Sergejus Jemeljanovas
60-metį švenčiantis gimnastas: „Dar sugebu ant lygiagretės pastovėti ant rankų“

„Širdį užplūsta neapsakomas malonumas tada, kai užaugę mano auklėtiniai į sportinės gimnastikos treniruotes atveda savo vaikus. Tada jauti tikrą palaimą. Suskaičiavau, kad parengiau net keturias gimnastų kartas“, - sakė bemaž 40 metų Klaipėdoje sportinės gimnastikos treneriu dirbantis Sergejus Jemeljanovas.

Jis balandžio 20 dieną ne kur kitur, o sporto salėje paminėjo savo 60-ąjį gimtadienį ir sulaukė gausybės auklėtinių sveikinimų.

„Džiugu, kad mano gimtadienį prisiminė daug esamų ir buvusių auklėtinių. Tokiomis akimirkomis supranti, kad valandų valandos pralieto prakaito sporto salėje nenuėjo perniek“, - akcentavo Klaipėdos „Viesulo“ sporto centro treneris S. Jemeljanovas.

Pasiteiravus, ar kada bandė skaičiuoti, kiek iš viso auklėtinių yra išlydėjęs į pasaulį, jubiliatas tik šyptelėjo ir tarė: „Bus šimtai, o gal net ir tūkstančiai. Tarkime, dabar prieš mano akis yra lapas, ant kurio surašytos Lietuvos čempionų ir prizininkų pavardės. Taigi vien tokių auklėtinių medalininkų nuo 2009 metų yra 211. O kur dar prieš tai beveik 30 metų? Suvedus visą statistiką, skaičiai būtų tiesiog įspūdingi.“

Nenuostabu, kad S. Jemeljanovui buvo įteiktas Kūno kultūros ir sporto departamento sidabro medalis už nuopelnus Lietuvos sportui.

Pirmoji meilė

Treneri, jums sukako 60 metų. Ar jaučiate laiko lėkimą?

Atvirai pasakius, jaučiuosi lygiai taip pat, kaip prieš dešimt metų. Kai aktyviai judi, sportuoji, tada ir pats tampi tarsi jaunesnis. Mėgstu pažaisti krepšinį, futbolą, per šiltesnius orus minu dviračio pedalus. Dar Liudviko Stulpino progimnazijoje dirbu fizinio ugdymo mokytoju.

Sergejų Jemeljanovą sportinė gimnastika lydi nuo dešimties metų - anksčiau jis pats dalyvaudavo varžybose.

Kai dar nevykdavo nuotolinės pamokos, susirinkdavome sporto salėje ir su septintokais ar aštuntokais pažaisdavome krepšinį. Patikėkite, su tokio amžiaus vaikinais pasportuoti kaip lygus su lygiais yra ką veikti. Bet vis bandydavau neatsilikti (šypteli).

O sportinės gimnastikos pratimus dar auklėtiniams pademonstruojate? Atliekate salto triukus?

Aš sakau taip: geras treneris yra ne tas, kuris gali tik parodyti praktiškai, o nesugeba įlįsti į auklėtinio vidų, perprasti jo psichologijos. Treneris neturi vartytis ant kilimo ir daryti triukus, treneris turi mokėti paaiškinti pratimo atlikimo techniką ir pamokyti kitų sportinės gimnastikos gudrybių be papildomų veiksmų. Bet, jei jau klausiate, ar sugebu, tai dar ant lygiagrečių ar buomo išsilaikau ant rankų.

Sergejus Jemeljanovas

„Treneris neturi vartytis ant kilimo ir daryti triukus, treneris turi mokėti paaiškinti pratimo atlikimo techniką ir pamokyti kitų sportinės gimnastikos gudrybių be papildomų veiksmų“, - įsitikinęs Sergejus Jemeljanovas.

Juk pats nuo ketvirtos klasės profesionaliai užsiiminėjau sportine gimnastika. Pamenu, kad treniruotes pradėjau lankyti tuometėje Klaipėdos 3-iojoje vidurinėje mokykloje (dabar - „Žaliakalnio“ gimnazija). Sportine gimnastika mane sudomino kūno kultūros mokytoju dirbęs Leonidas Gudimovas. Jis mane pakvietė lankyti gimnastiką. Nežinau, kodėl pasirinko mane, rodos, iš savo bendraamžių niekuo neišsiskyriau, buvau paprastas vaikas.

Įdomu ir tai, kad iki sportinės gimnastikos nebuvau lankęs jokios sporto šakos. Tai - mano pirmoji meilė, kuri nerūdija iki šiol.

Sąlygos gerėja

Iki kada pats sportavote ir kaip nusprendėte imtis trenerio darbo?

Pats sportavau ir įvairiose varžybose dalyvavau iki pat mokyklos baigimo. 1978-aisiais įstojau į Lietuvos valstybinį kūno kultūros institutą siekti trenerio amato. Institute buvo sudarytos puikios sąlygos sportuoti ir mokytis. Varžybose dalyvaudavau pagal kandidatų į sporto meistrus ir sporto meistrus programą. Tapau Lietuvos čempionatų prizininku, tačiau sporto meistro normos nepavyko įvykdyti.

1982-aisiais baigiau institutą ir gavau paskyrimą į Klaipėdą dirbti sportinės gimnastikos treneriu. Mano sportinė karjera baigėsi, gyvenimui reikėjo užsidirbti pinigų.

Sergejus Jemeljanovas su savo žmona Jelena, kuri - taip pat sportinės gimnastikos trenerė.

Dirbate „Viesulo“ sporto centre treneriu. Kokios Klaipėdoje darbo sąlygos?

Sąlygos - geros, turime puikią sporto salę. Dirbame kartu su žmona Jelena. Abu sportavome Klaipėdoje, baigėme Kūno kultūros institutą. O mūsų artimesnė draugystė prasidėjo, kai pradėjome kartu dirbti. Jelena treniravo mergaites, o aš - berniukus. Dabar abu treniruojame tik berniukus. Dukra Jelena baigė universitetą Londone, ten pasiliko ir dabar sporto klube dirba asmenine trenere.

Kalbant apie treniruočių ir darbo sąlygas, anksčiau buvo visko, net nesinori prisiminti ankstesniųjų metų, kai bendrojo lavinimo mokyklos sporto salėje per kiekvieną treniruotę tekdavo tampytis gimnastikos prietaisus. Buvo tikras košmaras, tačiau viską išgyvenome ir kantriai dirbome toliau. Dabar jau sąlygos kardinaliai pasikeitusios į gerąją pusę - visa įranga vietoje ir galime šimtu procentų atsiduoti tik darbui. Stengiamės atsinaujinti - „Viesulo“ sporto centras mums po truputį nuperka sportinio inventoriaus. Džiugu, kad sportinė gimnastika Klaipėdoje turi gražias tradicijas.

Net šeši veiksmai

Ką galėtumėte pasakyti tėveliams, kurie nori savo vaikus vesti į sportinės gimnastikos treniruotes? Kiek žinau, šį sportą pradeda lankyti labai maži vaikai?

Taip. Dauguma sporto būrelių priima vaikus nuo septynerių metukų, o mes - nuo penkerių.

Reikia pabrėžti, kad sportinė gimnastika susideda iš šešių atskirų veiksmų: žiedas, skersinis, lygiagretės, arklys, atraminis šuolis ir laisvoji programa. Jei blogai pasirodysi nors vienoje rungtyje, atsilieps galutiniam rezultatui.

Sportinė gimnastika susideda iš šešių atskirų veiksmų: žiedas, skersinis, lygiagretės, arklys, atraminis šuolis ir laisvoji programa. „Jei blogai pasirodysi nors vienoje rungtyje, atsilieps galutiniam rezultatui“, - pabrėžia Sergejus Jemeljanovas.

Gimnastikoje skaičiuojami ne tik daugiakovės, bet ir atskirų prietaisų rezultatai. Yra galimybė iškovoti pergalę ir ant vieno prietaiso.

Gimnastika ugdo lankstumą, gerina koordinaciją, jėgą, taisyklingą laikyseną, stiprėja sausgyslės, raiščiai. Tad tai naudinga ir dėl bendro fizinio pajėgumo. Neretai vaikai, kurie nuo mažų dienų lankė sportinę gimnastiką, pasiekia sporto aukštumų ir kituose būreliuose.

Kaip dirbate karantino metu?

Pandemija ir karantinas buvo apsunkinę darbą, ilgą laiką nebuvo varžybų. Džiugu, kad bent jau su aukšto meistriškumo sportininkais galime rinktis į sporto salę ir dirbti. Tai labai svarbu.

Su pradinio rengimo grupėmis, kurias lanko 13 vaikučių, iki dabar dirbame nuotoliniu būdu.

Sergejus Jemeljanovas su sportinės gimnastikos auklėtiniais.

Džiugu, kad sportinės gimnastikos bendruomenė yra labai draugiška - buvę auklėtiniai padeda paremontuoti įrangą ar sporto salę. Kiek kas gali, tiek prisideda, kad pergalėmis skambėtų Klaipėdos vardas. Tai džiugina ir nuteikia itin pozityviai.

Nori pabūti prie vandenyno

Pakalbėkime apie jūsų laisvalaikį. Ką dar, be sporto, mėgstate veikti?

Sportininkams negalima daug ilsėtis, tad neretai tenka padirbėti ir per atostogas. Organizuojame įvairias treniruočių stovyklas. Toks jau tas trenerio darbas...

Jei jau turiu laisvą valandėlę, mėgstu pabūti gamtoje ar prie jūros. Ten - geriausias poilsis.

Kokia būtų geriausia jubiliejaus dovana?

Turbūt visi žinome, kad svarbiausia - gera sveikata. Tai man ir yra geriausia dovana.

Didžiulių svajonių neturiu, viskas susieta su mano darbu. Per atostogas su savo automobiliu ir prikabinamu nameliu noriu nuvažiuoti iki Portugalijos ir pabūti prie vandenyno. Galbūt kada nors tai ir pavyks įgyvendinti.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder