Gintaras Furmanavičius

Gintaras Furmanavičius: Apie futbolą

Skamba neįtikėtinai, tačiau 2022 metai tapo istoriniais Lietuvos futbolui. Ir tam yra net keletas priežasčių.

Pirma ir labai maloni yra ta, kad legendinis Vilniaus „Žalgiris" pasiekė istorinę pergalę Švedijoje ir, palaužę „Malmo" klubą, vilniečiai pirmą kartą istorijoje žengė į trečią Čempionų lygos atrankos etapą bei tapo pirmuoju Lietuvos futbolo klubu istorijoje, kuris užsitikrino garantuotą vietą grupių etape.

Kokiame - sužinosime po kelių savaičių, kai pasibaigs atrankinės varžybos, tačiau faktas yra tai, kad klubinių komandų pasirodymas Europoje šiemet nesibaigs, kaip jau daug metų buvo įprasta, tuomet, kuomet ir prasidėjo - liepos mėnesį.

Nemaža tikimybė, kad Vilniaus komandai gali tekti žaisti Kaune. Ir tai antra priežastis džiaugtis.

Ne, ne todėl, kad Vilniaus „Žalgiris" neturi savo namų aikštės, kurioje gali priimti svečius iš Europos, nes stadionu pavadinti tą vietą, kurioje žaidžia sostinės klubas gali tik žmogus, nežinantis šio žodžio reikšmės.

Kol meru jau antrą kadenciją vadinama sostinės nelaimė niekaip nesudėlioja nuobirų schemučių savo spalvotiems draugeliams nuo vieno brangiausių (skaičiuojant vienai sėdimai vietai) pasaulyje stadiono, Kaunas taip pat ne be nuotykių rudenį pirmą kartą Lietuvos futbolo istorijoje turės europinius standartus atitinkančią aikštę. Ir man, ketvirtos kartos kauniečiui labai malonu apie tai rašyti.

Pats įdomiausias vasaros viduryje nutikęs įvykis Lietuvos futbolo pasaulyje yra mažiausiai susijęs su sportu. Tarp seimo sesijų surengtame jungtiniame Seimo Biudžeto ir finansų komiteto bei Jaunimo ir sporto reikalų komisijos posėdyje, kuriame dalyvavo ir Lietuvos futbolo federacijos atstovai, buvo pasiūlyta federacijoje įvesti tiesioginį valdymą.

Taip, jūs perskaitėte teisingai - sporto federacijoje įvesti tiesioginį valdymą!!!

Tuomet Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, kažkada puikiai mušęs įvarčius į svetimus vartus tuomet dar santuokinėje savo lovoje, tvirtino, kad tai yra reikalingas sprendimas, siekiant esminių permainų Lietuvos futbolo federacijoje.

Kad jums būtų aiškiau, kas tai yra, pateiksiu internete surastą šios sąvokos išaiškinimą, kuris, mano nuomone puikiai atspindi tiesioginio valdymo esmę: tiesioginio valdymo instrumentas yra naudotinas ne vien tam, kad galima būtų apsisaugoti nuo tiesioginių pasikėsinimų į Lietuvos teritorinį vientisumą, bet ir tais atvejais, kai kėsinamasi į kitas Konstitucines normas, pavyzdžiui, kai pažeidžiamos Lietuvos piliečių teisės, kurias ginti įpareigota Valstybė.

Bandau sugalvoti, kokias Lietuvos piliečių teises, nekalbant jau apie teritorinį vientisumą pažeidžia Futbolo federacijos veikla?

Negana to, į seimūnų judesius taip pat sureagavo ir Lietuvos Respublikos ambasadorius Šveicarijoje.

Jis oficialiai kreipėsi į FIFA ir UEFA prezidentus, siekdamas informuoti apie „problemas" Lietuvos futbolo federacijoje.

Taip pat, buvo išreikštas poreikis tikslinti federacijos įstatus pagal pavyzdinius FIFA standartus ir organizuoti naujus demokratinius, skaidrius rinkimus. Veiksmas įgavo pagreitį ir tarptautinį statusą.

Kas gi iš tiesų vyksta? Mano nuomone, viskas yra gerokai paprasčiau. Sekime pinigus. Lietuvos futbolo federacija disponuoja didžiausiu biudžetu Lietuvos sporte.

2021 metais LFF gavo 9,5 mln. eurų pajamų, iš kurių - didžioji dalis buvo gauta iš tarptautinių futbolo organizacijų - 7,9 mln. eurų, komercinė veikla užtikrino 1,4 mln. pajamas, parama pagal projektinį finansavimą iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sudarė 198 tūkst. eurų, iš Lietuvos tautinio olimpinio komiteto gauta beveik 110 tūkst. eurų.

Išlaidos sudarė 8,7 mln. eurų, pinigų likutis finansinio periodo pabaigoje sudarė 1,2 mln. eurų, trumpalaikiai įsipareigojimai - 274 tūkst. eurų.

Finansinių metų faktiniai rezultatai atitinka planuotą biudžetą, o kasmetinis FIFA vykdomas nepriklausomas veiklos ir finansinis auditas patvirtino, kad LFF veiklą vykdo tinkamai.

Verta pažymėti, ką nutyli visi, besipiktinantys federacijos veikla, kad per trejus dabartinės vadovybės veiklos metus LFF trumpalaikių finansinių įsipareigojimų suma buvo sumažinta daugiau nei 5 kartus!

Nuo 2018 m. šios visuomeninės organizacijos vykdomos veiklos efektyvumo didinimas ir struktūros optimizavimas leido darbuotojų skaičių sumažinti nuo 84 iki 54, o išlaidas darbo užmokesčiui - per pusę. Ar įsivaizduojate ką nors panašaus valstybės tarnyboje?

2022 metais LFF numatė daugiau nei 13 mln. eurų biudžetą. O juk mes puikiai žinome, kad kur tik pasirodo dideli pinigai, šalia iš kažkur visada atsiranda kas? Teisingai, mieli skaitytojai - konservatoriai. Savo tikslų jie visada siekia labai panašiai, algoritmas jau seniai atidirbtas ir beveik niekada nepavedė.

Pirmiausiai yra apšildoma viešoji erdvė. Tam puikiai tinka Lietuvos generalinio prokuroro pareigas sau prisiskyręs Dalios ordininkas bei savo #tiesayrasvarbu už brangiai pardavinėjantis apskritas teisuolis.

Tuomet į tautos balsą staigiai reaguoja seimūnai, visada pasiruošę nuožmiai aukotis dėl sugalvotų problemų. Juk nespręsi kažkokių ten infliacijų ar elektros tiekimo aferistų problemų, kai pro šalį plaukia tokie pinigai.

Lietuva yra maža šalis ir čia visi visus pažįsta. Pažįstu ir aš nemažai žmonių iš futbolo pasaulio.

Kaip ir daugelis demokratinėje Lietuvoje gyvenančių žmonių, užsidarę duris ir užsigesinę šviesas jie pašnibždomis pripažįsta, kad kai kam buvo stipriai prisukti upėmis iš federacijos biudžeto tekėjusių pinigų kraneliai, todėl juos vėl labai norisi nukreipti į savo kišenes.

O ten yra tokie pikti dėdės su taip vadinamomis neaiškiomis reputacijomis ir nenori jų prileisti prie tų kranelių. Iš to ir kyla visokios utopinės idėjos.

Jums tikriausiai įdomu, ką gi atsakė Lietuvos ambasadoriui FIFA ir UEFA? Manau atsakymas nuvylė ne vien ambasadorių, bet ir karinguosius seimo futbolistus. Cituoju LFF prezidentą Tomą Danilevičių:

„FIFA ir UEFA atstovai vakar pakartotinai patvirtino, kad Lietuvos futbolo federacijos dabartiniai įstatai atitinka reikalavimus. Siekiant toliau tobulinti Lietuvos futbolo federacijos veiklą, FIFA ir UEFA, kaip visada, yra pasiruošusi skirti savo ekspertus bendrai darbo grupei su LFF atstovais.

Kartu abi tarptautinės organizacijos dar kartą priminė, kad bet koks trečiųjų šalių kišimasis į futbolo federacijų veiklą yra FIFA ir UEFA įstatų pažeidimas.

Tikiuosi, kad ši FIFA ir UEFA pozicija, su kuria supažindinsime tiek politikus, tiek visuomenę, užbaigs kilusias politines diskusijas ir sutelks visus bendram konstruktyviam darbui dėl Lietuvos futbolo."

Laukime tęsinio. Juk 13 milijonų yra pakankama suma tikėtis, kad #tiesaužbrangiaiyrasvarbu lengvai nepasiduos.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder