Putino energetinio superpelno pabaiga. Rublio kursas po ES embargo nukrito iki naujų žemumų

(1)

Rusijos valiutų rinka toliau ritasi žemyn, nes dėl naujų Vakarų sankcijų smarkiai mažėja ekonomikos pajamos iš žaliavų, - skelbia moscowtimes.

Pirmadienį, vasario 13 d., Maskvos biržoje JAV dolerio ir euro kursas pasiekė naujas aukštumas nuo praėjusių metų balandžio mėn.: JAV valiutos kursas pakilo iki 73,8775 rublio, o Europos valiutos - iki 79,2450 rublio.

Nuo vasario pradžios rublis prarado daugiau kaip tris rublius, o jo smukimo dolerio atžvilgiu serija - devynios dienos iš eilės - buvo ilgiausia per pastaruosius keturis mėnesius.

"Rusijos valiutos kursas mažėja daugiausia dėl sumažėjusių įplaukų užsienio valiuta į Rusijos Federaciją dėl išorinių apribojimų Rusijos eksportui", - sako investicinės bendrovės "Veles Capital" bankininkystės ir pinigų rinkos analizės skyriaus vadovas Jurijus Kravčenka.

Gruodžio 5 d. Europos Sąjunga įvedė Rusijos naftos embargą ir "kainų lubas", po kurių rusiškos "Urals" naftos kaina nukrito iki žemiausio lygio nuo pandemijos laikų, t. y. iki 50 JAV dolerių už barelį.

Vasario mėn. panašios priemonės taip pat buvo taikomos naftos produktams, kurių eksportas iš jūrų uostų vasario 1-12 d. sumažėjo 10 %, praneša "Reuters".

Dujų pajamos smarkiai sumažėjo kartu su eksporto apimtimis, kurios praėjusiais metais sumažėjo iki devintojo dešimtmečio pabaigos lygio, o šiemet, kaip prognozuoja Tarptautinė energetikos agentūra, gali būti mažiausios per 40 metų.

"Tai Putino energetinio superpelno pabaiga", - sako Tarptautinio finansų instituto (IIF) vyriausiasis ekonomistas Robinas Bruksas.

Jau sausio mėnesį Centrinis bankas užfiksavo einamosios sąskaitos deficitą - grynasis užsienio valiutos įplaukimas į ekonomiką pagal pagrindinius sandorius sudarė tik 8 mlrd. dolerių.

Ši suma yra ne tik mažesnė už rekordinius 2022 m. duomenis, bet ir už vidutinę sausio mėnesio vertę per pastaruosius 14 metų, nurodė Bruksas.

Palyginti su 2022 m. sausio mėn., perteklius sumažėjo 2,5 karto, priduria V. Kravčenka.

Vasaris gali sukelti naujų problemų Rusijos ekonomikai, nes du trečdaliai jos užsienio valiutos pajamų gaunama iš angliavandenilių eksporto: nukreipti sankcionuotą benziną ir dyzeliną į Aziją bus daug sunkiau, nes paklausos paprasčiausiai nėra, įspėja "Alfa Bank" vyriausioji ekonomistė Natalija Orlova.

Pajamos iš eksporto neišvengiamai mažės - gali sumažėti iki 50 proc., sakė "Cresco Finance" turto valdytojas Stepanas Suminas.

"Panašu, kad papildomą neigiamą poveikį rubliui padarė pranešimai apie rengiamą naują Europos sankcijų paketą, įskaitant sankcijas keturiems Rusijos bankams", - pažymi V. Kravčenka.

"Alfa Bank" gali būti įtrauktas į juodąjį sąrašą, užblokuotas visas turtas ir uždraustos korespondentinės sąskaitos.

Be to, ES ketina išplėsti technologinius apribojimus ir uždrausti tiekti į Rusiją žemės ūkio ir miško ruošos techniką.

PSB analitikas Jegoras Žilnikovas tikisi, kad per savaitę dolerio kursas toliau kils ir gali pasiekti 75 rublius.

Tikėtina, kad eksporto pajamų mažėjimas tęsis visą pirmąjį pusmetį, perspėja "Freedom Finance Global" analitikas Vladimiras Černovas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder