„Nustokite grasinti Taivanui“, – Kinijai sako naujasis prezidentas Williamas Lai

Naujai inauguruotas Taivano prezidentas Williamas Lai paragino Kiniją liautis grasinti salai ir susitaikyti su jos demokratija.

Jis paragino Pekiną pakeisti konfrontaciją dialogu, netrukus po to, kai buvo prisaikdintas pirmadienį.

Jis taip pat sakė, kad Taivanas niekada neatsitrauks, gąsdindamas Kiniją, kuri ilgą laiką tvirtino salą kaip savo.

Kinija atsakė sakydama: „Taivano nepriklausomybė yra tikra“.

„Nepriklausomai nuo preteksto ar reklaminės vėliavos, kuria siekiama, Taivano nepriklausomybės siekiui lemta žlugti“, – pirmadienio popietę per kasdienę spaudos konferenciją sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Wangas Wenbinas.

Pekinas nemėgsta J. Lai ir jo Demokratinės pažangos partijos (DPP), kurią jie laiko nepriklausomybės šalininku. Ir tai padidino karinius įsiveržimus aplink Taivano vandenis ir oro erdvę nuo jo pergalės rinkimuose sausį.

Tokie kariniai Kinijos įsiveržimai per pastaruosius kelerius metus tapo įprastiniu reiškiniu, sukeldami konfliktų baimę. Savo kalboje J. Lai pavadino tai „didžiausiu strateginiu iššūkiu pasaulinei taikai ir stabilumui“.

Tačiau 64 metų vyras taip pat tvirtai laikėsi formulės, kurią naudojo jo pirmtakė prezidentė Tsai Ing-wen, kurios palikimą lems jos atsargus, bet pastovus elgesys su Pekinu.

G. Lai, tapęs politiku, sausį laimėjo trišales prezidento rinkimų varžybas ir užsitikrino jam precedento neturinčią trečią kadenciją. Nuo 2020 m. jis ėjo M. Tsai viceprezidento pareigas, o prieš tai – jos premjeru. Jaunystėje jis buvo žinomas kaip radikalesnis politikas, atvirai raginęs Taivano nepriklausomybę, labai supykdęs Pekiną. Prieš rinkimus jis buvo pavadintas „bėdų kūrėju“, o Kinijos valstybinė žiniasklaida netgi siūlė jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl atsiskyrimo.

Kinijos vyriausybė dar nepaskelbė pareiškimo dėl M. Lai inauguracijos. Tačiau Kinijos ambasada JK savaitgalį surengė spaudos konferenciją, prašydama JK vyriausybės tam nepritarti. O anksčiau praėjusią savaitę Kinijos Taivano reikalų biuro atstovas perspėjo, kad naujasis salos vadovas „turi rimtai“ apsvarstyti klausimą, ar jis nori taikaus vystymosi, ar konfrontacijos.

Ir tuo metu, kai J. Lai buvo prisaikdintas, Kinijos prekybos ministerija paskelbė sankcijas kelioms JAV įmonėms, „susijusioms su ginklų pardavimu Taivanui“.

Tačiau pirmadienį J. Lai smogė kur kas labiau taikiai. Jis pakartojo, kad nieko nedarys, kad pakeistų status quo – dviprasmišką diplomatinį statusą, kuris nepripažįsta Taivano kaip šalies, nepaisant jos konstitucijos ir suverenios vyriausybės. Kinija to reikalauja ir kaltina pagrindines Taivano sąjungininkes, tokias kaip JAV, pakeitus šį subtilų susitarimą, palaikydama salą.

Pažadėdamas taiką ir stabilumą, J. Lai taip pat sakė, kad norėtų, kad būtų atnaujintos mainų paslaugos per Taivano sąsiaurį, įskaitant Kinijos turistų grupes, atvykstančias į Taivaną. Tačiau jis sakė, kad žmonės saloje neturi turėti iliuzijų dėl Kinijos keliamos grėsmės ir kad Taivanas turi toliau stiprinti savo gynybą.

Tai taip pat buvo Tsai politikos tąsa. Buvęs Taivano prezidentas manė, kad gynybos stiprinimas ir pagrindinių sąjungininkų, tokių kaip JAV ir Japonija, paramos pelnymas yra labai svarbūs siekiant atgrasyti nuo Kinijos invazijos planų. Didžiausi jos kritikai sako, kad šios karinės investicijos gali išprovokuoti Kiniją, todėl Taivanas taps dar labiau pažeidžiamas.

Nepaisant to, kasmetinės išlaidos gynybai išaugo iki maždaug 20 mlrd. Taivanas įsigijo naujus kovinius tankus, atnaujino naikintuvų F-16 parką ir įsigijo naujų, taip pat pastatė ir paleido naujų raketų laivų parką, skirtą patruliuoti 100 mylių ilgio Taivano sąsiauryje. Praėjusį rugsėjį buvo užbaigta tai, ką ponia Tsai laiko savo karinės programos vainikavimu: pirmasis Taivano vietinis povandeninis laivas.



Taivano sąjungininkai taip pat atidžiai stebi, ar jo retorika gali dar labiau sustiprinti įtampą. M. Lai atsargumas buvo skirtas ir jo amerikiečių auditorijai. Jo viceprezidentas Hsiao Bi-Khimas, plačiai laikomas ponios Tsai globotiniu, yra dar vienas Vašingtono patikinimo šaltinis.  

Parengta pagal: www.bbc.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder