Paslaptingos kosmoso pabaisos: penkios teorijos apie juodąsias skyles, kurios gali labai nustebinti

Paslaptingos kosmoso pabaisos: penkios teorijos apie juodąsias skyles, kurios gali labai nustebinti

(1)

Juodosios skylės yra vieni masyviausių Visatos objektų, kurie vis dar kelia mokslininkų diskusijas dėl to, kas vyksta jų viduje. Manoma, kad iš juodosios skylės niekas, net šviesa, negali ištrūkti.

Tuo tarpu šios kosminės pabaisos, kurių masė kartais būna neįsivaizduojama, tapo populiariosios kultūros dalimi.

Ne tik fiziko Stepheno Hawkingo, bet ir mokslinės fantastikos romanų bei filmų dėka.

Daily Mail pateikia penkias įdomiausias teorijas apie juodąsias skyles, kurios gali jus labai nustebinti.

Juodąsias skyles supa "ugnies žiedas

Organizatorių nuotr.

Juodoji skylė, Messier 87 / Nuotrauka: EHT kolaboracija

2019 m. mokslininkams pavyko pirmą kartą nufotografuoti supermasyvią juodąją skylę, esančią tolimos galaktikos Messier 87 centre.

Mokslininkai šį objektą apibūdino kaip kosminę pabaisą, kuri yra 3 mln. kartų didesnė už Žemę.

Šioje nuotraukoje, pasak mokslininkų, matyti juodąją skylę supantis ryškus "ugnies žiedas". Kai juodosios skylės sugeria per arti esančią materiją, įskaitant žvaigždes, jos suspaudžia tą materiją į labai karštą švytinčių dujų diską.

Šioje milžiniškos juodosios skylės galaktikoje Messier 87 nuotraukoje matyti, kad apatinė "žiedo" dalis yra šiek tiek šviesesnė.

Esmė ta, kad šios dujos nukreiptos į Žemę. juodoji skylė taip pat išlenkia šviesą aplink save ir taip sukuria apskritą šešėlį.

Juodosios skylės turi plaukus.

Organizatorių nuotr.

Nuotrauka: NASA

Šviesios atminties Stivenas Hokingas (Stephen Hawking) iškėlė prielaidą, kad juodosios skylės nesugeria absoliučiai visos materijos ir kad kai kurie duomenys gali ištrūkti iš juodosios skylės.

Pagal Hokingo teoriją šie duomenys gali būti nulinės energijos dalelių, arba "minkštųjų plaukų", pavidalo, kurie yra juodosios skylės įvykių horizonte.

Teorijoje teigiama, kad šias daleles sudarys fotonai ir gravitonai - subatominės šviesos ir gravitacinės energijos dalelės.

Šios kvantinės dalelės gali fiksuoti ir saugoti į juodąją skylę patenkančių dalelių informaciją.

Tai reiškia, kad nors į juodąją skylę patekusios dalelės gali išnykti, jų informacija ir toliau išlieka šiose kvantinių dalelių "minkštuose plaukuose".

Hokingas šį procesą palygino su perdegusia enciklopedija, kurioje informacija techniškai nebūtų prarasta, tačiau ją būtų nepaprastai sunku atkurti. Kol kas ši teorija nepasitvirtino.

Juodosios skylės išskiria dujų fontanus

Organizatorių nuotr.

Juodoji skylė / Dalis šių molekulių skrieja virš šio disko ir po juo, o paskui krinta žemyn ir suformuoja į fontaną panašią struktūrą. Mokslininkai spėja, kad šis judėjimas sukuria lanko formos žiedus, supančius vidinius materijos stulpelius, kurie skrieja į išorę ir labai primena fontanus / Nuotrauka: ESO

Galinga juodosios skylės gravitacija reiškia, kad niekas negali iš jos ištrūkti, jei priartėja prie įvykių horizonto.

Tačiau daugelį juodųjų skylių iš tikrųjų supa dujų ir dulkių sankaupa, kuri sūkuriuoja aplink jas kaip vanduo virtuvės kriauklėje.

Remiantis 2018 m. atliktu tyrimu, materijos kaupimosi procesas vyksta 3 etapais.

Pirma, šaltos dujos suformuoja diską netoli juodosios skylės sukimosi plokštumos, tada jos įkaista, kol molekulės suyra.

Dalis šių molekulių išskrenda virš ir po šiuo disku, o tada krenta žemyn, sudarydamos fontaną primenančią struktūrą.

Mokslininkai spėja, kad dėl šio judėjimo susidaro lanko formos žiedai, supantys vidinius materijos stulpelius, kurie skrieja į išorę ir labai primena fontanus.

Juodosios skylės yra tamsiosios energijos šaltinis

Šių metų vasarį Londono imperatoriškojo koledžo mokslininkai pasiūlė naują teoriją apie juodąsias skyles.

Jie teigė, kad šios kosminės pabaisos gali būti paslaptingos tamsiosios energijos, kuri plečia Visatą, šaltiniai.

Iš pradžių mokslininkai manė, kad visatos plėtimasis ilgainiui sulėtės ir ji galiausiai pradės trauktis veikiama savo pačios gravitacijos.

Tačiau 1998 m. astronomai atrado, kad Visata ne tik tebesiplečia, bet ir plečiasi vis sparčiau.

Buvo nuspręsta, kad už to slypi nematoma tamsioji energija.

Mokslininkai stebėjo senąsias galaktikas ir nustatė, kad juodosios skylės įgauna masę tokiu būdu, kuris atitinka tai, kad jose yra vakuumo energijos arba tamsiosios energijos. astronomai mano, kad tamsiosios energijos kiekį visatoje galima paaiškinti juodųjų skylių vakuumo energija, o tai reiškia, kad juodosios skylės yra tamsiosios energijos šaltinis.

Organizatorių nuotr.

Pagal šią teoriją bet koks pro juodąją skylę praeinantis objektas bus ištemptas iki ribos ir taps panašus į spageti, tačiau atsidūręs kitoje visatos dalyje vėl taps įprasto dydžio. Nuotrauka: ScienceAlert

Juodosios skylės gali būti "praėjimas" į kitas visatos dalis

Pagal populiarias teorijas juodosios skylės viduje yra singuliarumas, kuriame erdvėlaikis išlinksta į begalybę ir jokia pro ją praeinanti materija negali išgyventi.

Tačiau neseniai pasirodė naujas tyrimas, kuriame teigiama, kad juodoji skylė iš tikrųjų gali būti kirmgrauža arba kirmgraužos skylė, per kurią galima patekti į kitą visatos dalį.

Pagal šią teoriją bet koks pro juodąją skylę einantis objektas bus ištemptas iki ribos ir taps panašus į spageti, tačiau atsidūręs kitoje visatos dalyje vėl taps įprasto dydžio.

Nors mažai tikėtina, kad žmonės išgyvens šį procesą, mokslininkai teigia, kad juodosios skylės viduje esanti materija nebus prarasta visiems laikams, kaip manyta anksčiau, o bus išmesta į kitą visatos regioną.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder