Kroatijos pakrantė.

Mažiau žinoma Kroatijos pakrantės dalis

Paminėjus Dalmatijos kraštą, daugeliui į galvą pirmiausia šauna  Splitas ir Dubrovnikas. Tačiau šiauriniame šio Kroatijos regiono ruože rasite šiek tiek mažiau turistų išvažinėtą kelią.

Kroatijos pakrantė nuo Zadaro iki Trogiro 144 kilometrų ruože talpina stulbinančią istoriją ir kultūrą bei užburiančius kraštovaizdžius.

Ir tai tik žemyninė dalis - pakrantėje taip pat yra dešimtys salų.

Daugelis jų yra negyvenamo, tačiau kaikurios iš jų puikiai tinka, kai nuo visko pabėgti.

Ten įsikūręs net Kornati nacionalinis parkas, viena patraukliausių Kroatijos gamtos erdvių, išsidėsčiusi 89 salose.

Didieji Zadaro ir Šibeniko miestai nukels jus atgal į praeitį: Zadaras į romėnų laikotarpį, Šibenikas į Kroatijos viduramžių valdovų laikus.

Tuo tarpu Trogiras, kurio senamiestis išsidėstęs mažytėje saloje, yra magiška vieta, saugoma UNESCO.

Ten taip pat yra viliojantys pakrantės kaimai, nuošalūs paplūdimiai ir vidinis vyno regionas.

Zadaras ir aplink

Istorinio seniausio Kroatijos miesto centre, kurį įkūrė senovės liburniečių gentis ir kolonizavo romėnai pirmajame amžiuje prieš Kristų, sužinosite, kas daro šalies istoriją tokia patrauklia.

Vos vienoje aikštėje siena aptvertame senamiestyje pasinersite į šimtmečių istoriją.

Trg Opatice Čike centre yra senovės Romos forumo liekanos, kurių daugelis akmenų buvo panaudoti statant šalia jo esančią devinto amžiaus Šv. Donato bažnyčią. Šalia bažnyčios yra romaninė Šv.Anastazijos katedra.

Priešais, nepraleiskite XI a. varpinės prie Šv. Marijos bažnyčios – renesansinio benediktinų vienuolyno (bet viduje su romėniškomis ir viduramžių epochomis).

Ir Šv. Marijos, ir Šv. Anastasijos krikštykla buvo sugriautos per sąjungininkų bombardavimą 1943 m. ir turėjo būti atstatytos.

Atsisėskite ant blizgančių marmurinių laiptų prie vandens krašto ir klausykitės persekiojančių Jūros vargonų – povandeninių vamzdžių, varomų bangomis, garsų.

Šalia, krantinėje, yra jo palydovas „Pasveikinimas saulei“, apšviestas naktimis švytinčiomis mėlynomis stiklo plokštėmis.

Išnaršę Zadaro puikaus maisto turgų, esančiame ulica Hrvoja Vukčića Hrvatinića, skubėkite eiti į paplūdimį.

Važiuodami pakrante, esančia į šiaurę nuo centro, pateksite į šeimoms palankius Borik ir Diklo paplūdimius, o tiesiai po senamiesčiu yra miesto paplūdimiai – Kolovare garsėja savo gyvybingais paplūdimio barais.

Jei norite pasimėgauti paplūdimiu, eikite maždaug į pietus nuo Kolovare ir pasieksite Bibinje kaimą, kur beveik trijų mylių paplūdimiai baigiasi didžiausioje Kroatijos prieplaukoje.

Prieš išvykdami iš žemyno, greitai apvažiuokite maždaug 10 mylių (16 kilometrų) į šiaurę nuo Zadaro iki patrauklaus mažo Nino miestelio.

Jo aplinka neįprasta: dvi apsauginės smėlio paplūdimio nerijos vingiuoja aplink senamiestį, išsidėsčiusiame mažoje saloje, sujungtoje dviem tiltais.

Aplink esančios druskos lygumos rodo Nino svarbą viduramžiais, tuo galite įsitikinti apsilankę Nin druskos gamykloje.

Apsilankykite muziejuje ir sužinokite, kad per pastaruosius 1000 metų mažai kas pasikeitė – druska vis dar renkama rankomis.

Apžiūrėję siauras senamiesčio gatveles, eikite į smėlėtą Karalienės paplūdimį visai šalia jo ir prisijunkite prie vietinių, besitepančių „gydomuoju“ purvu, kurį rasite nendrėse už paplūdimio.

Zadaro archipelagas

Daugybė salų, išsibarsčiusių prie Zadaro pakrantės, yra vienos iš laisviausių Kroatijoje, o daugelį jų galima pasiekti keltu.

Dvi artimiausios ir lengviausiai pasiekiamos – Ugljan ir Pašman – yra vos už 25 minučių kelio valtimi, laikomos alyvmedžių giraitėmis apaugusiais Zadaro priemiesčiais, išraižyti akmenukų pilnomis įlankomis ir pėsčiųjų bei dviračių takais.

Silba, maždaug tris valandas keltu iš Zadaro, yra viena toliausiai nutolusių vietų, vėsioje vietoje, kur draudžiama važinėti automobiliais, o vasaromis draudžiama važinėti dviračiais.

Mažesnė jo kaimynė Olibas patenka į to paties kelto maršrutą ir atrodo, jog yra dar atokiau.

Maždaug dvi valandas plaukite į vakarus nuo Zadaro greituoju keltu ir pasieksite vingiuotą Dugi Otok, kuris verčiamas kaip „ilgoji sala“.

Važiuokite palei jos pakrantę, kad surastumėte mažyčius žvejų kaimelius, senus Jugoslavijos karinių povandeninių valčių bunkerius ir Veli Rat – aukščiausią Adrijos jūroje 135 pėdų švyturį.

Užlipkite į viršų, kad pamatytumėte Dugi Otok šiaurinę pakrantę ir kaimynines salas.

Nors pamatysite, kad dauguma salos paplūdimių yra akmenuotos įlankos, vakarinėje pakrantėje yra

Sakarun smėlio paplūdymis, o pietiniame pakrantėje yra kerintis Telašćica gamtos parkas, kurio 25 įlankos ir šešios salelės yra įspraustos į nagų formos kraštovaizdį. 

Sekite taką iki vidinio sūraus vandens Mir ežero.

Kornati nacionalinis parkas

Jūreiviai jau seniai žinojo apie džiaugsmus plaukioti per Kornačio nacionalinį parką – 89 siaubingai nevaisingų, bet nepaprastai gražių salų salą į pietus nuo Dugi Otok.

Jei noritepilsėti nuo civilizacijos, tai yra vieta, kur tai padaryti – salose nėra nei vandentiekio, nei elektros, tik lietaus vanduo, dujos ir saulės energija.

Tiesą sakant, čia net nėra nuolatinės populiacijos, išskyrus keistą avių bandą.

Prasidėjus sezonui, kai kurios salos, įskaitant Kornati, Priškera ir Levrnaka, atgyja.

Plaukiotojams atsiveria restoranai ir nuomojami kotedžai, o Priškeroje yra ir gerai įrengta prieplauka.

Nedaug ką reikia padaryti, tik plaukti, valgyti, gerti, galbūt šiek tiek pasivaikščioti – ir kartoti.

Jei neturite savo valties, prisijunkite prie ekskursijos laivu iš Murterio – salos, esančios netoli žemyno, kurią jungia tiltas.

Šibenikas

Daugelis turistų nepastebi vieno didžiausių Kroatijos miestų, tačiau Šibeniką būtina aplankyti.

Kroatai – ne romėnai ar graikai, kaip buvo įprasta kituose Dalmatijos miestuose – įkūrė XI mūsų eros amžiuje mūsų, čia yra nuostabi į UNESCO sąrašą įtraukta Šv. Jakovo katedra, gotikinio renesanso stebuklas, kurio išorėje yra 71 skulptūrinis portretas.

Venecijiečiai čia viešpatavo nuo 1412 iki 1797 m., todėl lengva maloniai pasiklysti marmurinių takų labirinte, kurį jie paliko istoriniame centre, tačiau sutaupykite laiko aplankyti tris jų pastatytas miesto tvirtoves.

Greičiausiai pasiekiamas Šv. Mykolo rajonas yra mažiau nei 10 minučių pėsčiomis nuo kranto ir yra vasaros popmuzikos koncertų vieta po atviru dangumi, iš kurios atsiveria puikūs vaizdai į Adrijos jūrą.

Taip pat atkreipkite dėmesį į ženklus, vedančius apie penkias minutes į pietus nuo tvirtovės iki kvapniojo viduramžių Šv. Lauryno vienuolyno Viduržemio jūros sodo.

Atsipalaiduokite sėdėdami ant sodo suoliukų ir įkvėpkite levandų, rozmarinų ir laukinių žolelių kvapų.

Šibenikas dažnai naudojamas kaip atspirties taškas pradedant apsilankymą Krka nacionaliniame parke, kurio kriokliai yra tokie pat įspūdingi, kaip ir garsesniame Plitvicos ežerų nacionaliniame parke.

Autobusai išvyksta iš Šibeniko į paupio miestelį Skradiną, esantį už 12 mylių į šiaurę, iš kurio galite valtimi praplaukti į rytus palei Krkos upę pro septynis nuostabius krioklius.

Garsiausias yra Skradinski Buk, kuriame 17 kaskadų griūva viena į kitą.

Taip pat galite išlipti ir eiti pėsčiųjų taku, kad pamatytumėtepakrantės gamtą. Laivas sustoja įvairiose vietose, įskaitant griausmingą Roški Slap krioklį ir Visovac salos vienuolyną.

Vėlyvas pavasaris, vasaros pradžia ir ruduo yra geras laikas apsilankyti, nes vasaros mėnesiais vandens lygis gali nukristi.

Primošten

Vyno mėgėjai gali įsikurti žavingame Primošten miestelyje, esančiame maždaug 18 mylių (28 km) į pietus nuo Šibeniko.

Būsite puikioje vietoje, norėdami aplankyti netoliese esančias vynines, kurių specializacija yra vietinės Babić vynuogės, iš kurių gaminamas vaisinis raudonasis vynas kalnų ir alyvmedžių giraičių kraštovaizdyje – išbandykite Matošin arba Prgin.

Primošten senamiestis yra atskiroje mažoje saloje, kurią su naujamiesčiu jungia kelias.

Jo laiptuotos alėjos veda į XV a. Šv. Jurgio bažnyčią ir nuostabius Adrijos jūros vaizdus.

Atkreipkite dėmesį į nedidelį iškyšulį, esantį į šiaurę nuo senamiesčio, kur pamatysite pušų apsodintus akmenuotus paplūdimius.

Trogiras

Nedidelis Trogiro senamiestis taip pat yra mažoje saloje, įterptoje tarp žemyno, kur yra naujesnė miesto dalis, ir besidriekiančios Čiovo salos, kurios šiaurinėje ir vakarinėje pakrantėse gausu paplūdimio kurortų.

Visos miesto dalys sujungtos tiltais.

Atsistokite jo centrinėje aikštėje šalia romaninės Šv. Lauryno katedros ir iš karto pamatysite, kodėl senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Tai puikus viduramžių rūmų ir akmenimis grįstų gatvių kratinys su aikštėmis, kuriose restoranai ir barai įsitvirtina nedideliuose kiemo soduose.

Paklaidžiokite Rivos pakrantėje, kad pasiektumėte XV a. Kamerlengo tvirtovę – vietą, kurioje vasarą vyksta klasikinės ir popmuzikos koncertai.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder