Robertas Zenkevičius į Sportininkų namus-muziejų atnešė ir padovanojo 1991 metais savo tėčio Raimondo Zenkevičiaus iškovotą galiūnų nugalėtojo trofėjų.

Galiūno sportinis kelias įprasmintas Sportininkų namuose

Praeityje galiūnų čempionatuose sau lygių neturėjusio klaipėdiečio Raimondo Zenkevičiaus pasiekimai nelieka užmiršti ir po jo mirties. Šviesaus atminimo stipruolio sūnus Robertas Zenkevičius, pats prieš keliolika metų skynęs laurus sunkiosios atletikos čempionatuose, pasirūpino, kad jo tėčio trofėjai, įsimintiniausių varžybų nuotraukos ir laikraščių iškarpos būtų eksponuojamos Klaipėdos sportininkų namuose-muziejuje.

Vienas iš įdomesnių jo atneštų eksponatų - 1991 metais Raimondo Zenkevičiaus iškovotas galiūnų nugalėtojo trofėjus.

„Šviesaus atminimo mano tėtis sportui atidavė labai daug ir iškovojo išties skambių pergalių, daugybę metų garsino Klaipėdos vardą ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Surinkau namuose tai, kas būtų vertinga Sportininkų namams-muziejui ir padovanojau šiuos trofėjus. Tegul galiūnų sportas čia taip pat turi savo atminimo kampelį“, - „Savaitės ekspresui“ sakė Robertas Zenkevičius.

Pastarasis taip pat, kaip ir tėtis, pasižymi įspūdinga jėga - pirmasis iš lietuvių, būdamas vos 18 metų, stūmimo veiksmu iškėlė net 202,5 kg sveriančią štangą. Robertas yra daugkartinis Lietuvos sunkiosios atletikos čempionas, taip pat Vankuveryje dalyvavo atrankoje į Pekino olimpines žaidynes.

Vasaros estradoje - 20 tūkstančių žiūrovų

Ne kartą spaudoje rašėme apie šviesaus atminimo įspūdingas galiūno Raimondo Zenkevičiaus pergales. Jo pasiekimai - išties įspūdingi: penkiskart tapo stipriausiu šalies vyru, o 1994 metais pirmą kartą Klaipėdoje vykusiame pasaulio galiūnų čempionate nustelbė visus konkurentus.

Klaipėdietis tąkart įrašė naują eilutę į Lietuvos sporto istoriją.

Atletas tapo pirmuoju lietuviu, iškovojusiu planetos galiūnų čempiono diržą.

„Tai buvo mano svajonė ir aš ją įgyvendinau. Pamenu, kad apie aštuonis mėnesius, galima sakyti, gyvenau sporto salėje. Treniravausi tikrai iš širdies. Labai norėjau įgyvendinti savo svajonę, ir man tai pavyko. Tada širdį užplūdo neapsakomas jausmas“, - dienraščiui „Vakarų ekspresas“ yra pasakojęs tituluotasis galiūnas.

R. Zenkevičius 2020 metų vasarą, sporto sirgalių giliam liūdesiui, paliko šį pasaulį nesulaukęs 63-iojo savo gimtadienio. Jis „Smiltynės perkėloje“ dirbo motoristu. Tvirto vyriškio gyvybė užgeso netikėtai - R. Zenkevičius susmuko darbo metu kelte ir nebepavyko jo atgaivinti.

Daugelis sporto aistruolių su nostalgija prisimena R. Zenkevičiaus geriausius sporto laikus, kai prieš daugiau nei 20 metų Klaipėdos vasaros estrada per Bronislavo Vyšniausko organizuojamus galiūnų konkursus tiesiog lūždavo nuo žmonių gausos.

Buvo net tokių varžybų, kai R. Zenkevičiaus pasirodymus Vasaros koncertų estradoje stebėdavo net po 20 tūkstančių žmonių.

Raimondas Zenkevičius daugybę metų skynė laurus galiūnų čempionatuose, o 1994 metais pirmą kartą Klaipėdoje vykusiame pasaulio galiūnų čempionate nustelbė visus konkurentus.

Raimondas Zenkevičius daugybę metų skynė laurus galiūnų čempionatuose, o 1994 metais pirmą kartą Klaipėdoje vykusiame pasaulio galiūnų čempionate nustelbė visus konkurentus.

Su štanga - per štormą

R. Zenkevičių į svarsčių kilnojimo ir galiūnų sportą atviliojo tuomet pats svarsčius ir štangas aktyviai kilnojęs B. Vyšniauskas.

Raimondas buvo jūreivis, tad nuolat ieškodavo laivo, kuriame buvo svarsčių, štangų, kad galėtų aktyviai sportuoti. Jo tuometinis treneris Bronius Vyšniauskas sudarydavo treniruočių programą ir, išplaukę į jūrą, laive nuolat liedavo prakaitą.

„Būdavo ir tokių akimirkų, kai patekdavome į audrą, štormą, laivas siūbuoja, o aš, užsidėjęs štangą ant pečių, darydavau pritūpimus. Grįžęs į krantą ne ilsėdavausi, o dar aktyviau plušėdavau treniruočių salėje, tiksliau, rūsyje, nes tuomet tokių šiuolaikiškų sporto salių, kokios yra dabar, toli gražu nebuvo“, - žurnalistams yra pasakojęs galiūnas.

R. Zenkevičius per sportininko karjerą pasižymėjo ne tik galiūnų, bet ir dvipūdės kilnojimo varžybose. Atletas dar TSRS laikais 32 kg svarmenį iškėlė net 276 kartus ir užfiksavo naują rekordą.

Šio rekordo pagerinti niekas nesugebėjo net iki šiol.

Ne kartą R. Zenkevičius gerino ir Lietuvos rekordus.

Kai 1989 metais R. Zenkevičius tapo Lietuvos galiūnų čempionu, gavo kvietimą atvykti į kitais metais Kanadoje vykusias galiūnų varžybas.

Tais laikais nuvykti į Kanadą buvo kažkas nerealaus. Tuomet mūsų galiūną sutiko labai šiltai: į savo darbo kabinetą ir sporto salę pasikvietė garbi sporto asmenybė, pasaulio kultūrizmo pradininkas kanadietis Benas Veideris. Pastarojo darbo kabinete buvo pastatytas 75 kilogramų svarmuo ir R. Zenkevičius jį iškėlė. B. Veideris buvo nustebęs bei pasakė, kad šį „hantelį“ pakelia retas galiūnas.

Be to, Raimondas B. Veiderio sporto salėje ant štangos užsidėjo 600 kg ir bandė atlikti nepilną įtūpstą.

Štangos grifas sulinko ir svoriai pradėjo kristi ant žemės. Tiesiog ant pečių liko tik sulinkęs štangos grifas. Veideris į klaipėdietį žiūrėjo nustebusiu veidu ir negalėjo suprasti, iš kur pas lietuvaitį tokia jėga.

Tuomet, 1990 metais, Kanadoje vykusiame pasaulio galiūnų čempionate, rungtyje, kurioje reikėjo su 100 kg maišu nubėgti 200 metrų, R. Zenkevičius liko antras. Kitoje rungtyje ant platformos jis iškėlė 817 kg ir liko trečias.

Treniruodavosi rūsyje

R. Zenkevičius į jėgos sportą pasuko ne iškart.

„Iš pradžių vaikystėje lankiau dviračių sportą. Buvau įvykdęs kandidato į sporto meistrus normatyvą. Mano dviračių sporto treneris buvo Vytautas Balčiūnas. Kai žiemą reikėdavo treniruotis sporto salėje su štangomis, aš akivaizdžiai visus pranokdavau. Tada treneris man ir sako: “Turi rinktis jėgos sportą, nes tai tavo arkliukas.„ Prieš išeidamas į kariuomenę pritūpdavau su 225 kg sveriančia štanga, o nuo krūtinės atkeldavau 150 kg. Tada pasitreniravęs buvau vos dešimt mėnesių. Kariuomenės vadai pamatė, kad turiu daug jėgos, ir pasiūlė dalyvauti laisvųjų imtynių varžybose. Tapau šios sporto šakos čempionu“, - prieš keletą metų, kai šventė savo 60-ąjį gimtadienį, pasakojo klaipėdietis.

Vėliau, grįžęs iš kariuomenės, su bendraminčių kompanija jis treniravosi viename iš daugiabučių namų, pastatytų šalia dabartinio prekybos tinklo „Avitela“, rūsyje.

Atsinešė štangas, svarsčius ir treniravosi. Raimondas yra tapęs laivyno spartakiados čempionu, daugkartiniu Tarybų Sąjungos čempionu. Kartą Alytuje su Broniumi Vyšniausku dalyvavo ir turistinio autoralio varžybose - užėmė antrąją vietą.

Pauliaus MATULEVIČIAUS ir asmeninio archyvo nuotraukos

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder