Dinozaurai

Tiranozauro skrandyje rastas jo paskutinis maistas - du mažieji dinozaurai

Mokslininkai nustatė, iš ko susidėjo prieš 75 mln. metų gyvenusio tiranozauro paskutinis maistas - du mažyčiai dinozaurai.

Mokslininkai teigia, kad toks gerai išsilaikęs gyvūnas - ir jo skrandyje rastos mažos aukos - padeda atskleisti, kaip gyveno tiranozaurai.

Tai "svarus įrodymas, kad jiems bręstant drastiškai keitėsi jų mityba", - sako Kalgario universiteto daktarė Darla Zelenicki (Darla Zelenicki).

Aptiktos liekanos priklauso gorgosauro, artimo tiranozauro giminaičio, jaunikliui.

Šis gorgozauras buvo maždaug septynerių metų amžiaus, o tai atitinka paauglystę. Mirties metu jis svėrė apie 330 kg - maždaug dešimtadalį suaugusio gorgozauro svorio.

Už jo suakmenėjusios krūtinės ląstos buvo rastos dviejų nedidelių į paukštį panašių Citipes elegans rūšies dinozaurų užpakalinės galūnės.

"Dabar žinome, kad jaunieji [tiranozaurai] medžiojo mažus dinozaurus", - sakė Zelenickis, dalyvavęs tyrime, kurio rezultatai paskelbti žurnale "Science Advances".

Organizatorių nuotr.

Jaunas gorgosauras, piešinys / Nuotraukos parašas,

Jaunas gorgosauras persekiojo mažus dinozaurus ir "pjaustė" juos aštriais dantimis

Kelios anksčiau aptiktos fosilijos leido mokslininkams daryti išvadą, kad trijų tonų svorio suaugę gorgosaurai puldinėjo didelius žolėdžius dinozaurus, gyvenusius bandomis.

Dr. Fransua Terjenas (Francois Therrien) iš Karališkojo Tyrrello paleontologijos muziejaus šiuos suaugusius tiranozaurus apibūdino kaip "visiškai nesaikingus valgytojus".

Tikriausiai jie puldinėjo stambų grobį, "perkąsdami kaulus ir nudraskydami mėsą", - sakė jis BBC.

Tačiau, pridūrė daktaras Zelenickis, "mažesni, jauni tiranozaurai tikriausiai nebuvo pasirengę šokti į raguočių dinozaurų, kurių suaugę gyvūnai svėrė tūkstančius kilogramų, bandą".

Organizatorių nuotr.

Suaugę gorgosaurai užaugdavo dešimt kartų didesni už šį 300 kg sveriantį jauniklį.

Suakmenėjusios liekanos buvo aptiktos dar 2009 m. Kanados Albertos provincijoje - populiarioje fosilijų paieškos vietoje.

Tiranozauro palaikai buvo užkasti uoloje, ir prireikė kelerių metų, kol juos pavyko iškelti. Mokslininkai ne iš karto suprato, kad viduje yra suakmenėjusios jo grobio liekanos.

Albertoje esančio Karališkojo Tyrrello paleontologijos muziejaus darbuotojai galiausiai pastebėjo, kad iš gorgozauro krūtinės ląstos kyšo nedideli užpakalinių kojų kaulai.

"Mes pašalinome akmenį nuo šonkaulių krūtinės ir atskleidėme tai, kas buvo paslėpta viduje, - paaiškino kitas pagrindinis tyrimo mokslininkas daktaras Therrien. - "Ir, oho, nuostabu - [ten buvo] ištisos užpakalinės dviejų mažų dinozaurų, kuriems buvo mažiau nei metai, kojos.

Organizatorių nuotr.

Tiranozaurai turėjo labai aštrius dantis.

Daktaras Zelenickis sakė, kad aptiktos tik užpakalinės kojos rodo, jog šis paaugęs gorgozauras, atrodo, norėjo valgyti tik jas - tikriausiai todėl, kad jos yra mėsingiausia dalis.

"Šis egzempliorius yra unikalus - jis pateikia fizinių įrodymų apie visai kitokią jaunų individų maitinimosi strategiją.

Suaugusieji galingais, į bananus panašiais dantimis kramtydavo ir išdarinėdavo mėsą, o šis gyvūnas "atrinkdavo ir net suskaidydavo savo grobį - nukąsdavo užpakalines kojas ir prarydavo jas visas".

Edinburgo universiteto ir Škotijos nacionalinio muziejaus profesorius Steve'as Brusatte'as, paleontologas, mano, kad dinozauro viduje esančio grobio tyrimas leidžia realiai pažinti šiuos gyvūnus: "Jie nebuvo tik monstrai, jie buvo tikri, gyvi padarai ir galėjo gerai maitintis."

Šaltinis: BBC

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder