Kaip Vladimiras Putinas gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus?
(4)Tačiau patraukti Rusijos prezidentą baudžiamojon atsakomybėn toli gražu nebūtų paprasta.
Kas yra karo nusikaltimai?
Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT), pirmasis pasaulyje nuolatinis karo nusikaltimų tribunolas, juos apibrėžia kaip Ženevos konvencijų - humanitarinių įstatymų, kurių reikia laikytis karo metu, - "sunkius pažeidimus".
Jonathanas Hafetzas, Seton Hallo universiteto Teisės mokyklos tarptautinės baudžiamosios teisės ir nacionalinio saugumo mokslininkas, naujienų agentūrai "Reuters" sakė, kad civilių egzekucija, kaip įtariama Bučoje, yra "esminis karo nusikaltimas".
Rusija ir toliau neigia savo kaltę.
Jos gynybos ministerija sekmadienį primygtinai tvirtino, kad "nė vienas civilis nesusidūrė su jokiais smurtiniais Rusijos kariuomenės veiksmais".
Kaip galima sukurti bylą, kurioje nurodomi karo nusikaltimai?
Pirmadienį JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sulivanas (Jake Sullivan) žurnalistams sakė, kad yra keturi pagrindiniai įrodymų šaltiniai: JAV ir jų sąjungininkų surinkta informacija, įskaitant žvalgybos šaltinius; pačios Ukrainos pastangos vietoje plėtoti bylą ir dokumentuoti žudynių kriminalistinius duomenis; tarptautinių organizacijų, įskaitant JT ir NVO, medžiaga; ir pasaulio nepriklausomos žiniasklaidos išvados su nuotraukomis, interviu ir dokumentais.
Ar V. Putinas gali būti asmeniškai atsakingas už savo karių veiksmus?
Prokuratūra galėtų teigti, kad V. Putinas ir jo artimiausia aplinka įvykdė karo nusikaltimą, tiesiogiai įsakydami vykdyti neteisėtą puolimą, arba žinojo, kad vykdomi nusikaltimai, ir nesugebėjo jiems užkirsti kelio.
Šią bylą gali būti sunku įrodyti atskirai, bet jei ji atitinka platesnį modelį visoje Ukrainoje, ji tampa įtikinamesnė. JAV apkaltino Rusiją karo nusikaltimais dar prieš Bučą.
Londono universitetinio koledžo profesorius Filipas Sandsas (Philippe Sands) sakė naujienų agentūrai "Associated Press": Sandsas: "Jūs turite įrodyti, kad jie žinojo, galėjo žinoti arba turėjo žinoti.
Yra realus pavojus, kad po trejų metų baigsis vidutinio lygio žmonių teismai, o pagrindiniai už šį siaubą atsakingi asmenys - Putinas, Lavrovas, gynybos ministras, žvalgybos žmonės, kariškiai ir jį remiantys finansininkai - išsisuks nuo atsakomybės."
Kas galėtų surengti tokį teismo procesą?
Tarptautinis baudžiamasis teismas pradėjo veikti prieš 20 metų, siekdamas patraukti baudžiamojon atsakomybėn genocido ir nusikaltimų žmoniškumui vykdytojus.
Tačiau JAV, Kinija, Rusija ir Ukraina nėra šio teismo, kuris buvo kritikuojamas dėl to, kad per daug dėmesio skiria Afrikai ir taiko "selektyvų teisingumą", narės.
TBT vyriausiasis prokuroras Karimas Chanas vasario mėn. sakė, kad pradėjo karo nusikaltimų tyrimą reaguodamas į Rusijos invaziją į Ukrainą.
Nors Ukraina nėra pasirašiusi TBT, ji anksčiau patvirtino 2013 m. tyrimą, kuris apima ir Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją.
TBT išduos arešto orderius, jei prokurorai galės įrodyti "pagrįstą pagrindą" manyti, kad buvo įvykdyti karo nusikaltimai.
Tačiau mažai tikėtina, kad Rusija juos įvykdys, be to, TBT negali teisti asmens in absentia.
JAV nenoras prisijungti prie šio teismo taip pat yra diplomatiškai nepatogus ir greičiausiai sukels Vakarų veidmainystės šūksnius.
Kartą Donaldas Trumpas JT Generalinei Asamblėjai pasakė: "Kalbant apie Ameriką, TBT neturi jurisdikcijos, teisėtumo ir autoriteto".
Jo administracija paskelbė, kad JAV uždraus išduoti vizas TBT pareigūnams, kurie dalyvauja teismui galimai tiriant amerikiečius dėl įtariamų nusikaltimų Afganistane.
Tačiau Sullivanas pirmadienį pareiškė: "JAV anksčiau galėjo bendradarbiauti su Tarptautiniu baudžiamuoju teismu kituose kontekstuose, nepaisant to, kad nėra pasirašiusi šio teismo.
Tačiau yra įvairių priežasčių, dėl kurių galima svarstyti ir alternatyvias vietas".
Kokios yra šios "alternatyvios vietos"?
JT atrodo akivaizdus atspirties taškas. Tačiau viena iš problemų, susijusių su JT Saugumo Tarybos veikla, yra ta, kad Rusija yra nuolatinė jos narė.
"Būtų sunku įsivaizduoti, kad ji nebandytų pasinaudoti savo veto teise, kad ką nors užblokuotų, - pastebėjo Sullivanas.
Kita galimybė galėtų būti specialus tribunolas, kurį organizuotų grupė šalių.
Niurnbergo tribunolą įsteigė JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Sovietų Sąjunga, kad po Antrojo pasaulinio karo nacių lyderiai būtų patraukti atsakomybėn.
Galimi modeliai Ukrainai galėtų būti tribunolai, įsteigti siekiant patraukti baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus, įvykdytus per Balkanų karus dešimtojo dešimtmečio pradžioje ir per 1994 m. Ruandos genocidą.
Kitas pavyzdys - JT remiamas specialusis Siera Leonės teismas, įsteigtas 2002 m. siekiant patraukti atsakomybėn asmenis, atsakingus už žiaurumus, įvykdytus per 1996 m. šalyje vykusį pilietinį karą.
O kaip dėl kitokio kaltinimo?
Būtų lengviau patraukti V. Putiną baudžiamojon atsakomybėn už agresijos nusikaltimą po to, kai jis pradėjo neišprovokuotą karą prieš kitą suverenią šalį.
TBT neturi jurisdikcijos Rusijos atžvilgiu dėl agresijos nusikaltimo, nes Rusija nėra pasirašiusi šios konvencijos.
Rašyti komentarą