Leonardas Da Vinčis

Mokslininkai paneigė garsiąją Leonardo da Vinčio "medžių taisyklę"

(2)

Išradėjas, mokslininkas ir menininkas Leonardas da Vinčis šimtmečius buvo giriamas už tikslius, proporcingus piešinius ir kūrybingus projektus. Gravitacijos ryšį su pagreičiu jis suvokė šimtmečiu anksčiau už Niutoną, o jo darbai buvo tiesiog genialūs savo perspektyva ir geometrija.

Leonardas da Vinčis teigė, kad medžio šakos ar kamieno storis yra lygus visų nuo jo atsišakojančių šakų storių sumai.

Tačiau atidžiau pažvelgus paaiškėja, kad viena iš da Vinčio sugalvotų taisyklių, paaiškinančių, kaip auga medžiai, galioja ne visais atvejais.

Naujame tyrime, paskelbtame žurnale PNAS, ši taisyklė paneigiama.

Da Vinčio "medžių taisyklė"

Savo užrašuose piešdamas medžių eskizus da Vinčis teigė, kad medžio šakos ar kamieno storis yra lygus visų nuo jo atsišakojančių šakų storių sumai.

Galbūt tai būtų geras patarimas pradedantiesiems menininkams.

Vėliau mokslininkai įrodė, kad da Vinčio aprašyta priklausomybė gali paaiškinti, kaip medžiai atsispiria skilinėjimui vėjyje.

Tačiau naujo dviejų mokslininkų tyrimo duomenimis, šis ryšys nepasitvirtina mikroskopiniame lygmenyje.

Pranešama, kad da Vinčis į medžius žiūrėjo iš medžio išorės, o ne iš medžio vidaus, kur vanduo susiurbiamas į vidinius kanalus.

Būtent šių kanalų dydis, palyginti su aplinkiniu medžiu, labiausiai domino naujojo straipsnio autorius.

Jie norėjo įsitikinti, kad medžių augimo modeliai turi tinkamas proporcijas, kad būtų galima geriau suprasti medžių jautrumą sausrai ir indėlį į anglies dioksido kaupimą.

Pažymima, kad tai ne pirmas kartas, kai Da Vinčio "medžių taisyklė" kvestionuojama ar peržiūrima remiantis šiuolaikiniais matavimais.

Dar pernai mokslininkai pastebėjo, kad šakų plotis ir ilgis geriau atspindi ne tik storį, bet ir plonų bei storų medžių šakojimąsi.

Kalbant apie vidinę medžių architektūrą, mokslininkai mano, kad medžių vandens kanalai negali atitikti to paties Leonardo taisyklėje nustatyto santykio: dėl skysčių mechanikos kanalų dydis siaurėja kylant medžiu aukštyn.

Vietoj to jie daro prielaidą, kad vandens kanalai plečiasi, kai šakos plonėja link medžio viršūnių, kad išlaikytų pakankamą jėgą vandeniui į kamieną pritraukti.

Ir ne tik tai - toks augimo modelis leidžia sutaupyti anglies dioksido kiekį, kuris sunaudojamas energijos požiūriu efektyviai sistemai, pernešančiai vandenį ir maistingąsias medžiagas aplink medį nuo šaknų iki lapų viršūnių, sukurti.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder