Mokslininkai padarė netikėtą atradimą apie bakterijų evoliuciją, primenantį „lytinį“ dauginimąsi
Pažymima, kad mokslininkai ilgą laiką manė, jog unikalūs genetinių mainų mechanizmai, esantys bakterijose ir jų populiacijose, neleidžia susiformuoti darnioms rūšims.
O naujasis atradimas, kurį padarė Kostas Konstantinidis (Kostas Konstantinidis) iš Džordžijos technologijos instituto ir jo komanda, rodo ką kita.
Siekdami įsigilinti į šį reiškinį, mokslininkai ištyrė dviejų skirtingų natūralių mikrobų populiacijų pilnus genomus.
Jie tyrė druską mėgstantį mikrobą Salinibacter ruber iš saulės druskos krosnių Ispanijoje ir Escherichia coli, išskirtą iš gyvulininkystės ūkių Jungtinėje Karalystėje.
Šia lyginamąja analize siekta išsiaiškinti, kaip artimai susiję mikrobai keičiasi genetine medžiaga.
Dėl to tyrėjų komanda nustatė, kad šis genetinis procesas yra esminis mikrobų rūšių tapatumo išlaikymo mechanizmas.
Teigiama, kad šio proceso metu mikrobai gali keistis DNR, todėl jie gali integruoti naują genetinę medžiagą į savo genomus, veiksmingai pakeisdami panašias sekas.
Šis mechanizmas sistemingai ir atsitiktinai vyksta visame mikrobų genome, o ne apsiriboja konkrečiomis vietomis, teigiama leidinyje.
„Tai gali iš esmės skirtis nuo gyvūnų ir augalų lytinio dauginimosi, kai DNR mainai vyksta mejozės metu.
Tačiau rezultatas, kalbant apie rūšių sanglaudą, gali būti stulbinamai panašus.
Šis nuolatinis keitimasis genetine medžiaga yra vienijanti jėga, užtikrinanti, kad tos pačios rūšies nariai išliktų panašūs“, - aiškino Konstantinidis.
Be to, tyrimas parodė, kad vienos rūšies nariai pirmenybę teikia tarpusavio DNR mainams, o ne keitimuisi su skirtingų rūšių nariais, taip sustiprindami aiškias ribas tarp rūšių.
Šis atradimas reikšmingas, nes išsprendžia ilgai trukusį mikrobiologijos galvosūkį: kaip apibrėžti rūšis ir suprasti jų sanglaudos mechanizmus, sakoma straipsnyje.
Pažymima, kad šio tyrimo rezultatai peržengia teorinės mikrobiologijos ribas ir gali turėti įtakos įvairioms sritims, įskaitant aplinkos mokslą, evoliuciją, mediciną ir visuomenės sveikatą.
Rašyti komentarą