Penkios vietos Žemėje, kurios galėtų būti „pragaro vartai“

Nors dauguma žmonių nebetiki, kad pragaras yra fizinė vieta, taip buvo ne visada. Yra penkios bauginančios vietos, išsibarsčiusios po visą pasaulį, kurios, kaip tikima, suteikia galimybę patekti į požeminį pasaulį.

Krikščioniškoji tradicija teigia, kad pragaras yra reali vieta, į kurią nusidėjėliai pateks po mirties. 

Teisieji atitinkamai pateks į dangų. 

Mokslininkai mano, kad „pragaro vartai“ yra visai realios vietos ir jų yra tik apie penkis. Apie tai rašo dienraštis „Daily Mail“.

Specialistai teigia, kad šioms idėjoms pagrįsti rasta keletas stebinančių mokslinių tiesų. 

Nuo košmariškos vietos, įkvėpusios Jėzaus pasakojimą apie pragarą, iki urvo, kuris paslaptingai nužudo kiekvieną, kuris į jį įeina - šios vietos yra taip arti pragaro Žemėje, kaip tik įmanoma.

Islandijoje galima pamatyti nuolat degantį sieros Hecla Fell - ugnikalnį, kuris, krikščionių įsitikinimu, yra tikrasis įėjimas į pragarą.

Gehenna

„Kalno pamoksle“ Jėzus Kristus įspėjo, kad kiekvienas, kuris leis nusidėti ranka ar akimi, bus įmestas į ‚pragarą‘.

Tačiau Biblijos žinovai mano, kad iš tikrųjų Jėzus sakė ne tai. 

Ankstyviausioje teksto versijoje Jėzus vartoja ne žodį „pragaras“, o „Gehenna“.

Gehenna - tai Jeruzalėje esantis tarpeklis / Nuotrauka: Vikipedija

Gehenna - tai ne amžinųjų kančių vieta, o tikra vieta už senosios Jeruzalės sienų. 

Tai pavadinimo Enomo slėnis arba „Ge-enom“ santrumpa. 

Gehenna yra vienas iš gilių tarpeklių, esančių į pietvakarius nuo senamiesčio. Jėzaus gyvenimo laikais daugelis žydų šią vietą laikė itin grėsminga.

Pasak Biblijos, čia pagonys praktikavo vaikų aukojimą, aukodami savo vaikus dievui Baalui.

Bartas Ehrmanas, Šiaurės Karolinos universiteto Čapel Hile Naujojo Testamento tyrinėtojas, sako: „Senovės pasaulyje (tiek graikų, tiek romėnų, tiek žydų) baisiausia bausmė, kurios galėjo sulaukti žmogus po mirties, buvo nesulaukti garbingo palaidojimo. 

Jėzus šį požiūrį išplėtė iki šiurpaus scenarijaus: iš karalystės pašalintųjų lavonai bus be ceremonijų išmesti į labiausiai išniekintą planetos sąvartyną.“

Bibliją verčiant į kitas kalbas, žodį „Gehenna“ pamažu pakeitė angliškas žodis „hell“. Tai reiškia, kad pagal krikščionybę Gehenna tiesiogine prasme yra pragaras žemėje.

Hierapolis

Galbūt jūsų nenustebins, kad ėjimas pro požemio vartus gali būti pavojingas sveikatai. 

Tačiau Hierapolyje, dabartinėje Turkijoje, bandymas praeiti pro šį senovinį portalą iš tiesų galėjo kainuoti gyvybę.

Senovės Romos miestas Hierapolis buvo pastatytas 14-37 m. pr. m. e. valdant imperatoriui Tiberijui.

Hierapolio vartai į pragarą, arba Plutonas. / Nuotrauka: Vikipedija

Šio kadaise triukšmingo miesto griuvėsiuose archeologai aptiko plačias pirtis, gimnaziją, agorą arba susirinkimų vietą ir net bizantinę bažnyčią.

Tačiau Hierapolis taip pat slepia tamsią paslaptį - „praėjimą, vedantį tiesiai į požeminį pasaulį“.

2011 m. atrastas įėjimas į pragarą - tai mažos durys, vedančios į urvą primenančią grotą, įrengtą vienoje iš arenos po atviru dangumi sienų.

Pasak antikos filosofo Strabono, iškastruoti požemių pasaulio šventikai pro duris, vadinamas Plutonija, nešdavo žemyn aukojamus gyvulius.

Aplink amfiteatrą išsirikiavusių žiūrovų nuostabai, gyvūnai žuvo vietoje, tarsi juos būtų nutrenkęs nematomas priešas, o šventikai liko sveiki.

Prieš 2 000 metų parašytame aprašyme Strabonas rašo: „Ši erdvė pripildyta drumstų ir tamsių garų, tokių tirštų, kad vos galima atskirti dugną... 

Gyvūnai, kurie ten patenka... žūsta akimirksniu. Netgi jaučiai, įleisti į vidų, krinta žemyn ir ištraukiami negyvi. Mes patys esame ten įmetę žvirblių, kurie tuojau pat krenta žemyn be kvapo.“

Nuostabu, kad šiuolaikiniai mokslininkai nustatė, jog Strabonas buvo visiškai teisus dėl mirtinų plutonio savybių.

Mokslininkai nustatė, kad durys nekelia jokios antgamtinės grėsmės, bet yra ant aktyvios vulkaninio lūžio linijos.

Šis geologinis aktyvumas ne tik įkaitino turistus į miestą traukiančius šaltinius, bet ir lėmė, kad iš olos kyla tiršti CO2 (anglies dioksido) debesys. 

Naktį CO2 susikaupia tirštame rūko debesyje, kurį senovės romėnai priskyrė Kerbero, trigalvio pragaro sargo, kvėpavimui.

2018 m. paskelbtame tyrime Duisburgo-Eseno universiteto mokslininkai nustatė, kad CO2 koncentracija už šventyklos įėjimo siekia 40-50 proc.

Autoriai rašo: „Keista, kad šie garai vis dar išsiskiria į atmosferą tokia koncentracija, kuri šiuo metu žudo vabzdžius, paukščius ir žinduolius. Naktį jos pasiekia tokią koncentraciją, kad per minutę gali lengvai nužudyti net žmones“.

Nors kunigai buvo pakankamai aukšti, kad išlaikytų galvas virš dujų, aukojami gyvūnai atsidūrė nuodingo debesies viduje ir žuvo.

Hekla

Net iš tolo nesunku suprasti, kodėl viduramžių krikščionys tikėjo, kad Hekla gali būti įėjimas į pragarą.

Snieguota šio 1491 m aukščio ugnikalnio viršūnė stūkso virš pietų Islandijos. 

Kadaise buvo tikima, kad Hekla Islandijoje yra pragaro vartai, pro kuriuos sielos eina pakeliui į požeminį pasaulį.

Heklos ugnikalnio išsiveržimas 1947 m.

Islandų kalbos žodis „Hekla“ reiškia trumpą gauruotą apsiaustą, ugnikalnis taip pavadintas dėl debesų, kurie susitelkia aplink jo viršūnę.

Pirmą kartą demoniška kalno reputacija atsirado apie 1104 m., kai Hekla pabudo iš žiemos miego ir įvyko didžiulis išsiveržimas.

Remiantis geologiniais tyrimais, manoma, kad išsiveržimo VEI kategorija buvo 5 - tokia pati kaip 1980 m. įvykusio Sent Heleno ugnikalnio išsiveržimo.

Sprogimas buvo toks stiprus, kad 55 000 kvadratinių kilometrų plotas - daugiau nei pusė Islandijos - buvo padengtas akmenimis ir pelenais.

Išsiveržimas buvo toks stiprus, kad žinia apie velnišką Hečlos galią netrukus pasklido po visą senovės pasaulį.

1180 m. cistersų vienuolis Herbertas de Clairvaux pasigyrė, kad Hekla yra net pavojingesnis už Etnos ugnikalnį Italijoje.

Būdamas vienas aktyviausių Islandijos ugnikalnių, Hekla ir toliau įgauna grėsmingą statusą. Paskutinį kartą ugnikalnis išsiveržė 2000 m. ir sukūrė 7 km ilgio plyšį.

1120 m. vienuolis Benediktas savo poemoje kalną pavadino amžinuoju Judo kalėjimu, turėdamas omenyje žemiausius pragaro ratus. 

XIV a. pradžioje vienas viduramžių autorius aprašė matęs didelius paukščius, skrendančius į ugnikalnio liepsnas. Buvo manoma, kad tai į pragarą patekusių pasmerktųjų sielos.

Heklos ugnikalnis / Heklos ugnikalnis Islandijoje / Nuotrauka: Vikipedija

Garsiausias XVI a. vokiečių mokslininko Kasparo Peutzero teiginys, kad pragaro vartai yra „be dugno esančioje Heklos ugnikalnio bedugnėje“.

Nors XIX a. legendos apie Heklos ryšį su požeminiu pasauliu išblėso, ugnikalnis ir toliau pelnė velnišką reputaciją.

Nuo pirmojo išsiveržimo Heklos ugnikalnis išsiveržė apie 20 kartų, o tai sudaro 13 proc. visų Islandijos išsiveržimų.

Actun Tunicil Muknal

Belize esantis Actun Tunichil Muknal urvas, reiškiantis „Akmeninio karsto urvas“, yra vienas geriausiai išsilaikiusių „įėjimų į požeminį pasaulį“ planetoje. 

Jo 5 km ilgio tuneliai išliko nepakitę daugiau kaip 1000 metų, o juose saugomi šiurpūs žmonių aukų palaikai.

Aktun Tunichil Muknal

Kai 1989 m. šis urvas buvo atrastas pirmą kartą, archeologai buvo šokiruoti radę mirtinai sumuštų keturmečių vaikų palaikus.

Garsiausi iš šių palaikų yra tokie seni, kad kaulai padengti kalcitu, dėl to vienas iš skeletų buvo pramintas „Krištoline mergaite“.

Dabar mokslininkai mano, kad ola buvo garbinama kaip įėjimas į Šibalbą - majų požeminį pasaulį ir mirties dievų buveinę.

Šventojo Patriko skaistykla

Spėjamą įėjimą į pragarą galima rasti mažai žinomoje Airijos saloje, kuri padarė didžiulę įtaką krikščionių supratimui apie gyvenimą po mirties.

Šventojo Patriko skaistykla, esanti Stoties saloje šiaurės vakarų Airijoje, ankstyvaisiais viduramžiais buvo laikoma žinomo pasaulio pakraščiu.

Nors šiandien šventasis Patrikas dažniau asocijuojasi su dobilais ir žaliomis skrybėlėmis, kadaise jis turėjo kur kas baugesnę reputaciją.

Šventasis Patrikas / Nuotrauka: Tripadvisor

Pasak XII a. vienuolio, vardu H. iš Saltrio, teksto, šventasis Patrikas meldė Dievą, kad šis atrastų būdą, kaip atversti airių pagonis.

Jo pastangos buvo apdovanotos „skaistyklos duobės“ vizija.

Ši bedugnė kiekvieno į ją patekusio žmogaus protą pripildydavo pragaro ugnies ir pabaisų vizijų, iš esmės suteikdama jam galimybę iš arti pamatyti krikščionybės pasmerkimo pasekmes.

Pasak viduramžių tekstų, ši duobė yra Stoties saloje, kur iki šiol stovi vieno iš šventojo Patriko mokinių įkurtas vienuolynas.

Steicheno sala, Airija


Stoties sala, kurioje, kaip spėjama, yra vartai į pragarą / Nuotrauka: Vikipedija

XII a. istorikas Džeraldas iš Velso rašė: „Šioje salos dalyje yra devynios duobės, ir jei kam nors pasitaikytų išdrįsti praleisti naktį vienoje iš jų... jį tuoj pat apsėstų piktosios dvasios“.

1790 m. ola buvo užpilta ir vietoj jos pastatyta tradiciškesnė koplyčia, tačiau šventojo Patriko laikinojo pragaro vizija turėjo daug platesnį poveikį.

Pasirodžius pranešimams apie mistines šventojo Patriko urvų galias, vienuolynas tapo viena populiariausių piligrimystės vietų Europoje.

Šaltinis: focus.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder