Ledo ritulys turės naujus pasaulio čempionus: įspūdingame trileryje Šveicarija po baudinių serijos palaužė Kanadą ir žais finale

Šeštadienį Čekijoje vykstančiame pasaulio ledo ritulio čempionato pusfinalyje dramatišką pergalę iškovojo Šveicarijos rinktinė, kuri po baudinių serijos 3:2 (2:0, 0:1, 0:1, 0:0, 1:0) nugalėjo praėjusio pasaulio čempionato nugalėtojus Kanados ledo ritulininkus ir po penkių metų pertraukos sugrįš į finalą.

Šveicarija ir Kanada šiais metais abi rungtyniavo A grupėje, kurioje kanadiečiai 3:2 įveikė šveicarus.

Pirmieji į priekį išsiveržė Šveicarijos ledo ritulininkai, kurie pirmajame kėlinyje sugebėjo išnaudoti kiekybinę persvarą ir po Kevino Fiala (15:06) įvarčio pirmavo 1:0.

Negana to, po 1 min. 51 sek. kanadiečiai dar kartą žaidė mažumoje, o tuo pasinaudojo Nino Niederreiteris (17:16), padidinęs šveicarų pranašumą iki dviejų – 2:0.

Deficitą kanadiečiams sumažinti pavyko tik antrojo kėlinio antroje pusėje, kai pasižymėjo Brandonas Tanevas (34:07) – 1:2.

Likus žaisti 3 min. 6 sek. šveicaras Andresas Ambuhlas (56:54) pažeidė taisykles, o kanadietis Johnas Tavaresas (57:53).

Neįtikėtina situacija susiklostė likus 36 sekundėms iki pagrindinio laiko pabaigos, kai šveicarai bandė atlikti keitimą, tačiau linijos teisėjas buvo būtent toje vietoje, kur turėjo įvykti keitimas, ir vienam iš šveicarų nepavyko laiku palikti aikštelės, todėl buvo sušvilptas pažeidimas dėl pernelyg daug žaidėjų ant ledo.

Kanadiečiai per likusias sekundes itin aktyviai atakavo, tačiau šveicarams pasisekė apsiginti ir komandos žaidė pratęsimą.

Identišką klaidą sužaidus 4 pratęsimo minutes padarė ir Kanados rinktinė bei dėl pernelyg didelio žaidėjų skaičiaus ant ledo buvo nubausti 2 baudos minutėmis.

Nepaisant to, kad šveicarai turėjo kiekybinę persvarą, tačiau kanadiečiai surengė greitą ataką ir vienas iš žaidėjų iššoko prieš vartininką, tačiau jo nuginkluoti nesugebėjo.

Nepaisant turėtų progų tiek vienoje, tiek kitoje pusėje, nei viena komanda nepasižymėjo ir išsiaiškinti nugalėtoją prireikė baudinių serijos.

Pirmasis baudinį mušė Connoras Bedardas, kuris tai darė sėkmingai ir išvedė kanadiečius į priekį. Kitas mušė šveicaras Svenas Senteleris, tačiau jo smūgį kaire koja atrėmė vartininkas Jordanas Binningtonas.

Kanadiečiai galėjo dar labiau padidinti persvarą, tačiau Pierre‘o-Luco Dubois smūgį atrėmė Šveicarijos vartininkas Leonardo Genoni, tuo tarpu šveicaras Kevinas Fiala galingu ir stipriu smūgiu išlygino rezultatą.

Kanados rinktinės gynėjui Damono Seversono mestas ritulys atsidūrė vartininko gaudyklėje, o identiškai smūgį atrėmė ir Kanados rinktinės vartininkas, sugavęs Romaino Loeffelio smūgį.

Kanados rinktinė atliko 44 smūgius į vartus, tuo tarpu šveicarai – 31. Ketvirtasis Kanados rinktinėje mušė Owenas Poweris, tačiau nors jis ir pergudravo vartininką, bet ritulys atsitrenkė į virpstą. Šveicariją į priekį išvedė Svenas Andrighetto, kuris galingu smūgiu į vartų virpstą išvedė šveicarus į priekį.

Lemiamu tapo kanadiečio Dylano Cozenso baudinys, kurį atrėmė vartininkas L.Genoni ir šveicarai iškovojo bilietą į finalą.

Kanada pastaruoju metu buvo nuolatinė finalo dalyvė – nuo 2015 m. čempionato, kai iškovojo auksą, jie šį pasiekimą pakartojo 2016, 2021 ir 2023 m., tuo tarpu 2017, 2019 ir 2022 m. iškovojo sidabro medalius. Vienintelis čempionatas nuo 2015 m., kuriame jie liko žemiau antrosios vietos, įvyko 2018 m., kai užėmė ketvirtą poziciją.

Šveicarija paskutinį kartą medalius buvo laimėjusi 2018 m., kai džiaugėsi sidabru. Nuo 2000 m., šveicarai vos du kartus žaidė bent jau pasaulio čempionato pusfinalyje.

Pasaulio čempionatuose iki šiol šveicarai su kanadiečiais buvo susitikę 13 kartų, kuriuose 7 pergales šventė Kanada, o 6 – Šveicarija.

Grupių etape kanadiečiai iškovojo visas 7 pergales, nors dvi iš jų – po pratęsimo. Būtent po pratęsimo grupių etape jie įveikė ir pirmuosius į finalą patekusius čekus. Šveicarija su 5 pergalėmis A grupėje liko antra.