Lyčių darbo užmokesčio skirtumas Europoje vis dar labai ryškus.
Keletas rodiklių rodo moterų ir vyrų nelygybę daugelyje sričių, tačiau ekonominis gyvenimas yra viena iš pagrindinių sričių, kuri labiausiai veikia moteris.
Nepaisant tam tikro pagerėjimo Europoje, moterys vis dar kenčia nuo lyčių atotrūkio, kai kalbama apie darbo užmokestį, dalyvavimą darbo rinkoje, užimtumą ir hierarchinę padėtį darbo vietoje.
Tarptautinę moters dieną (kovo 8 d.), kurią Jungtinės Tautos kasmet mini siekdamos atkreipti dėmesį į lyčių problemas, "Euronews Next" analizuoja pagrindinių rodiklių duomenis, kad susidarytų geresnį vaizdą apie dabartinį lyčių atotrūkį.
Kiek moterys uždirba mažiau nei vyrai?
Pastaraisiais metais vis dažniau kalbama apie lyčių darbo užmokesčio nelygybę.
Nepakoreguotas vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas yra svarbus rodiklis, rodantis vyrų ir moterų vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio skirtumą, išreikštą procentais nuo vyrų vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio.
Jame neatsižvelgiama į išsilavinimą, amžių, dirbtų valandų skaičių ar darbo pobūdį.
Iš esmės šis rodiklis parodo, kiek mažiau moterys uždirba nei vyrai.
2022 m. ES lyčių atotrūkis buvo 12,7 proc.
Kitaip tariant, moterys per valandą vidutiniškai uždirbo 12,7 proc. mažiau nei vyrai.
Tai reiškia, kad vidutiniškai moterys uždirbo 87,3 euro už kiekvieną vyrų uždirbtą 100 eurų. Trumpai tariant, moterys turėtų dirbti papildomai 1,5 mėnesio, kad kompensuotų šį skirtumą.
Moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas (2022 m.)
Moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis ES ir Europos laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) šalyse labai skiriasi. Kai kuriose šalyse 2022 m. jis viršys 17 proc.
Didžiausias moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas buvo Estijoje (21,3 proc.), po to Austrijoje (18,4 proc.), Šveicarijoje ir Čekijoje (abiejose šalyse 17,9 proc.).
Lietuvoje moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas buvo 12 procentų
Liuksemburgas (-0,7 proc.) buvo vienintelė šalis, kurioje šis rodiklis buvo neigiamas, t. y. moterys uždirbo šiek tiek daugiau nei vyrai.
Išskyrus Liuksemburgą, Italijoje, Rumunijoje ir Belgijoje vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumai buvo mažiausi - mažesni nei 5 proc.
Tarp ES didžiojo ketverto šalių Vokietijoje (17,7 proc.) ir Prancūzijoje (13,9 proc.) atotrūkis buvo didesnis už ES vidurkį.
Ar mažėja vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas Europoje?
Vienas iš Europos Komisijos tikslų - mažinti moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumus bloko šalyse. Ar šia linkme padėtis gerėja? Pažanga daroma, tačiau ji lėta.
2012-2022 m. ES moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis sumažėjo 3,7 procentinio punkto (p. p.) - nuo 16,4 proc. iki 12,7 proc.
Darbo užmokesčio skirtumas padidėjo šešiose šalyse
Šešiose šalyse - Slovėnijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Maltoje, Maltoje, Šveicarijoje ir Lietuvoje - moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas padidėjo nuo 0,1 iki 3,7 procentinio punkto.
Žymus pagerėjimas Ispanijoje, Estijoje ir Islandijoje
Labiausiai lyčių darbo užmokesčio atotrūkis sumažėjo Ispanijoje - 10 procentinių punktų per laikotarpį, po to Estijoje (8,6 procentinio punkto), Islandijoje (8,4 procentinio punkto) ir Liuksemburge (7,6 procentinio punkto).
Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje taip pat užfiksuotas reikšmingas sumažėjimas - atitinkamai 5 ir 4,7 procentinio punkto.
Ar moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumai privačiajame sektoriuje didesni?
Taip, yra.
2022 m. moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis privačiajame sektoriuje buvo didesnis nei viešajame sektoriuje 21 iš 24 Europos šalių.
ES duomenų agentūros "Eurostat" duomenimis, taip gali būti todėl, kad darbo užmokestis viešajame sektoriuje daugiausia nustatomas pagal skaidrias darbo užmokesčio skales, kurios ES taikomos vienodai vyrams ir moterims.
Darbo užmokesčio skirtumas viešajame sektoriuje buvo didesnis tik Portugalijoje, Slovėnijoje ir Suomijoje.
Kipre užfiksuotas neigiamas viešojo sektoriaus darbo užmokesčio atotrūkis (-0,2 proc.), o tai rodo, kad moterims mokama daugiau nei vyrams.
Visose ES šalyse daugiau dirba vyrai
2023 m. 15-64 metų amžiaus vyrų užimtumo lygis ES bus 74,7 proc. ir 9,8 procentinio punkto didesnis nei moterų (64,9 proc.).
Visose ES šalyse vyrų užimtumo lygis buvo didesnis nei moterų - nuo 0,3 procentinio punkto Lietuvoje iki 19,1 procentinio punkto Graikijoje.
Išimtis buvo Turkija, šalis kandidatė, kurioje šis rodiklis siekė 34,6 procentinio punkto.
Vyrų ir moterų užimtumo lygis (2022 m.)
Darbo jėgos aktyvumo rodikliai pagerėjo, tačiau atotrūkis vis dar didelis
Moterų darbo jėgos aktyvumo rodikliai visose ES šalyse taip pat buvo mažesni nei vyrų. Remiantis EBPO duomenimis, 2022 m. ES šis atotrūkis buvo 9,9 procentinio punkto.
Rašyti komentarą