Dėl šios priežasties ksilitolis naudojamas daugelyje becukrių gumų, saldainių, kepinių ir diabetui tinkamame maiste. Ksilitolio taip pat rasite dantų pastoje, burnos skalavimo skystyje ir kitose burnos priežiūros priemonėse.
Kas yra ksilitolis?
Natūralus cukraus alkoholis, esantis (nežymiais kiekiais) daugelyje vaisių ir daržovių, ksilitolis gali būti perdirbamas iš tam tikrų medžių arba iš augalinio pluošto, vadinamo ksilanu. Jo skonis maždaug toks pat saldus kaip įprastas cukrus, tačiau vienoje porcijoje yra tik maždaug pusė kalorijų. Parduotuvėje įsigytas ksilitolis yra balti kristaliniai milteliai, kurie gali būti naudojami kaip cukraus pakaitalas receptuose.
Kokia ksilitolio nauda sveikatai?
Per didelio cukraus kiekio valgymas buvo susijęs su daugybe rimtų sveikatos problemų, įskaitant diabetą, širdies ligas, nutukimą ir dantų ėduonį, todėl saldikliai be cukraus, tokie kaip ksilitolis, yra patraukli alternatyva.
Ksilitolyje yra mažiau kalorijų ir angliavandenių nei cukruje
Ksilitolis yra puiki alternatyva cukrui žmonėms, kuriems reikia stebėti savo svorį, cukraus kiekį kraujyje arba abu. Ksilitolio grame yra apie 2,4 kalorijos (palyginti su 4 kalorijomis viename grame įprasto cukraus). Tai yra geras pasirinkimas tiems, kurie nori apriboti paprastų angliavandenių suvartojimą, pavyzdžiui, žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu ar ligomis, susijusiomis su metaboliniais sindromais.
Ksilitolis nesukelia cukraus kiekio kraujyje šuolių
Matuojant pagal glikemijos indeksą (GI), matą, kaip greitai maistas padidina cukraus kiekį kraujyje, ksilitolio GI balas yra 7, o įprasto cukraus GI balas yra apie 60. Mažesnis ksilitolio GI balas koreliuoja su tvaresne energija be šuolių ir nuosmukių, susijių su staigiais šuoliais įprasto cukraus vartojimo metu.
Ksilitolis yra naudingas jūsų dantų sveikatai
Ksilitolis gali padėti išvengti dantų ėduonies, nes sumažina blogųjų bakterijų kiekį burnoje.
Remiantis apžvalga, paskelbta Tarptautinės prevencinės ir bendruomenės odontologijos draugijos žurnale, vartojimas nuo 5 iki 10 gramų per dieną produktų, kurių sudėtyje yra ksilitolio (pvz., pastilių, saldainių, kramtomosios gumos, dantų pastos ar burnos skalavimo skysčio), gali padėti išvengti ėduonies ir dantų ėduonies atsiradimo, palyginti su produktais, kuriuose nėra ksilitolio.
Taigi nenustebkite, jei jūsų odontologas kito patikrinimo metu rekomenduos kramtomąją gumą, kurioje yra ksilitolio.
Ksilitolis kasdieniuose produktuose
Daugelyje produktų be cukraus yra ksilitolio, įskaitant becukrius saldainius, gumą, kepinius, mėtas, sirupą nuo kosulio, kramtomųjų vitaminų, kai kurių riešutų sviesto, ledus ir burnos higienos produktus, tokius kaip dantų pasta ir burnos skalavimo skystis. Be to, daugumoje bakalėjos parduotuvių arba internetinių mažmenininkų galite nusipirkti ksilitolio, kad galėtumėte jį naudoti gamindami ir kepdami.
Galimas šalutinis poveikis
Daugelis žmonių gali pridėti ksilitolio į savo racioną nepastebėdami jokio šalutinio poveikio. Tačiau kai kurie žmonės gali patirti virškinimo problemų, tokių kaip pilvo pūtimas ir viduriavimas, jei suvartosite produkto per daug.
Jei pastebėjote virškinimo problemų, sumažinkite ksilitolio suvartojimą ir vėl jį naudokite po truputį. Ir jei turite kitų virškinimo problemų, tokių kaip dirgliosios žarnos sindromas (IBS), galbūt norėsite visiškai vengti cukraus alkoholių.
Šaltinis: www.health.harvard.edu
Rašyti komentarą