Plaukimas baidarėmis per vandenynus

Plaukimas kanojomis per vandenynus. Te Lapa žiburiai ir toliau glumina mokslininkus

Polineziečiai žinomi kaip jūrininkai, kurie primityviomis kanojomis perplaukdavo vandenyną ieškodami naujų salų ir, kas neįtikėtiniausia, sėkmingai atrasdavo naujas vietas. Tai padaryti jiems padėjo paslaptingi Te Lapos žiburiai, - rašo focus.ua.

Te Lapa - tai paslaptinga šviesa, kurios išvaizda glumina mokslą.

Mokslininkams nepavyko nustatyti, kaip atsiranda šis polinezietiškas "kompasas". Ir nors yra daugybė teorijų, visos jos nepajėgia paaiškinti šio reiškinio.

Gali būti, kad jis niekada nebus paaiškintas, praneša "Ancient Origins".

Sunku paaiškinti reiškinį

Polineziečiai nuo seno pasakoja apie paslaptingą reiškinį, padėjusį jų protėviams surasti naujas salas - Te Lapa, išvertus iš anglų kalbos "mirganti šviesa".

Šis terminas reiškia šviesą, atsispindinčią nuo vandenyno paviršiaus ir vedančią paskui ją į naujas salas.

Senovės polineziečių jūrininkai naudojo šį reiškinį kaip patogią navigacijos priemonę, tačiau šiuolaikiniai mokslininkai negali paaiškinti jo prigimties.

Pirmą kartą apie šį reiškinį sužinota 1972 m., kai Davidas Lewisas jį aprašė savo knygoje "Mes, navigatoriai" (We the Navigators).

Iki tol mokslui nebuvo sunku paaiškinti visus vandenynų navigacijos būdus, tačiau Te Lapo žiburiai pasirodė esantys tikra mįslė.

Iki knygos pasirodymo buvo manoma, kad polineziečiai neturėjo jokio navigacijos būdo, o tiesiog dreifavo vandenyne, atsitiktinai atsitrenkdami į salas.

Mokslininkai tuo metu nesugebėjo paaiškinti Te Lapo šviesų atsiradimo priežasties, o vėliau, 1993 m., Marianne George kartu su Lewisu leidosi į kelionę, kad ištirtų šį reiškinį.

Senovės polineziečių navigatoriai naudojo jį kaip patogų navigacijos būdą, tačiau šiuolaikiniai mokslininkai negali paaiškinti jo prigimties

Organizatorių nuotr.

Nuotrauka: Wikimedia Commons

Salose jie sutiko Te Aliki Kawei, Taumako salos vadą, taip pat patyrusį navigatorių. Jis ne kartą padėjo tyrinėtojui pamatyti šį reiškinį ir daugiau apie jį paaiškino.

Plaukimas baidarėmis per vandenyną

Marianne George apibūdino Te Lapo šviesas kaip gamtos reiškinį, kuris sukelia švytėjimą ant vandens.

Vandenyne iš tiesų buvo galima plaukioti, nors ir su tam tikrais apribojimais: kaip nurodė Kaveja, didžiausias atstumas, iš kurio galima matyti Te Lapą, yra apie 190 kilometrų, nors geriau naudoti šviesas iš 160 kilometrų atstumo.

Tyrėjai šį reiškinį apibūdina kaip linijinę šviesą, pasirodančią horizonte ir geriausiai matomą naktį.

Lewisas, kuris taip pat matė šviesas, apibūdino jas kaip "dryžius", "mirksnius", "blyksnius", "rodykles" arba "šviesulius".

Jis taip pat pastebėjo, kad kuo arčiau kranto, tuo dažniau mirgėjo.

Tačiau visa tai nepaaiškina šviesų šaltinio: Džordžas, dažnas keliautojas, atmetė visą sąrašą tikėtinų reiškinių, kurie galėtų būti Te Lapo šviesų šaltinis..

Mokslininkai aklavietėje

Mokslininkai netiki, kad Te Lapo šviesų negalima paaiškinti. Jie mano, kad neaiškumo priežastis yra ta, kad tai menkai ištirtas ir nedokumentuotas reiškinys, todėl jį sunku tirti.

Kad ir kaip ten būtų, polineziečių žodiniai pasakojimai įrodo šių šviesų egzistavimą.

Skirtingose salose šiam reiškiniui apibūdinti vartojami skirtingi terminai - Nikunovo saloje jie vadinami "Te Mata" ("Jūrų šlovė"), o Tongos saloje - "Te Tapa" ("Šviesos pliūpsnis").

Polinezijos jūrininkai buvo gerokai anksčiau už pirmuosius Europos tyrinėtojus: primityviomis kanojomis jie užkariavo Ramųjį vandenyną, įveikdami didžiulius atstumus.

Tai, kaip jiems sekėsi, palieka mokslą abejingą ir įrodo, kad net ir turėdamas šiuolaikines galimybes jis toli gražu nėra visagalis.

Organizatorių nuotr.

Nuotrauka: Wikimedia Commons

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder