Rusijos ir Vakarų konflikte - atoslūgis?

Rusija, JAV vyriausybės duomenimis, „per praėjusias 24 valandas" dar labiau sustiprino savo pajėgas Ukrainos pasienyje. Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministras sako, kad karo Rusija nenori, tik ketina ginti „savo interesus".

„Jei kalbėsime apie rusų pajėgų telkimą, tai matome, kad ir per praėjusias 24 valandas Rusija tęsė kovinių dalinių telkimą vakarinėje šalies dalyje ir Baltarusijoje", - oficialiai pareiškė Pentagono atstovas Džonas Kirbis (John Kirby).

Tiesa, telkimas esą nebuvo „dramatiškas", tačiau jis ir „nėra sustojęs".

Dž.Kirbis paskelbė ir apie tolesnę karinę paramą Ukrainai. Ji esą jau netrukus pasieks šalį. „Mes po vieną nevardysime kiekvieno daikto šiose siuntose", - sakė jis.

Turint omenyje pajėgų telkimą Ukrainos pasienyje, esą reikia būti atsargiems su šia informacija. „Mes nuolat palaikome kontaktą su Ukraina dėl jos poreikių ir pajėgumų", - sakė Pentagono atstovas.

Vakar Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, jog Maskva nenori karo, bet neleis, kad jos interesai būtų ignoruojami.

„Jei tai priklausys nuo Rusijos, karo nebus. Mes nenorime karo", - interviu keturių Rusijos radijo stočių vadovams sakė S.Lavrovas. „Taip pat neleisime ignoruoti mūsų interesų", - pridūrė jis.

Jo pastabos išsakytos po to, kai JAV ir NATO atsakė į Rusijos keliamus saugumo reikalavimus, mainais į įtampos dėl Ukrainos mažinimą.

Tarp reikalavimų - draudimas Ukrainai įstoti į NATO ir steigti naujas karines bazes buvusiose sovietinėse šalyse.

Rusija užvakar pareiškė, kad gautame atsakyme į jos nuomonę neatsižvelgta, tačiau neatmetė tolesnių derybų.

S.Lavrovas vakar sakė, kad JAV atsakymas turi „kruopelę racionalumo" antriniais klausimais.

Jis pridūrė, kad JAV atsakymas buvo „beveik diplomatinio mandagumo pavyzdys", o NATO atsakymas - labai „idealizuotas". „Man buvo šiek tiek gėda dėl žmonių, kurie rašė šiuos tekstus", - aiškino S.Lavrovas.

S.Lavrovas sakė, kad tolesnių Vakarų sankcijų įvedimas, pavyzdžiui, asmeninės priemonės prezidentui Vladimirui Putinui ir Rusijos pašalinimas iš SWIFT mokėjimų sistemos, būtų tolygus „ryšių nutraukimui" su Rusija. „Manau, kad tai neatitinka nei vienos šalies interesų", - sakė jis.

Vakarai grasina pasekmėmis



Europos Komisijos pirmininkė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) vakar akcentavo, kad Rusijos invazijos į Ukrainą atveju Maskva gali būti pašalinta iš SWIFT mokėjimų sistemos, taip pat nutrauktas „Nord Stream 2" projektas.

„Neatmetama jokia galimybė", - sakė ji interviu CNN, atsakydama į klausimą apie atitinkamas sankcijas. Kartu U.fon der Lejen pažymėjo, kad mėginama rasti sprendimą prie derybų stalo, tačiau ruošiamasi ir blogiausiam.

Kaip Vakarų reakcija į invaziją jau kurį laiką diskutuojamas Rusijos pašalinimas iš SWIFT sistemos - tai laikoma ekonomine branduoline bomba.

Tai reikštų, kad Rusijos finansų institutai būtų atkirsti nuo globalios finansų sistemos, nes SWIFT yra tarptautiniu mastu svarbi sistema keistis informacija apie transakcijas. Tačiau tai gali paveikti ir Europos ekonomiką.

„Nord Stream 2" dujotiekis, kuriuo, apeinant Ukrainą, rusiškos dujos turėtų tekėti į Vokietiją, jau baigtas tiesti, tačiau dar nepradėtas eksploatuoti. Ir Vokietijos vyriausybė pabrėžia, kad projekto sustabdymas yra viena iš galimybių.

Amerikiečiai vakar eilinį kartą pastebėjo, jog „nemato ateities „Nord Stream 2" dujotiekiui". „Jei Rusija surengs invaziją į Ukrainą, „Nord Stream 2" nebus paleistas, - sakė aukšta JAV diplomatė Viktorija Naland (Victoria Nuland). - Manau, kad iš Berlyno girdimi pareiškimai yra labai aiškūs".

Anot V.Naland, Vašingtonas tęsia pokalbius su Vokietijos vyriausybe šiuo klausimu. Ji, be to, atkreipė dėmesį į tai, kad vokiečių institucijos dar neišbandė ir nesertifikavo dujotiekio.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Analena Berbok (Annalena Baerbock) dar kartą įspėjo dėl padarinių dujotiekiui, jei Rusijos pajėgos įžengs į Ukrainą. Per debatus Bundestage dėl Ukrainos konflikto ministrė ketvirtadienį dar kartą pagrasino „griežtu atsaku" į galimą konflikto eskalaciją.

„Naujos agresijos atveju mes turėsime platų spektrą atsakomųjų priemonių, įskaitant „Nord Stream 2", - sakė ji.

V.Naland, be to, paragino Kiniją konflikte išnaudoti savo įtaką Rusijai. „Jei Ukrainoje kils konfliktas, tai nebus gerai ir Kinijai", - sakė pareigūnė.

Pekinas esą turi primygtinai spausti sąjungininkę diplomatinėmis priemonėmis spręsti krizę.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder