Europos Sąjunga

Rusijos milijardieriai iš Europos išsivežė turto už 50 mlrd. dolerių

(2)

Dėl karo Ukrainoje nutrūkę Rusijos ekonominiai ryšiai su pasauliu, Vakarų šalių įvestos sankcijos oligarchams ir bendrovėms bei Kremliaus siekis nacionalizuoti elitą privertė milijardierius grąžinti savo turtą į Rusiją arba perkelti jį į šalis, kurias Maskva dabar laiko "draugiškomis".

Agentūros "Bloomberg" skaičiavimais, nuo karo Ukrainoje pradžios šis procesas paveikė mažiausiai 50 mlrd. dolerių vertės turtą.

Prieš karą stambūs verslininkai dažnai registruodavo savo įmones Europos šalyse, pasinaudodami mokesčių lengvatomis, galimybe kotiruoti akcijas Vakarų biržose ir teisine sistema, kuri garantavo nuosavybės apsaugą ir teisingą teismą kilus komerciniam ginčui.

Tačiau po invazijos daugelis šių lengvatų išnyko: visų pirma vyriausybė veiksmingai sustabdė dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis su 38 "nedraugiškomis" šalimis, įskaitant Nyderlandus ir Kiprą, kurios buvo populiarios tarp Rusijos verslininkų, ir apsunkino dividendų mokėjimą į užsienį.

Dėl to holdingo bendrovės ėmė perkelti savo registraciją į Rusiją, kur valdžios institucijos joms taip pat siūlo vidaus ofšorus ir "draugiškas" šalis. 

Pavyzdžiui, Vladimiras Lisinas (pagal naujausią "Forbes" milijardierių reitingą jo turtas - 22,1 mlrd. dolerių) savo NLMK ir "First Freight Company" akcijas iš Kipro perkėlė į Abu Dabį.

Logistikos bendrovės "Globaltrans" akcininkai nuėjo tuo pačiu keliu; tai turėtų leisti jiems "atblokuoti kai kuriuos grupės vidaus sandorius", sakoma jos pareiškime.

Aukso kasykla "Polymetal International" (pagrindinis akcininkas - Aleksandras Nesis, 2,1 mlrd. JAV dolerių), kuri buvo registruota Didžiosios Britanijos Džersio saloje ir kurios akcijomis buvo prekiaujama Londono vertybinių popierių biržoje, rugpjūtį jas išbraukė iš prekybos ir įregistravo Kazachstane.

Pagrindine prekybos jos akcijomis platforma tapo Tarptautinio finansų centro Astanos birža.

Kitos bendrovės perkelia turtą į Rusiją. Vieni pirmųjų - Andrejus Gurjevas ("Phosagro", 9,7 mlrd. JAV dolerių) ir Viktoras Rašnikovas ("MMK", 10,2 mlrd. JAV dolerių), kurie perkėlė šeimos turtą iš Šveicarijos ir Kipro į Rusiją, pažymi "Bloomberg".

"Ryšys tarp Rusijos ir Kipro pinigų pervedimo srityje dabar neveikia taip gerai", kaip anksčiau, pastebi Aleksejus Kuznecovas, "B1" (buvęs "Ernst & Young" Rusijos padalinys) partneris.

Jis priduria, kad problemą galima išspręsti pervedant turtą į draugiškas jurisdikcijas arba į Rusiją.

Dviejuose specialiuose administraciniuose rajonuose (vidiniuose ofšoriniuose centruose) gyventojų skaičius pasiekė 190, o dar apie 40 prašymų dėl perregistravimo yra tvarkomi, gegužės mėn. sakė ekonomikos plėtros ministro pirmasis pavaduotojas Ilja Torosovas.

Pirmadienį Rytų ekonomikos forume jis teigė, kad šis skaičius jau siekia 254, iš kurių 115, pasak Torosovo, užsiregistravo šiais metais.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder