Pro Žemę praskries asteroidas

Rugpjūčio 12-ąją pro Žemę praskries "potencialiai pavojingas" mėlynojo banginio dydžio asteroidas

Rugpjūčio 12-ąją pro Žemę praskries "potencialiai pavojingas" mėlynojo banginio, didžiausio planetos gyvūno, dydžio asteroidas, teigia NASA.

Tikimasi, kad asteroidas, pavadintas 2015 FF, 08.09 UTC (09.09 val. Lietuvos laiku) priartės prie Žemės paviršiaus per 0,02864 astronominio vieneto, t. y. maždaug 2,6 mln. mylių. 

2015 FF skersmuo svyruoja nuo 42 iki 92 pėdų (nuo 13 iki 28 metrų) - tai reiškia, kad jis gali būti vidutinio dydžio kaip mėlynasis banginis (90 pėdų) arba beveik tris kartus ilgesnis už Londono autobusą.

Kai 2015 FF skries pro Žemę, jis skries 9,1 km per sekundę arba 20 512 mylių per valandą greičiu - maždaug 30 kartų didesniu už garso greitį. 

Nepaisant to, kad asteroidas yra daugiau nei 10 kartų toliau už Mėnulį, jis priskiriamas prie artimų Žemei objektų (NEO) ir yra stebimas kosmoso agentūros. 

2015 FF taip pat yra "potencialiai pavojingas", nes priartėjo prie Žemės per 0,05 astronominio vieneto (4,65 mln. mylių), nors yra daug mažesnis už kitus potencialiai pavojingus objektus (PHO). 

Asteroidas - tai didelis uolienos gabalas, likęs po susidūrimų arba ankstyvojoje Saulės sistemoje. Dauguma jų yra tarp Marso ir Jupiterio pagrindinėje juostoje.

Kometa - tai uoliena, padengta ledu, metanu ir kitais junginiais. Jų orbitos nutolusios nuo Saulės sistemos.

Meteoru astronomai vadina šviesos blyksnį atmosferoje, kai sudega nuolaužos.

Pačios šios nuolaužos vadinamos meteoroidu. Dauguma jų yra tokie maži, kad išgaruoja atmosferoje.

Jei kuris nors iš šių meteoroidų pasiekia Žemę, jis vadinamas meteoritu.

Meteorai, meteoroidai ir meteoritai paprastai kyla iš asteroidų ir kometų.

Nors 2015 FF - kurį galima stebėti NASA svetainėje - yra nutolęs 2,6 mln. km, astronominiu požiūriu tai yra palyginti arti.  

Dėl šios priežasties 2015 FF apibrėžiamas kaip NEO, nors ir nesitikima, kad jis padarys žalos.  

NEO - tai asteroidas arba kometa, kurių orbita patenka į zoną, esančią maždaug 91-121 mln. mylių (195 mln. km) atstumu nuo Saulės, arba pro ją, o tai reiškia, kad jis gali praskrieti maždaug 30 mln. mylių (50 mln. km) atstumu nuo Žemės orbitos. 

"NEO - tai kometos ir asteroidai, kuriuos artimųjų planetų gravitacinė trauka pastūmėjo į orbitas, leidžiančias jiems patekti į Žemės apylinkes", - sakė NASA.

"Kometos, sudarytos daugiausia iš vandens ledo ir dulkių dalelių, iš pradžių susiformavo šaltoje išorinėje planetų sistemoje, o dauguma uolinių asteroidų susiformavo šiltesnėje vidinėje Saulės sistemoje tarp Marso ir Jupiterio orbitų. 

Mokslininkų susidomėjimą kometomis ir asteroidais daugiausia lemia tai, kad jie yra palyginti nepakitusios Saulės sistemos formavimosi prieš maždaug 4,6 mlrd. metų liekanos. 

2015 FF, kurio didžiausias skersmuo yra 92 pėdos, iš tikrųjų yra menkas, palyginti su didžiausiu žinomu asteroidu - Ceresa, kurios skersmuo yra 580 mylių (daugiau nei 3 mln. pėdų).  

Jis taip pat yra mažas, palyginti su 3 280 pėdų pločio "7482 (1994 PC1)" - asteroidu, kuris sausio mėnesį priartėjo prie Žemės.  

Remiantis viešai prieinamais NASA duomenimis, nuo pirmadienio buvo aptikti 29 385 NEO. 

NASA Artimųjų Žemės objektų programos duomenimis, vidutiniškai kas 5 000 metų į Žemę atsitrenkia futbolo aikštės dydžio akmuo, o kas milijoną metų - civilizaciją sunaikinantis asteroidas. 

Siekdama kovoti su asteroidais, kurie vieną dieną gali priartėti per arti, grėsme, NASA suformavo planetų gynybos programą, į kurią įeina ir praėjusių metų lapkritį startavusi dvigubo asteroido nukreipimo bandomoji misija (DART). 

DART buvo paleista "SpaceX Falcon 9" raketa, o šių metų spalio mėn. zondas sąmoningai atsitrenks į asteroido paviršių. 

Jis nusitaikys į nedidelį mėnulio asteroidą Dimorphos, kuris skrieja aplink didesnį asteroidą palydovą Didymos.

Kai jis ten pateks, bus tyčia atsitrenkta į asteroidą, kad šiek tiek pakeistų jo orbitą.

Nors nė vienas asteroidas nekelia grėsmės Žemei, DART kinetinis smūgis įrodys, kad erdvėlaivis gali savarankiškai nusigauti iki tikslinio asteroido ir kinetiniu būdu į jį atsitrenkti.

Paskui, naudojant Žemėje esančius teleskopus, kuriais bus matuojamas smūgio poveikis asteroidų sistemai, misija pagerins modeliavimo ir prognozavimo galimybes, kad būtų galima geriau pasiruošti realiai asteroidų grėsmei, jei tokia kada nors būtų aptikta.

asteroidas

asteroidas

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder