Visata

Mokslininkai nustatė, kaip iš tikrųjų atrodo jaunos planetos

Britų mokslininkai, pasitelkę kompiuterinį modeliavimą, sumodeliavo planetų formavimąsi ir nustatė, kaip jos iš tikrųjų atrodo savo egzistavimo pradžioje.

Kaip rašo "Newsweek", mokslininkai nustatė, kad kai aplink žvaigždes susiformuoja naujos planetos, jos yra suplotos formos, panašios į dražė saldainius.

Centrinio Lankašyro universiteto mokslininkai, modeliuodami planetų formavimąsi, naudojo kompiuterinį modeliavimą.

Kurdami modelius, mokslininkai rėmėsi astrofizikos koncepcija, vadinama disko nestabilumo teorija, pagal kurią planetos susiformuoja per trumpą laiką dėl didelių besisukančių tankių dujų ir dulkių diskų, skriejančių aplink jaunas žvaigždes, suirimo.

Mokslininkai teigia, kad tai pirmas kartas, kai mokslininkai modeliavimo būdu išnagrinėjo besiformuojančių planetų formą.

Kaip pažymi tyrėjai, visada buvo manoma, kad šios planetos yra sferinės, tačiau vietoj to paaiškėjo, kad jos yra suplokštėję sferoidai, panašūs į tempiamus saldainius.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad naujosios planetos auga, kai ant jų krinta nauja medžiaga, dažniausiai nuo jų ašigalių, o ne nuo pusiaujo.

Jie teigia, kad šie atradimai yra svarbūs, ypač stebint planetas teleskopu, nes jų forma keičiasi priklausomai nuo žiūrėjimo kampo.

Tyrėjai teigia, kad stebėjimai, patvirtinantys jaunų, į drakonus panašių planetų formą, taip pat gali padėti atsakyti į pagrindinį klausimą, kaip jos susiformuoja.

Yra dvi planetų formavimosi teorijos.

Pirmoji ir labiausiai paplitusi yra branduolio akrecijos modelis, pagal kurį dulkių dalelės palaipsniui auga ir sulimpa, kad per ilgą laiką suformuotų dideles planetas.

Tačiau nors ši teorija gerai paaiškina tokių planetų kaip Žemė susidarymą, ji iki galo nepaaiškina dujinių milžinių - daug didesnių už Jupiterį - susidarymo, nes šis procesas užtruktų per ilgai.

Antroji teorija - disko nestabilumo - yra mažiau populiari, tačiau ji galėtų paaiškinti didesnių planetų susidarymą per trumpiausią įmanomą laiką.

Britų mokslininkai teigia, kad jų darbas rodo būtent disko nestabilumo, o ne branduolio akrecijos modelį.

Anksčiau mokslininkai atrado unikalią naują žvaigždžių sistemą, sudarytą iš šešių planetų.

Jos skrieja aplink ryškią motininę žvaigždę pagal modelį, kuris, atrodo, nepasikeitė nuo pat jos gimimo mažiausiai prieš 4 mlrd. metų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder