Volvelis

Volveli: mistiniai viduramžių didikų žaislai ir išmaniųjų telefonų pirmtakai

Ar kada nors pagalvojote, kad išmaniųjų telefonų programėlių ištakos siekia viduramžius? Atraskite volvelį - popierinį stebuklą, turintį turtingą istoriją, rašo "Ancient Origins".

Volvelės iš esmės buvo popierinės lentelės su besisukančiais diskais arba "ratais", ant kurių buvo įrašoma informacija.

Vartotojai galėjo sukti šiuos diskus, kad sulygintų duomenis ir atliktų skaičiavimus, todėl jie buvo pavadinti "ratų diagramomis".

Nepaisant to, kad jos buvo popierinės, jos tapo mėgstamiausiu elito įtaisu, nes, palyginti su ankstesnėmis pergamentinėmis, jas buvo palyginti lengva pasigaminti.

Organizatorių nuotr.

XIX a. Volvelis, rodantis laiką skirtingose vietovėse, palyginti su Londonu, ir žvaigždynus, matomus danguje skirtingomis datomis ir laiku / Nuotrauka: Viešoji nuosavybė

Pirmųjų volvelių kūrėju laikomas Raymondas Lullius iš Maljorkos, XIII-XIV a. mokslininkas.

Susižavėjęs arabišku prietaisu, vadinamu zairja, jis pritaikė jį į tai, ką vėliau pavadino "volveliais", kilusiais iš lotyniško žodžio "volvere", kuris reiškia "suktis".

Be to, kad buvo filosofas mokslininkas, Lullius buvo mistikas, siekęs suvienyti judaizmą, krikščionybę ir islamą. Mokslininkas net bandė atversti musulmonus Tunise.

Be religinių traktatų, jis užsiėmė alchemija, botanika, astronomija ir parašė pirmąjį katalonų romaną "Blanquerna ir didysis menas", šimtmečiu pralenkusį rinkimų teoriją.

Taigi, kaip veikė šios volvelės?

Įsivaizduokite, kad sulygiuojate ją su Polarine žvaigžde, užmerkiate vieną akį, sucentruojate apskritimus ant veido ir matote žvaigždę, besisukančią aplink centrinį apskritimą.

Taip naktį pagal dangaus šviesulių judėjimą galėtumėte nustatyti savo vietą visatoje.

Organizatorių nuotr.

XIV a. Volvelė, vaizduojanti astronominę lentelę, sukurta plunksna, juodu tušu ir tempera./ Nuotrauka: Public Domain

Išradėjas tuo neapsiribojo. Jo volvelės buvo ne tik chronometrai, bet ir sprendė religinius ginčus.

Naudodamas tarpusavyje susipynusias geometrines figūras ir raidžių grandines, Lullius siekė aprėpti visą žmogaus mąstymo spektrą.

Kai kas netgi teigia, kad jo volvelis buvo pirmasis pasaulyje analoginis kompiuteris, leidžiantis logikams sujungti skirtingus mąstymo ir kalbos aspektus.

Tačiau šie naujoviški prietaisai susilaukė skepticizmo. Viduramžiais volvelių naudotojai buvo siejami su tamsiąja magija ir kaltinami ateities nuspėjimu.

Tačiau vystantis mokslinei minčiai, volveliai tapo svarbia žinių išsaugojimo priemone, nušviečiančia nušvitimo paieškas.

Šiandien, užgožtos skaitmeninių priemonių, volvelės kartkartėmis pasirodo švietimo įstaigose, žavėdamos auditoriją savo istorine reikšme.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder