Titanų ataka: ar gyvūnai gali tapti tokie pat dideli kaip dinozaurai
Tikriausiai nepamatysime sausumos žinduolių, kurie galėtų konkuruoti su dinozaurų dydžiu: nors po dinozaurų žūties žinduoliai pradėjo didėti ir užpildyti milžinišką nišą, jie negali tapti didesni.
Taip yra dėl ypatingos jų kūno sandaros, rašo IFLScience.
"Mezozojaus laikotarpiu žinduoliai buvo maži, - sakė Džordžijos universiteto Odumo mokyklos ekologijos profesorius Džonas Gittlemanas, atlikęs gyvūnų dydžio tyrimus visame pasaulyje. - Išnykus dinozaurams, žinduoliai evoliucionavo ir tapo daug didesni, nes jie evoliucionavo siekdami užpildyti turimas ekologines nišas."
Kaip pridūrė mokslininkas, daugybės skirtingų evoliucinių linijų, nepriklausomų viena nuo kitos, buvimas rodo, kad milžiniški žinduoliai visame pasaulyje atliko tuos pačius vaidmenis.
Vienas iš didžiausių žinduolių buvo senovinis raganosių protėvis Paraceratherium. Jis svėrė nuo 15 iki 20 tonų. Nepaisant to, jo palikuonys, palyginti su juo, yra nykštukiniai ir dydžiu negali prilygti dinozaurams.
Tai, kad žinduoliai negali pasiekti tokių didingų dydžių, lemia jų biologija.
Kaip aiškina biologė Felisa Smith, žinduoliai reguliuoja savo kūno temperatūrą, todėl jiems reikia dešimt kartų daugiau energijos nei tokio pat dydžio ropliams ar dinozaurams.
Tai reiškia, kad žinduoliai negali užaugti tokio dydžio, nes negali aprūpinti savo kūno reikiamu energijos kiekiu. Kita vertus, dinozaurams to nereikėjo, todėl nepanaudota energija leido jiems augti.
Taigi tikriausiai neišvysime milžiniškų šunų ar kačių, tačiau kartu tai mums sutaupo rūpesčių.
Tačiau nepamirškite driežų, kurie nereguliuoja savo temperatūros.
Rašyti komentarą