Rusijoje hipergarsinių raketų kūrėjai suimti už valstybės išdavystę

(1)

Valstybės išdavystės bylų banga, užplūdusi Rusiją prasidėjus karui Ukrainoje, pasiekė ir didžiausią šalies gynybos pramonės mokslo centrą.

Tris Novosibirsko teorinės ir taikomosios mechanikos instituto (ITPM) mokslininkus, dalyvaujančius kuriant hipergarsinius orlaivius, saugumo pajėgos vieną po kito suėmė pagal straipsnį, kurio maksimali bausmė šiemet tapo įkalinimas iki gyvos galvos.

Antradienį, gegužės 16 d., ITPM darbuotojai paskelbė atvirą laišką, kuriame informavo apie technikos mokslų daktaro ir vyriausiojo mokslininko Valerijaus Zvegincevo, įkūrusio instituto Didelio greičio aerodinamikos laboratoriją, suėmimą įtariant valstybės išdavyste.

Nuo balandžio 7 d. V. Zvegincevui taikomas namų areštas.

Organizatorių nuotr.

Anatolijus Maslovas, Aleksandras Šipliukas ir Valerijus Zvegincevas

Jo tiesioginis viršininkas, IMPM direktorius Aleksandras Šipliukas, buvo patalpintas į Lefortovo kardomojo kalinimo centrą dar praėjusių metų rugpjūtį, praėjus kelioms dienoms po vyriausiojo mokslininko Anatolijaus Maslovo suėmimo.

Abiem buvo pateikti kaltinimai pagal tą patį Rusijos baudžiamojo kodekso 275 straipsnį "Išdavystė".

Academ.info duomenimis, A. Maslovas buvo įtariamas perdavęs Kinijai duomenis, susijusius su hipergarsinėmis technologijomis. 

Šipliukas ir Maslovas daugiau kaip 10 metų dirbo prie hipergarsinių raketų kūrimo.

Eksperimentinį tokių ginklų projektą jie pristatė dar 2012 m. moksliniame seminare Prancūzijoje, pažymėjo "Reuters".

Po ketverių metų pasirodė abiejų mokslininkų bendrai parengtas straipsnis apie aerodinaminius tyrimus hipergarsiniu greičiu.

Pastaraisiais metais A. Šipliukas taip pat dirbo prie hipergarsinių raketų apsauginės dangos - šiai temai skirtas jo darbas, cituojamas internete, rašė "The Telegraph". 

Iš viso Rusijos mokslų akademijos Sibiro skyriuje, kuris garsėja stipriu fizikos ir matematikos srities potencialu, baudžiamojon atsakomybėn patraukta 16 žmonių, tarp jų ir buvęs vadovas, RAS akademikas Aleksandras Asejevas.

Vienas iš mokslininkų, 54 metų Dmitrijus Kolkeris, Novosibirsko valstybinio universiteto Kvantinių optinių technologijų laboratorijos vadovas, mirė Maskvos sulaikymo centre netrukus po to, kai buvo suimtas FSB.

Apie hipergarsinių ginklų kūrimą Rusijoje paskelbė prezidentas Vladimiras Putinas 2018 m. kovo 1 d. kreipdamasis į Federalinį Susirinkimą.

Animuotoje prezentacijoje, kurioje buvo rodomi paleidimai JAV teritorijoje, V. Putinas deputatams, senatoriams ir pareigūnams parodė prieštankinę raketą "Cirkon" ir tarpžemyninę balistinę raketą "Avangard" su sklendžiančiuoju bloku.

Pastaroji, V. Putino teigimu, pasiekia didesnį nei 20 machų greitį ir skrydžio metu ištirpsta "kaip eskimas".

V. Putinas taip pat pristatė hipergarsinę raketų sistemą KINŽAL, kuri, pasak prezidento, "garantuotai įveiks" ne tik esamas, bet ir būsimas priešlėktuvinės ir priešraketinės gynybos sistemas.

Gegužės 4 d. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadovybė paskelbė, kad numušė "KINZHAL", naudodama dar praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje sukurtas JAV priešlėktuvinės gynybos sistemas "Patriot", kurias Kijevas gavo iš Vokietijos ir Nyderlandų.

Informaciją apie raketos perėmimą vėliau oficialiai patvirtino Pentagonas.

Kremlius nekomentavo hipergarsą kuriančių mokslininkų sulaikymo dėl įtarimų valstybės išdavyste, trečiadienį per brifingą sakė prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

"Rusijos specialiosios tarnybos dirba, jos vykdo savo funkcijas, tai labai rimtas kaltinimas", - sakė jis ir pridūrė, kad nuteisti asmenį gali tik teismas.

THE MOSCOW TIMES

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder