Mokslininkai teigia, kad namus Marse galima statyti iš kraujo, seilių ir bulvių
Šimtus metų kosmoso tyrimai ir gyvybė kitose planetose buvo mokslinės fantastikos kūriniai, tačiau nauja medžiaga gali būti raktas į gyvybės kūrimą Marse.
Mančesterio universiteto mokslininkai sukūrė "StarCrete", pagamintą iš specialaus kosminių dulkių, druskos ir bulvių krakmolo derinio, ir teigia, kad tai puikus sprendimas, kaip gabenti sunkias medžiagas į Raudonąją planetą.
Bulvės - ne vienintelis ingredientas, kuris, atrodo, veikia, nes mokslininkai tiesiogine prasme į StarCrete sudėjo savo kraują, seiles ir ašaras, juokavo pagrindinis tyrėjas daktaras Aledas Robertsas (Dr. Aled Roberts): "Nenorėkite žinoti, ką dar išbandžiau".
StarCrete plytos gaminamos iš krakmolo ir Marso dulkių / Paveikslėlio nuotr. / Mančesterio universitetas
Pridėjus šiek tiek marsietiškos druskos arba "astronauto ašarų", "StarCrete" plytos tampa dar atsparesnės. Teigiama, kad jis yra tvirtesnis už betoną - jo gniuždymo stipris yra 72 MPa (megapaskalių), o betono - 32 MPa.
Krakmolas veikia kaip klijai arba rišamoji medžiaga, o iš vieno 25 kg maišo dehidratuotų bulvių galima pagaminti maždaug 213 plytų, nors vidutiniam namui reikia 7 500 plytų, taigi jų reikės daug.
Dr. Robertsas paaiškino, kad prieš pasirinkdami krakmolą mokslininkai išbandė daugybę rišamųjų medžiagų: "Pradėjome bandyti kraują, nes kūrėme sintetinį voratinklinį šilką kaip inžinerinius klijus ir (arba) rišamąją medžiagą, tačiau atsitiktinai nustatėme, kad pigus karvių kraujo baltymas veikia dar geriau.
"Kadangi karvių kraujo į kosmosą pasiimti nepraktiška, o žmonių vis tiek bus bet kurios įgulos misijos metu, nusprendėme ištirti, kaip panaudoti žmogaus kraujo baltymo versiją (vadinamą žmogaus serumo albuminu) - ir tai tikrai gerai pasiteisino."
Mokslininkas juokavo: "Visi neprieštarauja kraujo davimui, bet jei norite jį panaudoti namams Marse statyti, matyt, "nuėjote per toli".
Kraujo dėka jie perėjo prie kitų kūno skysčių, pavyzdžiui, seilių ir šlapimo, kol pokalbis su draugu apie istorinius klijus atkreipė dėmesį į krakmolą.
Seilių naudojimas atėjo iš Ray Mears Bushcraft dokumentinio filmo, kuriame aborigenų gentis plunksnas ant strėlių klijuoja "kramtydama kažkokias krakmolingus svogūnėlius ir iš jų gamindama lipnius krakmolo klijus".
Atrodė, kad krakmolas yra atsakymas, nes rasta įrodymų, kad lipnūs ryžių krakmolo klijai buvo naudojami Didžiosios kinų sienos skiediniui, tad kodėl jo nenaudoti kosminėms plytoms?
"Kadangi bet kuriuo atveju krakmolą gaminsime kaip maistą astronautams, "StarCrete" nereikės jokių papildomų technologijų ar įrangos.
Tai supaprastina misiją ir padaro ją pigesnę bei labiau įgyvendinamą", - sakė daktaras Robertsas.
Šis tyrimas gali turėti įtakos ne tik Marse, nes tyrėjai mano, kad šios plytos galėtų padėti Žemėje gyvenantiems statybininkams kaip alternatyva betonui.
Jis pasidalijo mintimis: "Betono gamyba sudaro 8 proc. viso pasaulio išmetamo CO2 kiekio, todėl turime kurti ekologiškas ir tvarias alternatyvas.
Biomedžiagos, tokios kaip "StarCrete", galėtų būti sukurtos naudoti Žemėje ir būtų daug ekologiškesnės nei įprastos medžiagos, nes biomedžiagos gaminamos žemoje temperatūroje, nekenksmingomis sąlygomis (sąlygomis, kurios yra suderinamos su gyvybe)."
Gali praeiti nemažai laiko, kol visi gyvensime bulvių nameliuose Marse, tačiau Mančesterio universiteto komandos dėka ši galimybė nėra tokia keista, kaip atrodo.
"Iš manęs net juokėsi, kai savo eksperimentų metu pradėjau spjaudytis. Bet manau, kad apgyniau savo teoriją, nes galutinė medžiaga buvo tikrai tvirta", - pridūrė jis.
Rašyti komentarą