Raketa, kuri laikoma labai svarbia „Blue Origin“ pastangoms konkuruoti su Elono Musko (Ilono Masko) bendrove „SpaceX“, pakilo 2 val. 3 min. vietos (9 val. 3 min. Lietuvos) laiku iš Kanaveralo kyšulio kosminių pajėgų bazės JAV Floridos valstijoje.
Pirminis bandomasis 98 metrų aukščio raketos „New Glenn“, pavadintos legendinio amerikiečių astronauto Johno Glenno (Džono Gleno) garbei, paleidimas planuotas pirmadienį, bet porą kartų buvo atidėtas.
„SpaceX“ raketos, ypač „Falcon 9“, yra itin svarbios tiek komerciniam sektoriui, tiek tokioms institucijoms kaip Pentagonas ir NASA, todėl J. Bezosas laiko „SpaceX“ rimta „Blue Origin“ konkurente.
„New Glenn“ yra apie 70 metrų ilgesnė už „Falcon 9“ ir gali gabenti didesnius krovinius.
„SpaceX“ šią savaitę planuoja į orbitą iškelti naujos kartos raketą „Starship“. Tai dar labiau padidins konkurenciją su „Blue Origin“.
„PAKILIMAS! „New Glenn“ pradeda savo pirmąjį istorijoje pakilimą į žvaigždes“, – socialiniame tinkle „X“ paskelbė „Blue Origin“.
„New Glenn„ įveikė Karmano liniją – tarptautiniu mastu pripažintą kosmoso ribą!“ – už kelių minučių pranešė J. Bezoso bendrovė.
Tuomet buvo paskelbta: „Patvirtintas antrosios pakopos variklio išsijungimas. „New Glenn“ antroji pakopa ir naudingasis krovinys dabar yra orbitoje.“
Pirmadienį dėl techninių kliūčių „Blue Origin“ buvo priversta atidėti ilgai lauktą savo naujos raketos paleidimą į orbitą.
Vėliau bendrovė šio sprendimo priežastimi nurodė išmetimo dujų vamzdyje susikaupusio ledo problemą ir sakė planuojanti raketą paleisti anksti antradienį, tačiau oro sąlygos buvo nepalankios.
Pirmadienio vakarą „Blue Origin“ paskelbė, kad dar kartą atidėjo „New Glenn“ paleidimą.
„Gauna duomenis ir veikia gerai“
Po sėkmingo paleidimo, „Blue Origin“ dabar bandys nutupdyti „New Glenn“ pirmąją pakopą ant bepiločio laivo, esančio maždaug už 1 tūkst. km Atlanto vandenyne.
„Blue Origin“ pirmą kartą bandys įgyvendinti tokį nusileidimą, o E. Musko vadovaujamai „SpaceX“ tai jau yra tapę rutina.
Viršutinė raketos pakopa pasieks maksimalų maždaug į 19 tūkst. km aukštį virš Žemės paviršiaus.
Skrydis truks maždaug šešias valandas. Bandomojo skrydžio pakopoje laive liks Gynybos departamento finansuojamas pažangaus kosminio laivo „Blue Ring“ prototipas. Manoma, kad ateityje „Blue Ring“ galėtų keliauti po Saulės sistemą.
Po paleidimo „Blue Origin“ nurodė, kad „Blue Ring“ prototipas „gauna duomenis ir veikia gerai“.
Varžymasis su „SpaceX“
NASA jau sudarė sutartį su „Blue Origin“ dėl dviejų Marso zondų paleidimo naudojant „New Glenn“. Raketa taip pat bus naudojama įgyvendinti projektą „Kuiper“ – palydovinio interneto tinklui, skirtam konkuruoti su „Starlink“.
Tačiau kol kas šioje srityje pirmauja „SpaceX“.
Kaip ir E. Muskas, J. Bezosas jaučia didelę aistrą kosmosui.
Ketvirtadienį E. Muskas pasveikino „Blue Origin“ ir J. Bezosą su sėkmingu paleidimu.
Tačiau jei E. Muskas svajoja kolonizuoti Marsą, J. Bezosas įsivaizduoja, kad sunkiąją pramonę būtų galima perkelti į kosmines platformas siekiant apsaugoti Žemę.
Rašyti komentarą