NBA Domantas Sabonis pasiekė naują atkovotų kamuolių rekordą

Didžiausias Domanto Sabonio įvertinimas: ką reiškia patekimas į „All-NBA“ komandą?

Domantas Sabonis tapo pirmuoju lietuviu, išrinktu į NBA sezono geriausiųjų komandą. Kodėl tai yra didžiausias „Sacramento Kings“ vidurio puolėjo asmeninis pripažinimas ir ką tai duos geriausiam Lietuvos krepšininkui?



 

Įspūdingą sezoną sužaidęs D.Sabonis pateko tarp 15-os simbolinės „All-NBA“ komandos žaidėjų.

Kasmet tris geriausius sezono žaidėjų penketus išrenkanti NBA bendruomenė 27-erių lietuvį įvertino vieta trečiajame penkete, į kurį su D.Saboniu dar pateko De'Aaronas Foxas, Damianas Lillardas, Julius Randle'as ir LeBronas Jamesas. Pastarasis į simbolinę komandą įtrauktas jau 19-ą sezoną iš eilės.

Pirmajame penkete vietas gavo Joelis Embiidas, Giannis Antetokounmpo, Jaysonas Tatumas, Luka Dončičius ir Shai Gilgeous-Alexanderis.

Antrasis penketas sudarytas iš Nikolos Jokičiaus, Jimmy Butlerio, Jayleno Browno, Stepheno Curry ir Donovano Mitchello.

„All-NBA“ penketai šiame sezone dar buvo renkami atsižvelgiant į pozicijas, todėl D.Sabonis į jį pateko kaip vidurio puolėjas, tarp visų lygos centrų nusileidęs tik lygos MVP apdovanojimus savo trofėjų lentynose jau turintiems J.Embiidui ir N.Jokičiui.

Iki šiol joks Lietuvos krepšininkas, įskaitant ir D.Sabonį, nebuvo sulaukęs tokio pripažinimo.

Suprasti akimirksniu

  • Domantas Sabonis reguliariajame sezone rinko po 19,1 taško, 12,3 atkovoto kamuolio ir 7,3 rezultatyvaus perdavimo;
  • Jo atstovaujami „Sacramento Kings“ nutraukė 17 metų trukusią atkrintamųjų sausrą ir reguliariajame sezone Vakarų konferencijoje užėmė trečiąją vietą;
  • Atkrintamosiose „Kings“ kibo į atlapus, bet 3-4 nusileido čempionų titulą ginantiems „Golden State Warriors“.

15min paaiškina, kodėl buvimas „All-NBA“ komandos nariu yra svarbesnis net už išrinkimą į „All-Star“ rungtynes bei ką tai duos Lietuvos rinktinės aukštaūgiui.

Svarbiausias įvertinimas

„All-NBA“ penketai egzistuoja nuo pat lygos įkūrimo 1946 metais. Iš pradžių buvo renkami du, o nuo 1988-ųjų, kai lyga gerokai išsiplėtė, pridėtas ir trečiasis geriausių sezono žaidėjų penketas.

Juos, kaip ir renkant individualių apdovanojimų, tokių kaip MVP ar geriausiai besiginantis krepšininkas, laureatus, sudaro 100 pripažintų žurnalistų iš viso pasaulio.

Kodėl patekimas į „All-NBA“ komandą laikomas svarbesniu net už žaidimą žvaigždžių rungtynėse?

Pirmiausia, dėl mažesnio žaidėjų skaičiaus, kuris yra išrenkamas į tris „All-NBA“ penketus. Jei „All-Star“ pripažinimo kasmet sulaukia 24 žaidėjai, tai į simbolinę sezono komandą patenka tik 15 žaidėjų.

Organizatorių nuotr.

Be to, „All-NBA“ rinkimuose žaidėjai yra vertinami už visą reguliarųjį sezoną, o ne tik jo dalį, kaip būna renkant „All-Star“ žvaigždes, kurios paskelbiamos dar sausį arba vasario pradžioje.

Renkant „All-NBA“ penketus dažniausiai neatsižvelgiama ir į papildomus aspektus, tokius kaip žaidimo grožis, kuris aktualus renkant žvaigždžių renginio dalyvius, arba žaidėjo statusas – įprastai balsuojantys už „All-NBA“ komandas stengiasi vertinti tik krepšininko žaidimo lygį ir jo komandos pasirodymą reguliariajame sezone.

„All-NBA“ balsavime, priešingai nei „All-Star“, nedalyvauja ir už savo favoritus balsuojantys sirgaliai, dažniausiai savo bičiulius renkantys žaidėjai arba vyriausieji treneriai, kurie renkasi „All-Star“ rungtynių atsarginius krepšininkus.

„All-NBA“ komandos išrinkimas paliekamas dažniausiai nepriklausomiems žurnalistams, lygą sekantiems ir apie ją rašantiems arba kalbantiems viso sezono metu.

Svarbus yra ir pozicijų aspektas. Balsuojantys už „All-NBA“ komandoje vertus būti žaidėjus, rinkėjai turi sudaryti penketukus iš dviejų gynėjų, dviejų puolėjų ir vieno centro. Tai reiškia, jog patekdamas į trečiąjį penketą, D.Sabonis yra įvertinamas kaip trečias pagal gerumą lygos vidurio puolėjas.

Tiesa, situacija pasikeis kitame sezone, kai „All-NBA“ komandos bus renkamos nepriklausomai nuo pozicijų – žurnalistai sudarydami pirmąjį „All-NBA“ penketą turės pasirinkti tiesiog penkis geriausius lygos žaidėjus. Toks nutarimas buvo priimtas pasirašius naująją kolektyvinę sutartį tarp lygos ir žaidėjų asociacijos.

Nuo kito sezono įsigalios ir dar vienas svarbus pokytis – žaidėjai turės būti sužaidę bent 65 rungtynes reguliariajame sezone, kad turėtų galimybę patekti į simbolinę ekipą. Jei tai būtų galioję šiemet, iš 15-os išrinktų krepšininkų net penki nebūtų atitikę šio reikalavimo.

D.Sabonio tarp jų nėra: lietuvis sužaidė 79 iš 82 mačų ir pagal šį rodiklį buvo vienas iš lyderių.

Finansinės implikacijos

Patekimas į „All-NBA“ trečiąjį penketą D.Saboniui duos ir finansinę naudą.

2019 metais pasirašęs kontraktą su tuometiniu savo klubu „Indiana Pacers“, lietuvis į jį įtraukė sąlygą, kad už patekimą į „All-NBA“ komandą arba „All-Star“ rungtynes gaus 1,3 mln. dolerių premiją.

Naujai sutarčiai įsigaliojus 2020-2021 m. sezone, D.Sabonis jau dukart buvo išrinktas į žvaigždžių rungtynes ir prie kontrakto sumos susižėrė papildomus 2,6 mln. dolerių, o dabar gaus dar 1,3 mln. už patekimą į „All-NBA“ ekipą.

Bet šis įvertinimas svarbus ne tik dėl to.

Kolektyvinėje sutartyje numatyta, kad patekimas į „All-NBA“ komandą yra viena iš sąlygų, kurią įgyvendinus žaidėjas gali tikėtis supermaksimalaus (supermax) kontrakto. Taip pat į jį pretenduoja ir žaidėjai, gavę MVP arba geriausiai besiginančio žaidėjo apdovanojimus.

Supermaksimalią sutartį pasirašęs žaidėjas gali gauti net 35 proc. NBA klubo „algų kepurės“ dydžio. Šiuo metu jis siekia 122,7 mln. dolerių, o kitame sezone turėtų šoktelėti net iki 134 mln. dolerių. Tai reiškia, kad supermaksimalią sutartį po šio sezono pasirašęs krepšininkas kitąmet uždirbtų net 46,9 mln. dolerių, o jo atlyginimas augtų po 8 proc. sulig kiekvienu kitu sezonu.

Vis dėlto D.Sabonis į tokį ypatingą kontraktą pretenduoti nebegali dėl dar vienos kolektyvinės sutarties išlygos – jo gali tikėtis tik žaidėjas, vis dar rungtyniaujantis jį naujokų biržoje pašaukusioje komandoje arba krepšininkas, per karjerą į kitą ekipą iškeistas tik sykį. Taip skatinamas retesnis krepšininkų judėjimas tarp komandų ir raginama likti klubuose, kurie žaidėjus pasikvietė per naujokų biržą.

Lietuvis mainuose dalyvavo jau dusyk – 2017-aisiais iš „Oklahoma City Thunder“ persikėlė į „Pacers“, o prieš metus Indianapolį iškeitė į Sakramentą.

Dėl to D.Sabonis tikrai negaus sutarties, kurią, veikiausiai, pasirašys kitas pirmą kartą į „All-NBA“ komandą patekęs ir tais pačiais metais kaip ir D.Sabonis į lygą atėjęs žaidėjas Jaylenas Brownas. Jis su „Boston Celtics“ turėtų sudaryti penkerių metų net 295 mln. dolerių kontraktą.

D.Saboniui tikriausiai teks tenkintis daugiau negu perpus menkesniais pinigais. Pagal kolektyvinę sutartį, jo naujo kontrakto suma negali viršyti 140 proc. praėjusios sutarties vertės. Kadangi 2019-aisiais lietuvis sudarė 77,9 mln. vertės sutartį, šiemet jis galėtų pretenduoti į ketverių metų 121 mln. dolerių susitarimą, kuris galiotų nuo 2024 iki 2028 metų.

Tiesa, tai, kad patekimas į „All-NBA“ stipriai lemia žaidėjų atlyginimų dydžius, kelia diskusijas stipriausioje pasaulio lygoje.

Neseniai tuo piktinosi kita „Celtics“ žvaigždė Jaysonas Tatumas, likęs už „All-NBA“ komandų borto prieš dvejus metus. Tuomet tai jam kainavo 30 mln. dolerių pasirašant naują sutartį su Bostono klubu.

„Tai, kad kažkas gali žinoti, jog jo balsas kainuoja 30 mln. dolerių, yra neteisingas ir turėtų būti pakeista. Žiniasklaidai nėra nustatyti jokie kriterijai, jie gali balsuoti už bet ką, o viskas paremta nuomonėmis“, – tuomet kalbėjo J.Tatumas.

Vis dėlto „Celtics“ puolėjas veikiausiai nesiskųs šiemet, nes pateko į simbolinę komandą ir jau kitą vasarą galės pasirašyti įspūdingą penkerių metų 318 mln. dolerių sutartį.

Dideles sumas dėl žurnalistų pasirinkimų buvo praradę ir daugiau NBA žvaigždžių – Anthony Davisas neteko 24 mln. dolerių 2016 metais, o Donovanas Mitchellas pasirašė 30 mln. mažesnį kontraktą prieš dvejus metus. Trae Youngas praėjusiais metais rizikavo netekti net 35 mln. dolerių, bet kiek netikėtai pateko į trečią „All-NBA“ žaidėjų penketą ir galėjo pasirašyti supermaksimalią sutartį.

Vis dėlto naują kolektyvinę sutartį prieš mėnesį sudariusi NBA šios taisyklės nepakeitė – patekimas į „All-NBA“ komandas kai kuriems žaidėjams ir toliau gali atnešti arba kainuoti dešimtis milijonų dolerių.

Tuo tarpu kitiems, kaip D.Saboniui, tai yra didžiausias ar vienas didžiausių karjeros įvertinimų, įrodantis, kad reguliariajame sezone buvai tarp 15 geriausių lygos žaidėjų.

Organizatorių nuotr.

YouTube ekrano nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder