
Mokslininkai: „Tylusis Černobylis“ keičia Žemės paviršių net praėjus 80 metų po katastrofos
Pažymima, kad savo naujame tyrime mokslininkai teigia, jog XX a. septintajame dešimtmetyje įvykusi ekologinė katastrofa, vadinama „tyliuoju Černobyliu“, lėmė tai, kad iš Aralo jūros išgaravo didžiulis kiekis vandens.
Jau 1986 m. ežeras suskilo į dvi dalis.
Mokslininkai pasidalijo, kad per pastaruosius 80 metų Aralo jūra neteko 1,1 mlrd. tonų vandens. Tai prilygsta 150 Didžiųjų Gizos piramidžių masei. Dėl šio pokyčio Žemės pluta šiek tiek atšoko.
„Kadangi buvo tikimasi, kad ežero vandens svoris darys spaudimą pamatinėms uolienoms, buvo daroma prielaida, kad šios uolienos atsitrauks į nedidelę dalį savo pradinio gylio, kol svoris bus pašalintas“, - leidiniui sakė Naujosios Zelandijos Viktorijos Velingtono universiteto (Victoria Wellington University) žemės mokslų docentas Simonas Lambas (Simon Lamb).
Leidinyje pabrėžiama, kad naujasis tyrimas parodė, jog žemė ir toliau kyla net praėjus dešimtmečiams po to, kai vanduo išgaravo.
Be to, pastebimas iškilimas, kuris tęsiasi toli už pirminės Aralo jūros kranto linijos.
Mokslininkai šią iškyšulį pastebėjo naudodami palydovinio nuotolinio stebėjimo metodą. Pasak jų, dėl sausringos aplinkos Aralo jūros regione, esančiame Uzbekistano ir Kazachstano pasienyje, lengva užfiksuoti nedidelius judesius žemėje.
Tyrimo metu nustatyta, kad 2016-2020 m. žemė išsipūs 500 km spinduliu aplink Aralo jūros centrą. Mokslinin
„Aralo jūra, nors niekada nebuvo itin gili, savo klestėjimo laikotarpiu buvo pakankamai plati, kad jos svoris būtų juntamas dešimčių ar šimtų kilometrų gylyje.
Taip yra todėl, kad išorinis stiprus šaltų uolienų sluoksnis negali atlaikyti tokio plataus vandens telkinio svorio, nenugrimzdamas į karštesnes ir silpnesnes uolienas“, - aiškino Lambas.
Šaltinis: unian.net
Rašyti komentarą