Rusijos užpuolimas

Žiniasklaida: Kinija gali pulti Rusiją iš pietų: Pekinui reikia Sibiro ir Tolimųjų Rytų

(13)

Nutekinti kariniai dokumentai, kuriuose Maskva modeliuoja Kinijos invaziją, atskleidė ilgametes Rusijos baimes dėl Kinijos.

Be precedento neturinčios informacijos apie Rusijos branduolinę doktriną, juose atskleidžiamos daugelį metų trukusios pratybos, per kurias buvo treniruojamas galimas Kinijos įsiveržimas, o tai rodo, kad karinė vadovybė labai įtariai žiūri į Pekiną.

Išsamią Rusijos baimių analizę skelbia "The Financial Times" analitikai.

Nors šiandien Kinijos ir Rusijos karo perspektyva gali atrodyti toli gražu neįtikėtina, scenarijai leidžia išsamiai suprasti, ką Maskvos kariškiai galvojo apie Kinijos keliamas grėsmes, taip pat kokią taktiką jie taikė kariniam konfliktui Ukrainoje.

Viename iš karo žaidimų scenarijų Kinija sumoka netikriems demonstrantams už susirėmimus su policija Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, o tada siunčia diversantus slapta atakuoti Rusijos saugumo infrastruktūrą.

Kai įtampa pasiekia virimo tašką, Kinija didina gynybos produkciją ir dislokuoja kariuomenės dalinius pasienyje, kaltindama Rusiją "genocidu".

Būtent taip Rusija pati vykdė Ukrainos teritorijų okupaciją - iš pradžių Krymo, paskui dalies Donbaso.

Viename iš 2014 m. pratybų scenarijų teigiama, kad santykiai perauga į konfliktą po to, kai Dasinijoje - išgalvotame šalies, kurios geografija tiksliai atitinka Kinijos geografiją, pavadinime - į valdžią ateina "nauja nacionalistinių lyderių karta".

Iš pradžių teigiama, kad Dasinija norėtų stiprinti ryšius su Šiaurės Federacija - Rusijos pseudonimu.

Tačiau giliai ciniški dasiniečiai siekia išnaudoti bet kokią įtampą tarp Šiaurės ir Vakarų šalių.

Netrukus Dasinija reikalauja, kad Šiaurė "labai nepalankiomis sąlygomis" smarkiai padidintų angliavandenilių tiekimą, kad galėtų aprūpinti energija savo perkaitusią ekonomiką. Šiaurei atsisakius, Dasinija pradeda ruoštis karui.

Kai kuriuose dokumentuose teigiama, kad Kinija gali pradėti puolimą per Kazachstaną, o tai gali lemti smūgius Vakarų Sibire ir net Urale.

Tačiau keliose pratybose, surengtose dar 2008 m., galutinis invazinių pajėgų tikslas buvo užimti Rusijos Tolimuosius Rytus.

Vienose iš kelių pratybų dėl įsiveržimo į Kazachstaną ir Vakarų Sibirą, datuotų 2014 m. liepos mėn. teigiama, kad Kinija nori rasti daugiau "gyvenamosios erdvės" savo gyventojams šiose šalyse, paversdama jas "išteklių kolonijomis".

Ekspertų teigimu, praėjusių metų lapkritį netoli Kinijos sienos vykusios pratybos, kuriose dalyvavo branduolinių raketų sistemos, rodo, kad Rusijos kariuomenė ir toliau rengiasi galimam konfliktui, kuriame gali būti naudojami taktiniai branduoliniai ginklai.

Organizatorių nuotr.

Maskva baiminosi, kad Pekinas gali pasinaudoti Rusijos silpnybėmis retai apgyvendintoje šalies dalyje, ypač stipriai baiminosi septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose, įskaitant septynis mėnesius trukusį nepaskelbtą karinį konfliktą 1969 metais.

Jos vėl sustiprėjo dešimtajame dešimtmetyje, kai nusilpusi Rusija susidūrė su rytinės kaimynės iškilimu.

Tačiau dešimtmečio pabaigoje į valdžią atėjus V. Putinui, dinamika pasikeitė. Kinija ir Rusija pasirašė susitarimą tariamai "niekada neįsiveržti" į viena kitos teritorijas ir nesuduoti pirmojo branduolinio smūgio bei atsisakė visų teritorinių pretenzijų. V. Putinas užmezgė dar glaudesnius santykius su 2012 m. į valdžią atėjusiu Xi Jinpingu.

Anksčiau žiniasklaida rašė, kad kinai pareikalavo "pavogti Vladivostoką" iš Rusijos po V. Putino "istorinių ekskursijų".
Autorius: Markas Vorošilovas
Naujausios naujienos
Tvarko "Google". Atitinka IAB "SSP". STP ID: 300

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder