Negailestingos tyrimo išvados: JK Vyriausybė su pandemija kovojo netinkamai
(1)Londonas ir likusi šalies dalis liko pažeidžiami po to, kai ministrai ir pareigūnai planavo masinį gripo protrūkį, o ne mirtiną virusą, kuris 2020 m. smogė niokojančia jėga.
Pirmojoje Covid tyrimo ataskaitoje ketvirtadienį buvo padaryta daugybė skaudžių išvadų:
- JK ruošėsi „neteisingai pandemijai“.
- Buvo „lemtingų strateginių trūkumų“, kuriais remiantis buvo vertinama rizika, su kuria susiduria JK ir kaip ją būtų galima pašalinti.
- Nebuvo sutelkta dėmesio į priemones, skirtas kovoti su pandemija, ypač sistemai, kurią būtų galima „patobulinti, kad būtų galima išbandyti, atsekti ir izoliuoti“ sergančius Covid.
- Vienintelė Vyriausybės pandemijos strategija nuo 2011 m. buvo „pasenusi ir jai trūko prisitaikymo“. Prasidėjus pandemijai, ji buvo „praktiškai netinkama“.
- Institucijos ir struktūros, atsakingos už ekstremalių situacijų planavimą, buvo lyg „labirintai dėl sudėtingos biurokratijos“.
- Planuojant ekstremalias situacijas, apskritai nebuvo pakankamai atsižvelgta į jau egzistuojančią sveikatos ir visuomenės nelygybę bei nepriteklių. Nuo pandemijos ypač nukentėjo skurdesnės Londono dalys.
- Nepavyko pakankamai pasimokyti iš ankstesnių civilinių ekstremalių situacijų pratybų ir ligų protrūkių.
- Prieš pandemiją trūko tinkamo vadovavimo, koordinavimo ir priežiūros. Ministrams nebuvo suteikta pakankamai politikos galimybių ir jie nesugebėjo pakankamai ginčyti jiems duotų patarimų.
- Patarimams dažnai kenkdavo „grupinis mąstymas“.
217 puslapių ataskaitoje pabrėžta: „Pagrindinė valstybės pareiga yra apsaugoti savo piliečius nuo žalos. Tyrimas nedvejodamas daro išvadą, kad JK Vyriausybės civilinių nenumatytų atvejų struktūrų procesai, planavimas ir politika bei decentralizuota administracija ir valstybės tarnybos nuvylė savo piliečius“.
Ataskaitoje teigiama, kad pandemija parodė, jog investuojant į geresnius pasirengimus būtų buvę tinkamai išleisti pinigai. „Jei JK būtų geriau pasirengusi pandemijai ir būtų atsparesnė jai, kai kurių finansinių ir žmogiškųjų praradimų būtų buvę galima išvengti“.
Rašyti komentarą