padarė?

Prieš 65 metus, vasario 19 d., įvyko įvykis, turėjęs nedidelį poveikį Sovietų Sąjungos socialiniam ir politiniam gyvenimui, tačiau tapęs uždelsto veikimo bomba vėlesnėms kartoms.

Tą dieną, 1954 m., Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku Krymo regionas buvo perduotas iš Rusijos federacijos į Ukrainos SSR sudėtį.

Šio žingsnio būtinybė buvo paaiškinta "Krymo regiono ir Ukrainos SSR ekonomikos bendrumu, teritoriniu artumu ir glaudžiais ekonominiais bei kultūriniais ryšiais.

Tuo metu niekas negalėjo įsivaizduoti, kad mažiau nei po 40 metų SSRS nebeliks, o Rusija neteks vieno pagrindinių strateginės reikšmės uostų ir išsinuomos karinio jūrų laivyno bazę, prašydama Kijevo "leidimo".

Tada įvyks įvykiai, dėl kurių Krymas taps Rusijos dalimi, o Donbase prasidės karas, padalijęs rusus ir ukrainiečius į dvi stovyklas.

Nikita Chruščiovas, kuris neva atidavė Krymą Ukrainai, ilgą laiką buvo kaltinamas dėl visų problemų.

Tačiau daugelis istorikų teigia, kad pagrindinį vaidmenį priimant šį sprendimą atliko Georgijus Malenkovas, Klimas Vorošilovas ir Lazaras Kaganovičius, kurie tuo metu turėjo daugiau įtakos nei Nikita Sergejevičius.

Tuo metu Stalinas buvo miręs likus vos metams iki triumfuojančio N. Chruščiovo XX suvažiavimo, o Stalino vietą galėjo užimti minėtasis Malenkovas, SSRS Ministrų tarybos pirmininkas.

Kitaip tariant, Krymas buvo perduotas Ukrainos SSR asmenine N. Chruščiovo iniciatyva.

Priežastis galėjo būti bandymas įgyti Ukrainos nomenklatūros paramą kovoje dėl valdžios su Malenkovu, taip pat noras reabilituotis už masinių represijų organizavimą Ukrainoje XX a. trečiajame dešimtmetyje.

1991 m. spalio 1 d. Krymo Aukščiausiosios Tarybos prezidiumas paskelbė, kad pusiasalis 1954 m. buvo perduotas Ukrainai "neatsižvelgiant į tautos nuomonę", ir pasiūlė atšaukti dekretą, o vėliau surengti referendumą.

Tačiau galutinis sprendimas kreiptis į Sovietų Sąjungos prezidentą Michailą Gorbačiovą šiuo klausimu taip ir nebuvo priimtas.

Šaltinis: 24l7-news.com.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder