Laisvydas Kancius: „Dakaro ralyje vėl ginsiu Klaipėdos garbę“ (1)

37-erių klaipėdietis Laisvydas Kancius, 2021 metais perrašęs Lietuvos sporto istorijos puslapius ir pirmasis iš lietuvių keturračiu įveikęs Dakaro ralį, po ilgų svarstymų, dvejonių ir sudėliojimų „už ir prieš“ apsisprendė - kitąmet jis vėl Klaipėdos garbę gins viename pavojingiausių, sunkiausių, tačiau prestižiškiausių pasaulio ralio renginių - Dakaro ralyje.

Detaliau apie savo planus, vizijas ir sumanymus jis sutiko pasidalinti ir su „Vakarų ekspreso“ skaitytojais.

Įkvėpė palaikymas

Po šių metų pradžioje įveikto Dakaro ralio, kai trasą įveikėte septintas, sakėte, jog patyrėte didžiausią gyvenimo iššūkį ir buvote išsekęs. Net neslėpėte, kad galvoje ne kartą kirbėjo mintys: „Koks gi velnias mane nešė į šią galerą?“ Daugelis lenktynininkų žino, kad Dakaro ralio trasa - išties sudėtinga ir pareikalauja daug fizinių jėgų. Kas gi vėl paskatino jus ryžtis šiam, kaip aš įvardinčiau, dar vienam žygdarbiui? - pasiteiravome L. Kanciaus.

Tūkstančiai palaikančiųjų žinučių. Kai 2021 metų pradžioje įgyvendinau savo svajonę - įveikiau Dakaro ralio trasą, sulaukiau daug palaikymo ir feisbuke, ir instagrame, ir SMS žinutėmis - nuo nepažįstamų žmonių iki bendradarbių ir artimųjų. Tūkstančiai žinučių... Tai labai įkvėpė. Ačiū visiems už nuoširdų palaikymą. Super. Tai labai motyvuoja.

Vis dar adrenalino bangos persmelkia kūną ir protą, prisiminus patirtus išgyvenimus. To turbūt niekada nepamiršiu.

Pasakysiu atvirai: Dakaro ralyje pirmas 4-5 dienas lenktyniauji su konkurentais, o vėliau nė velnio taip nebėra, jau tenka konkuruoti ir stengtis įveikti ne tik konkurentus, bet ir save patį. Jau mąstai tik, kaip atsilaikyti ir įveikti Dakarą.

Reikia vertinti viską kompleksiškai: norint patekti į Dakarą, visų pirma reikia įveikti atranką, vėliau - sugebėti startuoti ir galų gale įveikti visą trasą, finišuoti. Kiti įsivaizduoja, kad pasiimi keturratį ir sau dalyvauji. Tikrai taip nėra.

Fiziškai tai yra labai sudėtinga, mačiau, kad Dakaro ralyje buvo žmonių, kurie tiesiog palūžo.

Ne kartą esate minėjęs, kad dalyvauti Dakaro ralyje - išties brangu. Nesinorėjo savo energijos ir laiko galbūt nukreipti kažkur kitur?

Taip, galbūt daug kas pasakys, o galbūt ir sakė, jog gal investicijos tiek savo laiko, skirto fiziniam ir psichologiniam pasiruošimui, tiek reikalingo biudžeto galėtų būti nukreiptos kažkur į žemiškesnes svajones ar tikslus ir pareikalautų mažiau pastangų ir vargų jas pasiekti. Tiems žmonėms galėčiau atsakyti taip: „Gal ir galėjo ar galėtų.“

Bet, manau, kiekvienas turime siekti ir daryti tai bei išsikelti sau tokius tikslus, kurie verstų judėti pirmyn, verstų išeiti iš komforto zonos, keltų vidinį užsidegimą tobulėti ir siekti rezultato, nes juk tai ir yra gyvenime didžiausia varomoji jėga.

Norint kažką sukurti, pasiekti, mano manymu, tai privaloma. O kai turi šeimos, artimųjų, draugų, kolegų, bičiulių, bendraminčių ir tautos palaikymą - viskas įmanoma, ir tas ryžtas, užsidegimas dar labiau sustiprėja.

Naudodamasis proga už galimybę patirti begalę adrenalino, įspūdžio ir sportinio azarto per 2021 metų Dakaro ralį, taip pat už pasitikėjimą mano, kaip sportininko, atleto jėgomis ir ištverme, noriu dar kartą nuoširdžiai tarti ačiū savo rėmėjams: UAB „Aros Marine“, „Autoaibė“, „Laiska“, „Bocas ir ko“, „Talasa“, „Šildymo sprendimai“, „Grantana“, „RM Tools“, „Vilsota“, „Anvalda“, „Sprendimų laboratorija“ ir „Simuva“.

Kaip puikiai žinote, Dakaro ralis, organizuojamas jau daugiau nei 40 metų, yra bene prestiziškiausios varžybos visame pasaulyje. Juk dalyvauja daugiau nei 300 dalyvių iš viso pasaulio, per 12 milijonų peržiūrų oficialiame Dakaro organizatorių puslapyje.

O kur dar medija, vaizdo peržiūros, kurios sudarė net apie 48 milijonus vien oficialiame puslapyje. Ką kalbėti apie socialinius kanalus.

Ne paslaptis, jog Dakaro ralis yra ir vienas iš brangiausių. Ir tai nestebina, nes dalyvavus ir pamačius tą virtuvę iš vidaus, kaip jos organizuotos, sustyguotos, kiek sutelkta profesionalios komandos, žurnalistų, apsaugos, akredituotų specialistų ir aptarnaujančio personalo, nepaliko abejonių, kad jos vertos taip vadintis.

Šešiaženklės sumos

Apie kokias sumas būtų galima kalbėti vienam Dakaro ralio dalyviui?

Sumos - šešiaženklės, vertinant pasiruošimą, visų metų įdirbį, įvertinant fizinį pasiruošimą, dalyvavimą tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje vykstančiose varžybose.

Norėdamas neprarasti formos, privalai nuosekliai treniruotis, gilinti navigavimo žinias, koordinaciją, psichologinę ištvermę.

Patikėkite, tai, ką teko išgyventi „Dakar 2021“ varžybose, kiek reikėjo dirbti su savimi, nejaučiant rankų, kojų, patiriant nors ir nedidelius sutrenkimus, kenčiant kūno skausmus, nuo pasivažinėjimo akmenynais bei nuolatinės įtampos ir intensyvaus ritmo - ojojoj, ir kas gi nešė mane į tą galerą!

Tačiau tai ir yra mano, kaip sportininko, pasiekimas: kad ir kokioje varžybinėje situacijoje atsiduri, privalai išlaikyti šaltą protą, sutramdyti emocijas, susitelkti į tikslą ir sukandęs dantis judėti pirmyn. Pasiekti rezultatai atperka viską!

O ir palaikymas žmonių-pažįstamų, ir ne tik, atsakomybė rėmėjams ir bendražygiams tiek prideda sveiko adrenalino, kad net žodžiais sunku nusakyti. Dar kartą ačiū jiems!

Kada prasidės intensyvus pasiruošimas 2022 metų Dakaro ralio varžyboms?

Daug kas mano, jog pasiruošimas varžyboms prasideda kur kas vėliau, tai yra rudeniop. Tačiau taip nėra: reikia išbandyti techniką, ją pajausti, nuolat tobulinti, norint pasiekti aukštesnių rezultatų. O tai kainuoja nemažus pinigus, nes keturratis, galima sakyti, surenkamas iš naujo. Jo dalys, kaip jau esu minėjęs, specialiai užsakomos iš įvairiausių pasaulio kampelių.

Treniruotėms naudoju kitą keturratį, nes šį „dakarinį“ labai saugau. Juk tai - nemaža investicija, specialiai surinktas, žinoma, ir dabar reikalaujantis techninės apžiūros, nes iš po 2021 m. varžybų yra pažeidimų, reikia pakeisti ir detales.

Kur dar treniruočių keturračio eksploatacija, aprangos, reikalingos atributikos kaštai... Net nebekalbu jau apie aptarnaujantį personalą varžybų metu.

Kadangi tvirtai nuspręsta dar kartą išbandyti jėgas 2022 m. rengiamose varžybose, dedu dideles viltis į potencialius rėmėjus, tikiuosi jų pagalbos. Su kai kuriais jau vedamos derybos, kai kurie tiki manimi, ir smagu, kad yra neabejingi keturračių sportui.

Aš, kaip sportininkas ir visų pirma žmogus, dedu 110 procentų savo laiko, įdirbio, ryžto pasiruošimui.

Jau dabar džiaugiuosi, jog manimi pasitiki ir antrus metus iš eilės prie galimybės dalyvauti bei ruoštis svarbiausioms 2022 m. bekelės varžyboms prisideda UAB „Aros Marine“ ir „Anvalda“. Džiaugiuosi, kad UAB „Aros Marine“ tapo viena pagrindiniu mano partneriu „Dakar 2022“.

Smagu, kad pasitikėjimą mano galimybėmis įžvelgė UAB „Sigmaris group“, „Herkaus galerija“, kurios šiais metais taip pat prisideda prie ruošimosi varžyboms.

Tikiu, kad mano dalyvavimas Dakaro ralyje dar labiau padidins susidomėjimą šia sporto šaka, paskatins daugiau pasitikėti savimi ir savo jėgomis, išbandyti šią sporto šaką treniruočių trasoje.

Kartu labai smagu ir gera, kai esi tiek toli ir, atrodo, atiduodi visas savo jėgas, išgirsti, koks didžiulis tautiečių palaikymas.

Užplūsta euforija, kai prisidedi prie žmonių, kurie garsina Lietuvos vardą pasaulio mastu. Nesinori nuleisti rankų ir pasiduoti - esu ir noriu vėl tai padaryti.

Galėčiau pasakyti taip: Nebijokite svajoti! Ir svarbiausia - tą svajonę garsiai įvardinti sau ir ja, be abejo, pasidalinti. Tada esi maloniai nustebintas, kad žmonės, esantys šalia, paskatina ir įkvepia tave judėti pirmyn ir siekti užsibrėžtų tikslų. Juk ne veltui toks ir Dakaro ralio organizatorių šūkis: „Svajok. Daryk. Gyvenk.“

Vyks ir į Maroką

Šių metų gegužės mėnesį dalyvavote Andalūzijos ralyje, kuriame buvote arti prizininkų - užėmėte ketvirtąją vietą.

Taip. Tai taip pat buvo gera patirtis. Iš kiekvienų varžybų gali pasisemti kažką naujo ir naudingo.

Kokios varžybos jūsų dar laukia iki Dakaro ralio?

Viena iš pasiruošimo Dakaro raliui stotelių yra šį savaitgalį vykstančios „Lietuvos Baja Perimetras“. Varžybos, dalyvių vadinamos lietuviškuoju Dakaru arba „Didžiuoju Perimetru“. Šiemet varžybų startas ir finišas - Varėnoje.

„Sport“ klasės dalyvių laukia daugiau nei 350 km greičio ruožų Varėnos rajono miškuose, o „Adventure“ klasės dalyviai tradiciškai 60 valandų suks beveik 2 000 km ratą Lietuvos pasieniu.

„Lietuvos Baja Perimetras“ varžybose dalyvauju ne pirmus metus. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje turime tokias varžybas, kuriose galime ruoštis tarptautiniams startams, mokytis naviguoti pagal kelio knygą.

Čia pradėjau kelią į Dakarą ir aš. Startuosiu treniruočių keturračiu.

Paskutinis pasirengimo 2022 m. Dakaro raliui etapas - Maroko ralis spalio 12 dieną. Po „Rallye du Maroc“ technika keliaus į Čekiją, kur „Story Racing“ meistrai paruoš keturratį kelionei į Saudo Arabiją.

Dakaro ralis prasidės 2022 metų sausio 2 dieną Saudo Arabijos Hailo mieste ir finišuos Džidos uoste sausio 14 dieną. Dalyviams 2022 m. sausį Saudo Arabijoje reikės įveikti apie 8 000 kilometrų.

Džiugu, kad jau startinis Dakaro ralio dalyvio mokestis sumokėtas ir į Saudo Arabiją galėsiu vežtis Lietuvos ir Klaipėdos vėliavas.

Jau esu minėjęs, kad prakalbus, jog ralis neva yra pavojingas sportas, vienas mano draugas mėgsta sakyti šį posakį: „Pavojinga yra šachmatais žaisti, nes užsnūdęs gali į karalienę akį išsidurti.“ (Šypteli. Autor. past.)

... Aš visa savo esybe Už... tačiau tai greičiau Klaipėdos miesto šlovinimas, o ne garbės gynimas, - miesto garbę niekas nepažemino 😁
... Pažeminta Klaipėdos garbė ?!?! , 2021-07-30 10:05
Sidebar placeholder