Mokslininkai nustatė labai neįprastą mūsų planetos praeities laikotarpį.
Mokslininkų komanda nusprendė išsiaiškinti, kas vyko prieš 15-6 mln. metų, kai vandenynų plutos formavimasis sumažėjo 35 proc.
Šis plutos formavimosi sulėtėjimas lėmė vandenynų baseinų gilėjimą.
Atlikdami tyrimą, mokslininkai sudarė skirtingas pradines sąlygas vandenyno plutos plotui ir amžiui bei jos irimo greičiui ir apskaičiavo, kad senovėje sulėtėjęs jūros dugno plėtimasis būtų lėmęs 26-32 metrų jūros lygio kritimą.
Šis dydis prilygsta jūros lygio pokyčiui, kuris įvyktų šiandien, jei ištirptų visas Rytų Antarktidos ledo skydas (didžiausias Žemės ledo skydas), tačiau atvirkštine tvarka.
Be to, tyrėjai apskaičiavo, kad nuo 15 mln. iki 6 mln. metų iš apačioje esančios karštos mantijos į vandenyną tekanti šiluma iš viso būtų sumažėjusi apie 8 proc., o hidroterminis srautas prie vandenynų keterų būtų sumažėjęs dar labiau (35 proc.).
Jie mano, kad šis sumažėjimas galėjo sukelti reikšmingų vandenynų cheminių savybių pokyčių.
Ankstesniame darbe kai kurie iš tų pačių tyrėjų iškėlė prielaidą, kad 35 proc. sulėtėjęs žemės plutos formavimasis galėjo lemti vulkaninių šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo sumažėjimą, taigi ir visuotinį atšalimą tuo pačiu laikotarpiu.
Jei toks sumažėjimas būtų įvykęs, jūros lygis dėl terminio jūros vandens suspaudimo ir didesnio žemynų ledo sluoksniuose sulaikomo vandens kiekio galėjo sumažėti dar daugiau nei 60 metrų.
Pakrančių uolienų sluoksniuose yra nedaug įrodymų apie jūros lygio pokyčius per pastaruosius 15 mln. metų.
Nepaisant to, naujieji skaičiavimai atitinka esamų sekos stratigrafijos duomenų, surinktų Naujojo Džersio pakrantėje ir Naujosios Škotijos pakrantėje, interpretacijas, sakė mokslininkai.
Nors tai nėra pirmas tyrimas, kuriuo remiantis tektoninių plokščių poslinkio greičiu įvertinami praeities jūros lygio pokyčiai, jis apima naujesnį laikotarpį, yra didesnės skiriamosios gebos ir pasižymi didesniu statistiniu patikimumu.
Rašyti komentarą