Klaipėdoje – lietuvių kalbos gramatikos „tėvo“ Danieliaus Kleino pagerbimo vakaras

Klaipėdoje išskirtiniu renginiu bus paminėtos Mažosios Lietuvos kalbotyrininko Danieliaus Kleino 415–osios gimimo metinės. Klaipėdos evangelikų liuteronų bažnyčioje miestiečiai turės galimybę išgirsti aktualią paskaitą apie svarų D. Kleino palikimą Lietuvai ir pasimėgauti išskirtinio muzikinio dueto koncertu.

Daugiau nei raidės ė pradininkas

Šį pavasarį minimos 415–osios garsaus Mažosios Lietuvos liuteronų kunigo ir kalbotyrininko Danieliaus Kleino gimimo metinės. D. Kleinas yra pirmosios lietuvių kalbos gramatikos autorius.

D. Kleino gramatikos turėjo didelę reikšmę lietuvių kalbotyros raidai. Jose pirmą kartą sistemingai aprašyta lietuvių kalbos gramatinė sandara, nustatytos pastovesnės bendrinės kalbos normos, paremtos vakarų aukštaičių tarme.

Tilžėje gyvenęs D. Kleinas yra vadinamas ir raidės „ė“ autoriumi. Ši raidė išskiria lietuvių kalbos alfabetą iš kitų pasaulio kalbų, nes šios raidės nerasite jokios kitos pasaulio kalbos abėcėlėje.

Klaipėdos universiteto profesorės Dalios Kiseliūnaitės teigimu, D. Kleino palikimas lietuvių kalbai ir Lietuvos kultūrai yra gerokai platesnis.

Apie šį indėlį gegužės 30 d. Klaipėdos evangelikų liuteronų bažnyčioje (Pylimo g. 2) prof. D. Kiseliūnaitė plačiau susirinkusiems pasakos specialioje D. Kleino gimimo metinėms skirtoje paskaitoje „Ką mums davė Danielius Kleinas?“.

„Dabar Danielius Kleinas „ant bangos“ dėl lietuviškos raidės ė. Tačiau jo nuopelnai lietuvių kalbai ir kultūrai toli gražu tuo neapsiriboja. Liuteronams puikiai pažįstamos giesmės (tarp kurių ir ypač pamėgta „Jau Viešpačiui dėkokim“, giedama prieš valgį) yra išverstos Danieliaus Kleino.

Ir dar daug dalykų, pasiekusių mūsų laikus, buvo padaryta Tilžės lietuviškos liuteronų parapijos klebono ne tam, kad išgarsėtų kaip kultūros veikėjas.

Gramatikos ir kitų kalbos bei poetikos darbų adresatas buvo lietuviškose parapijose dirbantys kunigai ir lietuviškos bendruomenės. Nuo to prasidėjo ir toliau vystėsi lietuviškoji raštija, bendrinės kalbos kūrimas ir tobulinimas“, – teigia prof. D. Kiseliūnaitė.

Išskirtinis muzikinis duetas

Po prof. D. Kiseliūnaitės paskaitos susirinkusieji Klaipėdos evangelikų liuteronų bažnyčioje turės galimybę išgirsti išskirtinio muzikinio dueto pasirodymą.

Muzikinę programą publikai dovanos Linos Marijos Songailės (smuikas) ir Gabrielės Ašmontaitės Bačkuvienės (arfa) duetas „Musica Celeste“. Koncerto metu skambės garsių pasaulio kompozitorių klasikiniai kūriniai.

D. Kleino gimimo metinių renginys yra „Liuteroniškos kultūros dienų 2024“ programos dalis, kuri šiemet tęsis net 5 mėnesius. Pasak Klaipėdos evangelikų liuteronų kunigo Reincholdo Moro, kalbėti apie liuteronybės įtaką Lietuvos kultūrai ir neprisiminti D. Kleino būtų nedovanotina spraga.

„Tai yra vienas ryškiausių liuteronų atstovų, kurio indėlis į lietuvišką kultūrą ir kalbos raidą yra toks pats svarbus, kaip ir Martyno Mažvydo ar Kristijono Donelaičio. Gal net ir svarbesnis.

Todėl šiemet „Liuteroniškos kultūros dienų“ programoje ir skyrėme pagrindinį dėmesį būtent D. Kleino kultūrinio palikimo įprasminimui“, – teigė. R. Moras.

D. Kleino 415–ųjų gimimo metinių minėjimo renginys Klaipėdos evangelikų liuteronų bažnyčioje vyks gegužės 30 d. 18.00 val.

Visą Liuteroniškų kultūros dienų programą galite rasti čia.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder