Saturnas

Mokslininkai aplink Saturną atrado 62 naujus mėnulius, iš viso 145 - daugiausiai Saulės sistemoje

Trumpas, bet šlovingas Jupiterio, kaip planetos, turinčios daugiausiai mėnulių mūsų Saulės sistemoje, viešpatavimas šią savaitę žlugo - mokslininkai patvirtino atradę 62 naujus aplink Saturną skriejančius mėnulius, taigi iš viso žieduotoji planeta turi net 145 mėnulius. - paskelbė livescience.com

Tai lemiamas šuolis į priekį, palyginti su 95 patvirtintais Jupiterio mėnuliais, kurie kelis mėnesius lenkė Saturno mėnulį po to, kai gruodžio pabaigoje buvo oficialiai pripažinta, kad aplink Jupiterį skrieja 12 naujų mėnulių.

Pasak Britų Kolumbijos universiteto mokslininkų, padėjusių atlikti naujus atradimus, Saturnas dabar yra pirmoji ir vienintelė Saulės sistemos planeta, turinti daugiau nei 100 žinomų mėnulių. 

Tarptautinė tyrėjų komanda savo atradimus atliko naudodama 2019-2021 m. Kanados-Prancūzijos-Havajų teleskopo, esančio Mauna Kea viršūnėje Havajuose, duomenis.

Analizuodama gausybę nuoseklių vaizdų, padarytų per 3 valandų stebėjimo langus, komanda nustatė 62 mėnulius, kurie anksčiau buvo arba per maži, arba pernelyg neryškūs, kad juos būtų galima aptikti.

Kai kurių iš mažesnių mėnulių plotis siekė vos 1,6 mylios (2,5 km) - atstumas mažesnis nei Nacionalinio prekybos centro Vašingtone ilgis.

Visi 62 naujai aptikti mėnuliai yra "nereguliarūs mėnuliai", t. y. jie skrieja tolimomis elipsinėmis orbitomis aplink savo planetą šeimininkę ir dažnai juda retrogradiškai, t. y. priešinga Saturno sukimosi kryptimi.

Pasak tyrėjų, daugelis šių mažyčių, keistų mėnulių susitelkę į panašias retrogradines orbitas, o tai leidžia manyti, kad jie galėjo atsirasti iš didesnio motininio mėnulio, kuris prieš milijonus metų subyrėjo. 

"Pasistūmėję iki šiuolaikinių teleskopų galimybių ribos, randame vis daugiau įrodymų, kad vidutinio dydžio mėnulis, skriejantis aplink Saturną atbuline orbita, subyrėjo maždaug prieš 100 mln. metų", - pranešime sakė UBC astronomijos ir astrofizikos profesorius Bretas Gladmanas.

Tikimasi, kad naujuosius mėnulius vėliau šį mėnesį pripažins Tarptautinė astronomų sąjunga - daugiau nei 12 000 mokslininkų grupė, be kita ko, atsakinga už dangaus kūnų žymėjimą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder